Како да направите конкретна поддршка за мобилни телефони во 20 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
какви било несовршености на површината на вашата бетонска рака. Повторно, бидете МНОГУ ВНИМАТЕЛНИ кога работите околу прстите!

Чекор 17. Четка за прашина

По рачно брусење, користете четка за нежно да ја отстраните прашината и остатоците.

Чекор 18. Дајте сјајна завршница

Ако сте расположени да ставите сјајна завршница на раката на држачот за телефонот (што е завршено околу 99% во овој момент) , направете го тоа со прскање на бојата на околу 30 см.

Чекор 19. Оставете го да се исуши

Ако одбравте да го лакирате вашиот бетонски модел на рака, оставете го да се исуши на сонце околу 8 часа.

Исто така види: Како да направите цемент: 10 лесни чекори

Чекор 20. Забавувајте се со користење на вашиот нов бетонски држач за мобилен телефон

Колку е идеален овој бетонски држач за мобилен телефон за одржување на вашиот телефон „при рака“? Но, ние сме подготвени да се обложиме, во зависност од големината и обликот на вашата бетонска рака, дека би можеле да го користите и вашиот бетонски држач за телефон за да држите мал контејнер со растенија, клучеви, уникатен централен дел од масата, како што е цементна рачна декорација

или страшна декорација за Ноќта на вештерките и многу повеќе...

Прочитајте и други интересни занаетчиски проекти за украсување на вашиот дом: Украсување со капсули за кафе: како да направите држачи за свеќи во 6 чекори и украсени шишиња чекор по чекор [ 7 чекори]

Опис

Премногу сте уморни или зафатени за да го држите телефонот додека сурфате на интернет и/или гледате филмови? Можеби е време да направите мобилна конкретна поддршка за себе. Супер лесен за правење (иако може да потрае малку подолго од обичен туторијал „Направи сами“), домашниот држач за мобилен телефон може да се користи и како уникатен цементен рачен декор за вашиот дом.

Ајде да видиме како да започнеме да го правиме вашиот домашен држач за мобилен телефон!

Чекор 1. Подгответе ги вашите материјали (и самите себе)

Бидејќи сте зафатени со собирање на сите материјали што ви се потребни за вашиот домашен држач за мобилен телефон, размислете да се подготвите и да се заштитите. Носете маска за дишење и заштитни очила (штом еднаш ќе истурите цемент, нема бегање од прашината што лета во воздухот) и не заборавајте да ставите дополнителни гумени ракавици за да ги заштитите рацете (влажниот цемент може да биде многу тежок за вашите раце).твоите раце - игра на зборови).

А бидејќи ќе работиме со влажен цемент, препорачуваме да ставите партал, стар весник или стари крпи за да се минимизираат излевањата и прскањето.

Чекор 2. Наполнете ја вашата мерна чаша со песок

и истурете ја во садот во кој ќе го измешаме цементот.

Совет: Водата може да помогне полесно да се истура цементот и да се стегне, но цементот и водата сами по себе нема да држат ништо добро. Затоатреба да додадеме малку песок за да го направиме цементот полеплив, бидејќи цементот измешан со вода и песок прави малтер (паста што ги држи тулите заедно). Додадете малку чакал и имате бетон.

Чекор 3. Додадете го цементот

Наполнете ја мерната чаша 30% со цемент и додајте ја во песокот во садот за мешање.

Чекор 4. Измешајте ги двете материи со лажица

Со лажица добро измешајте ги песокот и цементот кои ќе станат главен материјал на рачниот бетон на држачот за мобилниот телефон.

Чекор 5. Истурете ја водата во смесата

Додадете околу 70 ml чиста вода и сте чекор поблиску до завршувањето на вашиот цемент.

Исто така види: Домашна санитарна вода: Видете овде 6 совети како да направите санитарна вода

Чекор 6. Добро измешајте

Сè уште користејќи ја лажицата, продолжете да мешате и мешате додека сите состојки не се измешаат добро и не добијат фина конзистентност. Имајте на ум дека ако има камења или остатоци во цементната мешавина, тие ќе се појават во домашниот држач за мобилен телефон.

Чекор 7. Започнете со полнење на вашата гумена ракавица

Се надеваме дека носите гумена ракавица за да ги заштитите рацете од влажната мешавина од цемент. Но, сега е време да земете уште една ракавица што ќе ја користите за да го фрлите вашиот бетонски држач за телефон.

Земете ја лажицата и нежно ставете мали количини од цементната смеса во отворената ракавица. Можеби ќе биде полесно ако виепобарајте помошник за да ја држите ракавицата отворена додека продолжувате да ја надувате.

Чекор 8. Фокусирајте се на прстите

Како што ја полните ракавицата, важно е цементот да се насочи кон прстите на ракавицата бидејќи тука многу лесно се заглавува воздухот. Ако ви е тешко да го внесете цементот на прстите, едноставно стискајте ги прстите од ракавиците за да го истуркате воздухот надвор. А ако цементот не сака да ви влезе во прстите, можете да ги „молзите“ прстите како крава. Само запомнете да не работите премногу бавно бидејќи цементот веќе се стврднува! Продолжете со истурање влажен цемент во ракавот додека чаурот не се наполни на околу 5 - 7 cm од отворот.

Чекор 9. Врзете го

Со помош на парче врвка, внимателно врзете го отворот на ракавицата, со целиот цемент внатре во ракавицата (вклучувајќи ги и прстите).

Чекори 10. Наредете го вашиот бетонски калап

Откако вашата ракавица ќе се наполни и добро ќе се врзе, треба да ја „оформите“ така што ќе се исуши во одредена форма (запомнете - Ако Главната цел на овој дизајн е да го држите вашиот мобилен телефон, а потоа внимателно размислете како сакате да изгледа вашиот бетонски држач за мобилен телефон за да можете удобно да го гледате екранот). Користете сè што можете за да ја поддржите ракавицата додека се суши: лименки со боја, хартиена тежина, картонска кутија итн. Само погрижете се и вие да не ставате ништотежок на врвот на ракавицата бидејќи може да го раскине материјалот и да предизвика цемент да истече (да го уништи проектот за рака на вашиот држач за мобилен телефон). Кога сте задоволни, оставете ја ракавицата со поддршка 5 дена за да може да се исуши.

Чекор 11. Исечете ја врвката

5 дена подоцна, земете ги ножиците и нежно исечете ја ракавицата каде што сте ја врзале врвката.

Чекор 12. Исечете ја целата ракавица

Внимавајќи да не се движите премногу брзо или да не исечете премногу длабоко, внимателно исечете ја ракавицата надолу во центарот (каде што е дланката на вашата ракавица) .

Чекор 13. Отстранете ја ракавицата од дното на раката

Нежно исечете го дното на наполнетата ракавица за да го откриете стврднатиот бетон.

Чекор 14. Внимателно работете околу прстите

Дури и ако сте го оставиле бетонот да се исуши 5 дена, сè уште постои шанса тенко, деликатно парче од вашата бетонска потпора лесно се крши - како еден од вашите прсти. Затоа, кога сечете блиску до прстите на ракавиците, работете бавно и непречено додека го повлекувате исечениот материјал од стврднатиот бетон.

Чекор 15. Оставете го да се исуши

Како беше вашиот домашен држач за мобилен телефон? Откако внимателно ќе ја извадите од ракавицата, оставете ја бетонската рака на сончево место да се исуши уште 5 дена.

Чекор 16. Песок за да го направите помазен

Доколку сакате, можете да употребите малку шкурка за нежно да го отстранитестакло .

Споделете со нас како испадна вашата рака!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.