Како да направите бод со копче

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Иако шевот со дупка за копчиња е наречен така затоа што главно се користи за шиење на работ на ќебето, тој е еден од најразновидните шевови за рачно шиење. Тоа е чиста точка што ја зголемува убавината на финишот.

Без разлика дали се работи за необработени рабови на марамче, покривка за маса, перниче и навлака за перница, крпа за чај или за шиење налепници или крпеници, знаењето како да се исцрпи ткаенината е секогаш вреден талент вреден за учење.

Покрај разновидноста, да се знае како да се шие со цевки е многу полесно отколку што изгледа. Доказ за тоа ќе бидат 16-те чекори што ги донесов денес во уште еден одличен чекор по чекор на шиење и плетење.

Значи, ако сакате да знаете како да ги врзувате цевките и пристрасните, вие сте на вистинското место. Следете ме, проверете го и подигнете го нивото на шиење уште повеќе.

Исто така види: Најдобар совет за одржување на растенијата во живот: Како да направите саксии за самопоивање

Чекор 1: Изберете дебел конец

Бидејќи шевот на ќебето е украсен, подебелиот конец се издвојува подобро.

Совет : Сепак, проверете дали избраната нишка е во согласност со тежината на ткаенината во која ќе го шиете ќебето. Одлучете се за конец за вез ако го правите тоа на памук, лен или свила. Изберете волнени или подебели конци ако шиете ќебе со бод за ќебе.

Чекор 2: Навојте ја иглата

Изборот на единечен или двоен конец зависи од дебелината на линијата на конецот .

Бидејќи предивото што го користам е доволно густодоволно за да ги шие рабовите на чаршафот, земам еден конец за шиење.

Чекор 3: Врзете го јазолот на крајот од конецот

Заврзете го јазолот крајот на конецот да ја уапси. Без јазол, на крајот, конецот ќе ви се откачи.

Видете исто така: Како да направите џеб од софата.

Чекор 4: Турнете ја иглата низ крпа

Измерете околу 1 cm од работ на крпата. Потоа вметнете ја иглата од спротивната страна на ткаенината, т.е. од назад кон напред.

Чекор 5: Направете јамка околу работ

Доведете ја иглата со линијата до дното. Вметнете ја иглата и повлечете ја низ истата локација како во чекор 4. Кога се сомневате, проверете ја сликата.

Бонус совет: Можете да ја вметнете иглата помеѓу слоевите. На овој начин, јазолот на предивото ќе биде скриен.

Чекор 6: Погледнете како испадна

Еве ја првата јамка за бод за ќебе. Од оваа јамка, можете да го започнете шевот на ќебето.

Чекор 7: Турнете ја иглата низ јамката

Вметнете ја иглата и протнете ја низ јамката што ја направивте на претходниот чекор .

Совет: Како шевот на ќебето се разликува од шевот со дупка?

Шот за ќебе често се меша со шевот со дупка за копче.

  • Шот за ќебе е декоративен, додека дупката за копче е поцврст шев кој често го користат морнарите за шиење или поправка на нивната облека.се спушта во ткаенината од горната или десната страна;
  • Кај шевот со дупка за копчиња, везот оди нагоре од задниот дел на материјалот.

Чекор 8: Затегнете го конецот

Повлечете го конецот за да се затегне . Вашиот прв шев е готов.

Чекор 9: Измерете ја празнината од 1 cm

За ова не ви треба линијар. Само ментално измерете простор од околу 1 см од првата точка. Потоа вметнете ја иглата од назад кон напред.

Чекор 10: Повлечете ја конецот

Повлечете ја конецот формирајќи јамка.

Совет : Кога се сомневате, проверете ја сликата.

Чекор 11: Протнете ја иглата низ јамката

Поставете ја иглата низ јамката, свртена надолу, како што направивте во претходниот чекор.

Чекор 12 : Повлечете го конецот

Повлечете го конецот за да ја затегнете јамката. Вториот шев на ќебето е направен.

Чекор 13: Повторете ги претходните чекори

Повторете ги претходните чекори 9, 10, 11 и 12. Ќе биде исто, вметнувајќи ја иглата на растојание од околу 1 см од назад кон напред, формирајќи јамка, поминувајќи ја иглата низ јамката и затегнувајќи ја јамката за да се зашие ќебето.

Чекор 14: Завршете го шевот на ќебето

Повторувајќи ги истите чекори, завршете го работ со шевот на ќебето.

Исто така види: Како да полирате алуминиум: Погледнете ги 10-те чекори за чистење на алуминиумска форма

Совет : Кога го сечете конецот за да го шиете раб, земете доволно конец за да не морате да застанете на средина за да ја навлечете иглата неколку пати.

Чекор 15: Завршете со јазол

Кога ќе стигнете до крајот нараб, завршете со јазол. За да направите јазол, направете јамка и протнете ја иглата низ неа. Повторете, правејќи ја јамката повторно, за да бидете сигурни дека јазолот е безбеден. Исечете го конецот. Шевот е готов.

Чекор 16: Уживајте во резултатот!

Погледнете како испадна! Резултатот е прекрасен и можете да се гордеете што го користите за украсување на секој простор.

Ви се допаѓа советот? Погледнете сега како да направите тркалезна покривка за маса!

Дали веќе го знаевте овој бод?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.