Како да направите евтин држач за салфетка со клин за облека

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сите сакаме одвреме-навреме да примаме посетители, без разлика дали тоа е да разговараме, да прославиме празничен датум, да вечераме или дури да пиеме неколку пијачки во среќен час. И ако сте тип кој сака да има полна куќа и да ја подготвува трпезата за овие посебни моменти, но не сакате да трошите многу за украсување, ќе ви се допадне овој туторијал за тоа како да направите држач за салфетки!

Потребно е многу труд за да го организирате домот, да ја средите кујната, да подготвите храна и особено да ја декорирате вашата трпезарија, бидејќи овде вообичаено оброците ќе имаат вашите гости, роднини или пријатели. Добрата работа е што има тони лесни занаетчиски идеи сам за себе кои ќе ви помогнат и при украсување и организирање на вашиот простор. Можете, на пример, сами да направите водоотпорна подлога без да морате да шиете! А, како да направите супер елегантен држач за торта за употреба на комеморативни датуми?

Покрај размислувањето за декорација, важно е да се има на ум и практичноста. Ако сакате да примите деца, можете да бидете сигурни дека ќе се случи некаков инцидент и секогаш е добро да имате хартиени салфетки во близина за да го исчистите истурениот сок или прскањето сос. Хартиените салфетки се одлични и на забави каде што ќе послужите грицки што може да се јадат со раце, особено ако се закуски какококсиња и топка со сирење кои брзо ги масни вашите прсти. Но, како да направите хартиени салфетки достапни за вашите гости на убав и практичен начин? Користејќи го овој држач за салфетки сам.

За разлика од ткаенините кои можат да се свиткаат за поелегантна вечера, хартиената салфетка, наредена во држач за салфетка, е совршена за полежерни и опуштени моменти. Во овој туторијал ќе ви покажеме чекор по чекор како да ги претворите дрвените штипки за алишта во елегантен држач за салфетки. Овој шаблон за држач за салфетки може лесно да се прилагоди за да одговара на вашиот дом или декор на забава.

Чекор 1: Соберете ги штипките за облека

За да започнете, прво соберете приближно 22 дрвени штипки, пиштол за топол лепак, четка и акрилна боја или лак.

Исто така види: Како да го промените цревото за гас чекор по чекор

Чекор 2: Отстранете ги металните делови од вашите штипки за алишта

Првиот чекор во правењето на вашиот држач за салфетки „Направи сам“ е да ја отстраните металната шарка од дрвените штипки. Можете рачно да ја отстраните сребрената шарка. Избравме да користиме дрвени штипки за алишта бидејќи се доволно силни за да ги држат салфетките и лесно се закачуваат со топол лепак. Ќе ви требаат околу 22 дрвени штипки за да направите еден голем држач за салфетки. Ти можешдодајте повеќе штипки ако ви требаат подоцна, ако сакате да направите поголем шаблон за држач за салфетка.

Чекор 3: Топло лепак ги двете парчиња штипки за облека

Откако ќе ги извадите металните делови од сите дрвени штипки и одвојте ги на два дела, залепете ги со топол лепак. Поставете штипка до другата и залепете ги со топол лепак за да бидат многу цврсти. На овој начин ќе имате рамна површина од едната и внатрешната страна на штипките од другата страна. Проверете ја сликата на следниот чекор ако не сте сигурни.

Чекор 4: Повторете го процесот со уште две половини за штипки за алишта

Повторете го овој процес со другиот клин за облека. Погледнете ја сликата погоре за да видите дали сте го сфатиле правилно. Оставете ги овие две парчиња настрана засега бидејќи ќе се користат подоцна за спојување на двете страни на држачот за салфетка.

Чекор 5: Залепете ја правата површина на едното парче на другото

Превртете ги половините на штипката за алишта така што рамните страни да бидат свртени една кон друга, а потоа залепете ги сите заедно освен два пара. Повторете го процесот со 20-те половини за штипки за да направите вкупно 10 пара. На крајот треба да ги направите двата дела во чекор 4, 10 пара како овој на фотографијата и 4 половини посебни штипки.

Чекор 6: Како да го направите држачот за салфетка

Сега да почнеме дасклоп на држач за салфетка. Земете два пара залепени спојници и употребете топол лепак за да ги залепите заедно, спојувајќи ги на најтенкиот дел, како што е прикажано на фотографијата погоре. Потоа додадете уште еден пар, исто така лепејќи го на најтенкиот дел и продолжете да го повторувате овој процес додека не користите 5 пара штипки. Откако ќе го направите процесот во чекор 6 двапати, треба да имате формирано два полукругови како што е прикажано на сликата подолу.

Чекор 7: Завршете ги полукруговите на страните на држачот за салфетка

На двата краја на секој полукруг, залепете ги двете дополнителни парчиња што претходно ги оставивте на страна, правејќи ги полукруговите да имаат права основа како што е прикажано на сликата. Сега ќе ги имате подготвени двете страни на држачот за салфетка сам.

Чекор 8: Залепете ја едната страна од држачот за салфетка на спојното парче

Со помош на топол лепак, залепете ги направените парчиња во чекор 5 на двата краја на една од страните на држачот за салфетка. Овие штипки се она што ќе ги спои двата полукругови и ќе остави простор за вашите салфетки меѓу нив.

Исто така види: Како да направите свеќи со остатоци од свеќи

Чекор 9: Залепете ја другата страна на држачот за салфетка

Над двете парчиња спој , залепете го секој на едниот крај од полукругот, додадете повеќе топол лепак и залепете го другиот полукруг. Цврсто притиснете надолу за да се осигурате дека држачот за салфетка нема лесно да се расклопи. оставилепилото целосно да се исуши и, доколку е потребно, отстранете ги дупчињата од врел лепак за да му дадете подобра завршница на држачот за салфетка.

Чекор 10: Завршете го држачот за салфетка со вашата омилена боја

Конечно, кога држачот за салфетка е во функција, можете да го приспособите со различни бои. За украсување, можете да ги обоите дрвените парчиња со вашите омилени бои, да додадете налепници или да додадете додатоци како сушено цвеќе. Но, можете да го оставите и во природна боја и да нанесете лак за заштита на дрвото. Ако одлучите да го насликате вашиот држач за салфетка DIY, почекајте бојата целосно да се исуши пред да ја користите.

Ова е одличен начин да направите ефтин држач за салфетки од рециклирани дрвени штипки за алишта. Не само што може да се користи како држач за салфетки, туку може да се користи и за држење на вашите писма, визит-картички, важни брошури итн. Можете исто така да направите неколку од нив и да ги прилагодите со различни бои за да имате тематски држач за салфетки за празници како Божиќ и Нова Година. Друг фантастичен аспект на изработката на овој занает е тоа што тоа е брз и ефтин начин да додадете повеќе вкус во вашата секојдневна кујна или маса.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.