Како да го исчистите таванот во 8 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Јавете се на сите и ајде да ја искористиме нашата имагинација заедно. Замислете дека по долг и напорен ден на работа, се што сакате да направите е да лежите во кревет и да се одморите за да го ослободите стресот на денот. Сега, по убавото туширање и облекувањето на нешто едноставно и удобно за носење, ползите во креветот, погледнувате нагоре кон таванот и ете, она што го гледате е највалканиот, најзафатен од мувла, срушен таван што сте го виделе. .. и со пајажина секако! Дали завршивте со замислувањето на вакво сценарио? Кажи ми, тогаш, што ќе правиш? Зошто да не ја практикувате основната хигиена за чистење на домот наместо да чекате вашиот таван да дојде до точка да станете ужасна глетка? Чистењето дома подразбира грижа за сите делови од куќата, без разлика каде се наоѓа. Домашната хигиена бара повеќе од само чистење на нечистотијата од мебелот и бришење или чистење на подот. Чистењето на ѕидовите, таванот и другите делови од вашиот дом е исто така дел од домашната хигиена. Во ова упатство ќе ви дадеме совети за лесно чистење на таваните дома.

Што очекувам...? Се надевам дека ја цените посветеноста на homify за обезбедување на едноставни решенија сами за секој проект. Можете да ги погледнете другите проекти за чистење и одржување на домот сами и никогаш не знаете што може да откриете што ќе ви биде корисно. Ги предлагам овие два супер практични проекти: КакоИсчистете камен од пица во 6 лесни чекори и како да ги отстраните дамките од кафе од теписите во 6 чекори.

Совети за таванот: Како да исчистите мувла од таванот

Прво, нека јас дефинирам што е мувла. Мувлата е плитко, често волнено израсток што се создава особено на влажна органска материја или во распаѓање или на живи организми од габа. Ремедијацијата на мувлата се дефинира како отстранување, чистење, дезинфекција, рушење или друг третман на материја загадена со мувла што не била намерно создадена во таа област, како и превентивни мерки. Дали некогаш сте работеле напорно за да ја отстраните мувлата од таванот во бањата за да се врати некое време подоцна? Мувлата не само што мора да се исчисти, туку и да се убие, да се отстрани. Во некои околности, дури може да биде неопходно да се заменат таванските плочки или гипс картон.

Чекори што треба да се следат пред да го исчистите калапот за таванот во бањата:

Ве молиме имајте предвид дека ако калапот за таванот во бањата е помал од три квадратни метри, се смета за мала површина што можете сами да ја исчистите, следејќи соодветните упатства. Калапот што покрива поголем дел од вашиот таван може да бара користење на професионални услуги. Пред да започнете со чистење на калапот за таванот во бањата, прво треба да направите неколку работи:

Исто така види: Совети за организација: Како практично да организирате прибор за јадење
  • За време на постапката за чистење, затворете ги отворите за вентилацијаза да се спречи ширењето на спорите на другите делови од куќата
  • Мора да се отвори прозорец

Како да се исчисти мувлата во бањата

Исто така види: Вашиот водич од 7 чекори за нега на растенијата Ixora Chinensis (кинеска Ixora)

Сега Откако ќе ги завршите чекорите наведени погоре, време е да се ослободите од мувлата во бањата на таванот.

  • Исчистете ја областа со благ детергент и раствор за чистење топла вода;
  • Оставете ја погодената област да се исуши на воздух;
  • Нанесете раствор составен од четвртина чаша белило и литар вода;
  • Почекајте 20 минути пред да го нанесете по втор пат;
  • Оставете уште 20 минути време на сушење.

Како да го исчистите таванот дома

Исто како што е наведено во насловот на оваа статија, ќе ви покажам 8 начини без стрес како да чистите. таванот дома.

Чекор 1: Чистете со метла

Започнете со чистење на таванот со метла за да ги отстраните инсектите и прашината.

Чекор 2. Додадете топла вода во сад

Земете сад и додадете чаша топла вода.

Чекор 3. Додадете детергент

Додадете неколку капки детергент во смесата.

Чекор 4. Додадете оцет

Додадете две лажици оцет. Добро измешајте.

Чекор 5. Истурете ја смесата во шише со распрскувач

Внимателно истурете ја смесата во шише со распрскувач.

Чекор 6. Испрскајте го таванот

Испрскајте ја површината на таванот што сакате да ја исчистите.

Чекор 7.Чистете со крпата за чистење

Ако не стигне до таванот, завиткајте ја крпата за чистење околу метлата и исчистете го таванот.

Чекор 8. Краен резултат

Вашиот таван е чист!

Што се случува откако ќе се отстрани мувлата?

Треба да знаете дека само затоа што вашиот таван изгледа чист по чистењето, тоа не гарантира дека нема да останат спори на мувла. Откако ќе го исчистите таванот, ќе треба да го третирате и да се справите со проблемите што предизвикале мувла да расте во бањата. Значи, откако ќе го исчистите таванот од мувла, обидете се со следново:

Однесувајте се кон вашиот таван

Откако ќе го исчистите таванот, ќе сакате да го третирате таванот за да ја убиете мувлата преостанатите спори на мувла и ги ограничуваат шансите за повторување на проблемот со мувлата. Подгответе раствор за детергент боракс (натриум борат) и нанесете го. Овој раствор не треба да се исплакнува, туку да се остави за да се спречи идниот раст на мувлата. Боратите имаат способност да ги отстрануваат дамките и да го инхибираат растот на бактериите и габите.

Преземете ја контролата врз ситуацијата

Само затоа што сте ја отстраниле мувлата од таванот и сте ја третирале областа, не значи дека никогаш повеќе нема да имате проблеми. Кога има влага, спорите на мувла може да се развијат на речиси секоја површина. Така, од клучно значење е да се реши проблемот со влагата откако ќе ја отстраните мувлата од таванот во бањата за да се осигурате дека нема да се врати.За да го направите ова, прво треба да откриете зошто влагата што предизвикува мувла се акумулирала во бањата.

Забелешка: Ако вашата бања има мирис на мувлосан и мали црни или бели дамки на таванот или ѕидовите, може да се формира мувла зад ѕидот и таванските плочки. Бидејќи некои габи произведуваат отрови, дури и здравите луѓе можат да развијат здравствени проблеми како резултат на скриена мувла.

Кажете ни како испадна вашиот таван!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.