Како да направите калем и капчиња од дрво дома

Albert Evans 28-09-2023
Albert Evans

Опис

Дрвената пуфка со бобина е лесен за употреба и забавен занает за деца и возрасни. Тоа е артефакт што постои многу генерации.

За децата, кога ќе научат да го користат пуфот за плетење без игли, забавата трае цел живот.

Меѓутоа, купувањето на дрвена бобина и хеклањето може да биде многу скапо. Исто така, ако ја купите макарата и не ви се допаѓа хобито или немате време, тогаш тоа е губење пари. И тогаш, најдоброто нешто што треба да направите е да научите како да направите домашна калем.

Плетењето со калем користи повеќе клинци околу работ за да создаде тесна цевка од ткаенина. Оваа техника вклучува намотување на предивото за да се создадат шевови. Процесот се повторува одново и одново додека предметот не се зашие целосно. Многу е поедноставно отколку што мислите.

Исто така види: Кревет од палети сам: Како да направите лесен кревет од палети

Кои се придобивките од учењето да плетете

Учењето да плетете го надминува создавањето на неколку убави предмети за носење. Всушност, нуди и голем број на предности кои ќе ги видите сега.

1. Плетењето е добро за мозокот

Плетењето може да биде многу релаксирачка активност за телото и умот. Повторливиот процес низ кој поминувате во плетењето ги има истите придобивки како и сесијата за медитација. Односно, го ублажува стресот и сепак дава добро рачно изработено парче.

2. плетењето ги подобрува моторните функции

Theплетењето го стимулира целиот мозок одеднаш, како што се вниманието, планирањето, сетилните информации, визуелните информации, складирањето на меморијата, точноста и времето.

3. Плетењето ја подобрува концентрацијата

Без разлика дали сте дете или возрасен, плетењето може да биде одличен начин да ја подобрите вашата концентрација, како и да ја намалите хиперактивноста.

4. Плетењето создава добри навики

Ако сакате да научите некое хоби, плетењето е одлична уметност. Лесно е да се вклучи во вашата рутина и не прави никаква штета. Покрај тоа, многу е пријатно да се види како резултатот се развива се повеќе и повеќе.

5. Плетењето ја подобрува меморијата

Учењето да плете не е нешто што ќе го научите за еден ден. Потребна е посветеност и вежбање. Ова е начинот на кој оваа уметност помага да се подобри вашата долгорочна меморија.

Како да направите домашна макара за плетење?

Плетењето со капчиња е забавна и инспиративна активност. Користејќи ја техниката, ќе ја ослободите вашата имагинација за да создадете цвеќиња, маркери, занаети, магнети, иглички, накит и многу повеќе.

Сега, без понатамошно одложување, ќе ви го покажам чекор-по- чекор на оваа рачно изработена DIY. Проверете и инспирирајте се!

Исто така види: Најдобар совет за одржување на растенијата во живот: Како да направите саксии за самопоивање

Чекор 1: Како да плетете со калем

За да научите плетење со калем, ќе ви требаат неколку лесни материјали.

Исто така, можете да користите кој било предмет што има дупка во средината, како пластика или картон.

БрМеѓутоа, ако немате ништо дома, можете да ја користите вашата вежба и да ја создадете оваа дупка. Во мојот случај, избрав парче дрво.

Чекор 2: Избрусете ги рабовите на макарата

За да ракувате со предметот без да ги повредите рацете, неопходно е да ги избрусите рабовите и да ги направите мазни. За да го направите ова, користете шкурка со средна ресичка.

Чекор 3: Додадете ги клинците

Создадете квадрат од четири клинци на макарата со помош на чекан додека не се на околу 1,5 см над површина.

  • Видете исто така: како да направите подлога со помош на плута

Чекор 4: Исчистете ја макарата

Откако ќе ги додадете клинците во калем, исчистете ја вашата нова калем. За ова, користете влажна крпа и отстранете ја прашината.

Совет: Обојте ја вашата макара користејќи боја по ваш избор!

Чекор 5: Како да го навивате конецот

Штом макарата е подготвена, можете да започнете со француско плетење. Плетењето со калем е лесен процес. Има многу упатства на интернет кои можете да ги следите за да ги научите.

Ова е многу лесна и забавна активност за сите возрасти. Главната грижа е да ја заковате макарата -- овој чекор ќе биде само за возрасни. Со макарата во рака, само отпуштете ги прстите и оставете ја вашата фантазија да тече во форма на кое било парче облека!

Ви се допаѓаат овие совети? Уживајте и видете како да направите рециклирана хартија дома и забавувајте се уште повеќе!

Дали ви се допаднаа советите?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.