Како да направите дрвена ограда чекор по чекор во 8 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога е потребна граница во дворот, дрвената ограда е една од првите опции што повеќето луѓе ја сметаат за да обезбеди совршена комбинација на приватност и безбедност. Не е цврсто како ѕид, но речиси и да не е потребно време да се постави едноставна дрвена ограда во споредба со изградбата на ѕид.

Бидејќи дрвото е природен материјал, исто така додава многу шарм на градината . Друга предност на дрвената градинарска ограда е тоа што можете да ја прилагодите приватноста или безбедноста со зголемување на растојанието помеѓу столбовите или висината на оградата.

Исто така е доста разноврсна, бидејќи нејзиниот дизајн може да се прилагоди на различни стилови. од класичната ограда од решетката до најрустичната ограда. Од сите стилови, најшармантна е оградата на оградата. Прекрасно е и може да обезбеди приватност и безбедност без целосно да го блокира погледот кон дворот.

За учење како да се направи дрвена ограда потребно е искуство и знаење, но тоа е нешто што можете да го направите без стручна помош ако купите однапред исечени столпчиња и штици во продавница за железарија. Една од предностите на самата градење на вашата ограда е тоа што можете да одлучите колку висока треба да биде оградата и колку простор треба да остане помеѓу штиците.

Го составив овој туторијал за да ви покажам како да направите ограда од дрво чекор по чекор. Можете да купите столбови иоднапред исечени даски или исечете дрво според големината ако сте искусен дрводелец. Која опција и да ја изберете, ќе заштедите на трошоците за инсталација на оградата.

Пред да започнете, треба да ги имате на ум и следниве точки:

  • Постовите што ја поддржуваат оградата мора да бидат силна. Погрижете се да изберете подебел профил и да ги инсталирате доволно длабоко во земјата за да имате права ограда што ќе стои за време на силни ветрови и бури.
  • Изберете завртки или шарки од не'рѓосувачки челик или галванизиран челик што ќе не 'рѓа со текот на времето.
  • Одлучете за видот на дрвото врз основа на вашиот буџет и издржливоста на материјалот.

Видете исто така: Како да се отстрани мов од покривот

Чекор 1 – Склопете ги материјалите

За да научите како да направите дрвена ограда, ќе ви требаат профилирани дрвени штици и столпчиња, мерна лента и молив, завртки, шрафцигер и лопата.

Чекор 2 - Користете ја лопата за да ја ископате почвата за столбовите

Ископајте дупки во почвата на трасата по која сакате да биде вашиот ограден простор. дрво. Растојанието помеѓу дупките во земјата треба да одговара на должината на дрвените штици што ќе ги користите.

Чекор 3 - Поставете ги дрвените столпчиња во дупките

Поставете ги дрвените столбови во дупките дупки што сте ги ископале. Потоа набијте ја почвата околу нив за да ги задржитецврсто.

Чекор 4 - Обележете ги линиите за поместување на горниот и долниот дел од столбовите

Користете ја мерната лента и моливот за да измерите и означете линија со поместување од 10 см на врвот и дното на столпчињата.

Чекор 5 - Прицврстете ги дрвените штици хоризонтално

Користете го шрафцигерот и завртките за да ги прицврстите дрвените штици, поврзувајќи ги хоризонтално со столбовите во трасата што ја обележавте во претходниот чекор. Овие хоризонтални штици ќе служат како оградни шини на кои ќе се закачат другите штици. Треба да има штица од дрво на врвот и друга на дното помеѓу два столба.

Чекор 6 - Поставете ги штиците вертикално и означете ја нивната ширина

Поставете ги штиците од дрво вертикално на шините за да ги наредите и означите нивната ширина за да знаете каде да ги закачите штиците.

Исто така види: Како да исчистите машина за миење садови + трикови за чистење

Чекор 7 - Прицврстете ги вертикалните штици

Зашрафете ги дрвените штици вертикално на шини, повикувајќи се на означените точки, распоредувајќи ги на исто растојание како и нивната ширина. Ова ќе создаде ефект на ограда.

Видете исто така: Како да се фугираат плочките

Чекор 8 - Повторете низ целата област

Вашето дрво оградата е подготвена. Можете да го повторите процесот за да создадете голема или мала ограда за приватност по должината на границата или областа што ја сакате.капак.

Совети за вашата ограда да трае подолго:

Исто така види: Научете како да ја отстраните 'рѓата од леано железо во 8 чекори

Редовната рутина за одржување може да го продолжи животниот век на вашата дрвена ограда. Еве што треба да направите:

  • Премачкајте го дрвото со водоотпорно запечатувач или боја за да го заштитите од постојано изложување на влага. Во спротивно, дрвото ќе ја апсорбира влагата, предизвикувајќи искривување, пукање или гниење.
  • Погрижете се дренажата околу оградата да биде добра. Во спротивно, постојаната изложеност на вода може да ги оштети столбовите во земјата и да ја ослабне оградата.
  • Редовно проверувајте ја оградата за да ги замените сите завртки или шарки што се скршени.
  • Ако забележите пукнатини на дрво , запечатете го со водоотпорен лепак за да спречите понатамошно оштетување.
  • Измијте ја оградата најмалку еднаш годишно со електрична машина за перење за да ги отстраните нечистотиите, мувлата и мовот.
  • Скратете ги грмушките или грмушките кои се потпираат на оградата бидејќи можат да ја променат трасата.
  • На секои две до три години, повторно нанесувајте го заптивната смеса или облогата откако прво ќе ја исчистите оградата, ќе го отстраните или брусите претходниот слој на боја или заптивната смеса и потоа нанесете го новиот слој.

Видете исто така: Како да дупчите ѕид од тули

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.