Како да направите корица од книга во 18 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали сакате да заштитите една од вашите омилени книги или да направите внимателен (и креативен) подарок за некој од вашите колеги љубители на книги, знаејќи како да направите корица на книга може да ве однесе долг пат . За среќа, разгледавме неколку креативни идеи за корица на книги „Направи сами“ на интернет и мислиме дека го најдовме совршениот водич што ќе ви помогне да креирате лесна, брза и забавна корица на книги. Ајде да видиме колку лукав може да бидеш при изработката на корица на книга од ткаенина.

Исто така види: Како да направите украсен бетонски блок во 12 едноставни чекори

Следно, не заборавајте да ги проверите другите занаетчиски проекти што ги имаме за да ја поттикнеме вашата креативност.

Чекор 1: Изберете го најдобра ткаенина

Кога ги истражувате идеите за корица на списанија и книги на интернет, имајте на ум дека користењето ткаенина е добра опција бидејќи не само што ја штити оригиналната корица, туку и може да и даде уникатен изглед. Значи, каква и да е ткаенина што ќе ја изберете за корицата на вашата книга, погрижете се да биде доволно значајна за заштита и да не е премногу слаба.

Чекор 2: Оценете ја вашата книга

Со ткаенината целосно отворена ( а „погрешната“ страна свртена нагоре) на рамна површина, поставете ја книгата правоаголно во центарот, внимавајќи да има доволно вишок ткаенина од сите страни. Со вашиот линијар и пенкало, нацртајте две хоризонтални линии долж горните и долните рабови на книгата.

За да обезбедите соодветен простор за јазичињата на двата краја, продолжетерабовите на ткаенината надвор од книгата (направете ги клапите широки најмалку 2 инчи, и повеќе ако правите навистина голема корица на книгата). Погрижете се да оставите вишок ткаенина над и под линиите.

Чекор 3: закачете ја ткаенината

Внимателно преклопете ја ткаенината точно на местото каде што сте ги нацртале линиите горе и долу Направете го истото со клапите на левата и десната страна на книгата, внимателно превиткувајќи ги навнатре (за среќа, имате околу 2 инчи дополнителна ткаенина за играње). За да се осигурате дека ткаенината е рамна , вметнете неколку иглички кои ќе ви помогнат да го означите превиткувањето.

Чекор 4: Испеглајте ја ткаенината

Со пеглање за облека, испеглајте ја внимателно исплетете ја ткаенината по превитканите линии.

Чекор 5: Проверете ја големината

Паузирајте во овој момент за да ја преиспитате големината на вашата ткаенина и дали таа може да направи дизајн на соодветна корица на книгата.

Чекор 6: Започнете со лепење

Користејќи го вашиот лепило, внимателно додајте линија лепак каде и да сте направиле превиткување (во овој момент, слободно отстранете ги игличките ако се уште се во ткаенината). Вие во основа сакате ниту една од наборите (вклучувајќи ги и страничните клапи) да не може да се отвори.

Чекор 7: Проверете го вашиот напредок

Во овој момент, ова е она што треба да го покажеме во нашиот напор да дизајнираме корица на книга. Какотвој е?

И додека размислувате за изгледот на вашата нова обвивка, уживајте и научете како

да направите лаптоп држач користејќи ПВЦ цевка.

Чекор 8: Исечете четири помали парчиња ткаенина

Овие помали парчиња ткаенина ќе се користат како џебови на крајот на книгата - сите корици на книги ги имаат таквите како што се таму за да се осигурат дека вашата книга добро и удобно се вклопува во вашиот нов дом.

Совет: Се разбира, големината на овие помали парчиња ткаенина ќе зависи од големината на вашата главна корица - што, пак, повторно ќе зависи од големината на вашата книга! Препорачуваме да ги проучите примероците на слики за да можете да добиете јасна претстава за тоа колку големи треба да бидат крајните џебови. Сепак, за безбеден облог, обидете се да го направите секое парче околу половина од ширината на предната (или задната) корица на вашата книга.

Чекор 9: Додајте лепак на аглите

Додајте добро парче лепак на четирите горни и долни агли на дизајнот на корицата на вашата книга.

Чекор 10: И залепете ги

Додајте ги сите четири парчиња ткаенина на корицата на вашата книга, осигурувајќи се дека иако се усогласени со главната ткаенина на корицата на вашата книга, тие сепак се протегаат нанадвор. Сè уште НЕ ставајте лепак на ниту едно од малите парчиња ткаенина, бидејќи деловите што се протегаат надвор од главниот капак ќе треба да се преклопат навнатре.

Чекор 11: Преклопете ја и залепете ја другата половина

Откако сите четири помали парчиња ќе бидат правилно залепени (на половина пат) до главниот капак, додадете малку лепак внимателно на другиот (внатрешна) страна на секоја од нив. Преклопете ја другата половина од секое парче под, ефективно залепувајќи ги вашите четири нови крајни џебови.

Чекор 12: Преклопете го главниот капак

Сега кога сè што треба да се залепи е залепено , погледнете го нашиот пример подолу за да видите како непречено да го преклопите дизајнот на корицата на книгата навнатре. Не користете лепак засега - ајде прво да го поправиме превиткувањето.

Исто така види: Како да направите табла со рамка 6 многу лесни чекори

Чекор 13: Преклопете ја и другата страна

Направете го истото со другата страна на главниот капак. Совет: За да и помогнете правилно да се свитка, поставете ја отворената книга точно во центарот на новата корица, а потоа правилно преклопете ги крајните џебови од двете страни.

Чекор 14: Лизгајте ја книгата за новата корица (само за тестирање)

Овде можете да видите како треба да функционира вашата корица на книгата чекор по чекор и како може да дозволи книгата лесно да се лизга внатре.

Значи, кога ќе бидете сигурни дека главната наборите на капакот се 100% точни, можете да се вратите на чекор 14 за да видите каде да додадете лепак на сите четири помали парчиња ткаенина.

Додадете го лепилото и внимателно преклопете го секој за да се осигурате дека неговите џебови сепрактични (тие помагаат да се задржи книгата во корицата).

Чекор 15: Восхитувајте се на дизајнот на корицата на вашата нова книга

Па, сега кога знаете како да направите корица на книга со обична ткаенина, какви се резултатите?

Чекор 16: Вметнете ја книгата во корицата

Со отворената книга, подигнете ги сите страници (како што е прикажано подолу). Можете ли да видите како обезбедувањето дека нема остатоци од ткаенина го претвора ова едноставно парче ткаенина во функционална корица за книга?

Чекор 17: Затворете

Погледнете ја готовата корица на книгата „Направи сам“ настрана за конечно погледнете како се вклопуваат залепените и превитканите ткаенини!

Чекор 18: Вашата корица на книга од ткаенина е подготвена!

Сега, сигурни сме дека знаете како да направите корица за книга, и дека одново и одново ќе сакате да рекреирате подобри и поубави корици.

А да научите како да направите картонска корпа за отпадоци за вашето студиско катче?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.