Како да направите мувла за цемент со помош на дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Да се ​​знае како да се обликува цемент е важно за различни цели: од структурата на ѕидот, до изградбата на мебел или додаток за градината. И бидејќи тоа е нешто невообичаено, нормално е многу луѓе да прибегнат кон стручна помош кога им треба ова решение.

Но бидејќи нашиот фокус овде е да работиме со сам идеи, денес решив да ве научам како да направете дрвен калап за маса од бетон користејќи неколку елементи кои ќе донесат многу охрабрувачки резултат за да ви помогнат со вашите предизвици.

Ќе видите дека користејќи неколку дрва, можно е да се создадат одлични структури кои ќе ви помогнат да создадете бетон во формите што ги сакате.

Значи, без да одиме предалеку, да одиме на 7-те објективни чекори на дрвен калап за бетон за да можеме да си ги извалкаме рацете.

Искористете ја оваа статија за обработка на дрво сам и инспирирајте се!

Исто така види: DIY шиење и плетење

Чекор 1: Како да направите калапи за цемент: соберете ги материјалите

Во зависност од видот на бетонскиот калап што сте користејќи го што го правите, ќе ви требаат многу едноставни материјали:

  • Некои парчиња дрво
  • клинци
  • И чекан.

Одделете и парче дрво, селотејп и мерна лента.

Од оваа листа најважни се парчињата дрво.

Чекор 2: Изберете го типот на дрвото

Парчињата дрво може повторно да се искористат од скршен мебел или дрво што останало од другипричини.

Исто така види: Како да направите божиќен снежен глобус во 20 чекори

Одлучете за дебелината на масата и висината и дебелината на ногалките.

Чекор 3: Користење на дрвото

Избрав стара дрвена кутија што ја зедовме од магацинот и во кој е отворен капакот.

Кутијата што ја користев имаше големо парче дрвена табла на дното. Ова ќе биде корисно за обликување на нозете. Потоа го отстранив долниот дел.

Откако го извадив долниот дел, остана квадратна рамка.

Сега заковајте ги сите дрвени споеви заедно за да ја формирате основната структура на бетонската кофраж.

Димензиите на овој квадрат ќе завршат како димензии на масата.

  • Погледнете и како да направите вертикална полица!

Чекор 4: Направете го калапот за ногарки

Со долната табла го направив само калапот за ногалките. Она што ќе треба да го направите е правоаголна дрвена кутија отворена од двете тесни страни.

Исечете 2 големи и 2 потесни правоаголни парчиња.

Откако ќе се исечат даските, земете едно од поголемите парчиња и потпрете го на ѕидот за потпора.

Земете едно од помалите парчиња и со лента за маскирање под агол од 90 степени, залепете го на место. Лепењето на дрвото ќе ви помогне многу ако работите сами.

Шаблонот мора да одговара на сликата.

По употреба на самолеплива лента, заковајте ги шумите низ зглобовите.

Чекор 5: Направете отворена правоаголна кутија

Послезаковајќи ги првите две правоаголни страни, повелете и заковајте ги останатите.

Сега треба да имате правоаголна кутија, отворена од двете страни, која изгледа како сликата овде.

Чекор 6: Исечете ја кутијата

Сега кога вашата правоаголна кутија на дрвото е подготвено, пресечете ја кутијата на половина.

Ова ќе ви даде 2 парчиња правоаголни кутии кои се уште се отворени од двете страни.

Ова се шаблоните за секоја од краците.

Чекор 7: Спојување на шаблони

Сега имаме две посебни групи на шаблони. Едната е квадратна, без дно за горниот дел од масата, а другата е две шупливи правоаголни кутии, отворени од двете страни.

Она што сакаме е покривка за маса дебела околу 4 см.

Според оваа големина, сега мора да направиме ознака внатре во квадратната дрвена рамка.

Сега земете една од правоаголните кутии што е калапот за ногата и ставете ја внатре во квадратот, така што нејзиниот долен раб е 4 cm од дното на квадратниот калап.

Оваа празнина од 4 cm е она што ја одредува дебелината на горниот дел од масата.

Направете ознака и закачете ја на своето место пред да заковате.

2>Откако ќе го заковате шаблонот за првиот крак, продолжете со прицврстување на вториот крак на спротивната страна на ист начин.

Определете ја големината на клинците потребни за прицврстување на ногалките на калапот на главната кутија.

2>Откако ногарките се прицврстени на место, калапотод бетон е подготвен за употреба. Само ставете го на чиста дрвена штица.

Сега можете да го искористите калапот за да истурите малку бетон и да ја направите вашата нова маса!

Ви се допаѓаат овие совети? Затоа, искористете ја приликата и видете како да направите маса за ограда за балкон!

Па, дали ви се допадна идејата? Кој проект би сакале да го видите со дрво?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.