Како да направите освежувач со стапче во 10 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Популарноста на освежувачите на соби бележи огромен пораст во последниве години бидејќи се повеќе луѓе бараат подобри и поприродни алтернативи за вештачките освежувачи на воздухот. Иако вештачките освежувачи може да траат подолго, тие се широко достапни и во повеќето случаи подостапни - ако имате освежувач на воздух во вашата соба или дома може да направи голема разлика. Со оглед на тоа што побарувачката за освежувач на воздух продолжува да расте, многу луѓе постојано бараат поевтини алтернативи или сакаат да научат како да направат освежувач за просторија дома. И ние го имаме решението!

Да, во 10 лесни чекори можете да имате свој освежувач на воздух со стик DIY бидејќи овој лесен водич чекор по чекор дава јасни и едноставни упатства за брзо подготвување на вашиот нов дифузер во просторијата. Со оглед на тоа што се разновидни, еколошки и многу побезбедни за употреба од свеќите или електричните дифузери - мислиме дека овој водич ќе ве инспирира да создадете широк асортиман на освежувачи на воздух со стапчиња кои ќе се шират низ куќата или ќе им подарите на саканите.

Постојат неколку опции за стапчиња за користење во освежувачот на воздухот. Најпогодни се памучните влакна, бидејќи покрај тоа што се направени од природен материјал, тие ја задржуваат влагата подолго време, дури и ако заборавите да ги завртите. уште една добра опцијатоа се бамбусовите стапчиња кои имаат висока издржливост и бидејќи се порозни добро ги впиваат аромите, постепено испуштајќи ги во околината. Ако во вашиот град не можете лесно да најдете шипки погодни за дифузер на околина, алтернативна опција е да користите стапчиња за скара како што користев во овој проект.

Други неверојатни опции за да го направите вашиот дом да мириса подобро на природен начин е правење пури пури со сушени цветови (а можете да научите како да ги исушите вашите цвеќиња овде) или да користите природни темјанчиња направени со билки. И ако вашата куќа мириса лошо поради некоја причина, проверете ги нашите упатства за чистење и одржувајте ја вашата куќа да мириса добро!

Чекор 1: Најдете соодветен контејнер за вашиот освежувач на воздух

Да имате соодветен контејнер за вашиот стик освежувач ја прави разликата. Не само од естетски причини, туку затоа што ќе треба да додадете околу 100 ml течност и прачките. Затоа, земете го предвид тоа при изборот на шишето или вазната за дифузерот во вашата соба.

Обратете големо внимание, бидејќи исто така не сакате да купите шише со премногу широк или претесен врат. Користењето шише со помал врат или отвор може да помогне течноста да не испарува брзо, што ќе му овозможи на дифузорот да трае подолго. Сепак, треба да биде доволно широк за да ги собере стапчињата.

Исто така види: Огледало со цветна рамка: Погледнете како да направите огледало украсено со цвеќиња во само 11 чекори

Можете да користите шишиња парфемистари, стаклени шишиња или дури и проѕирна пластична амбалажа. Без оглед на вашиот вкус и каде и да го користите, погрижете се да биде нешто што одговара на остатокот од вашиот дом декор.

Чекор 2: Украсете ја вашата вазна или шише по ваш вкус

Откако ќе го пронајдете вистинското шише, тегла или вазна, можете да го декорирате по ваш вкус. Повторната употреба на стаклени шишиња или шишиња парфеми е секогаш добра идеја, едноставно отстранете ја ознаката или налепницата.

Ќе видите на сликите подолу, користев памучна лента и памучна роза за украсување, лесни и достапни.

Забелешка: Секогаш чистете ја правилно теглата или шишето пред употреба, особено ако повторно употребувате старо пакување. Шишињата со парфеми можеби ќе треба да седат на сонце некое време за да помогнат да се испари дел од мирисот што сè уште е присутен внатре.

Чекор 3: Бидете креативни!

Без разлика дали правите освежувач на воздух за себе или за пријател како подарок, бидете креативни кога го украсувате. Колку повеќе идеи имате и со кои можете да експериментирате, толку подобро ќе изгледа финалниот производ.

Исто така види: Како да направите дрвена рамка за слика

За овој пример, користев топол лепак за прицврстување на лентата и розата на шишето. Кога лепете предмети на дифузорот, проверете дали се добро прицврстени за да не се распадне вашиот дифузер.

Друга идеја е да го насликате шишето соакрилна или спреј боја, на тој начин можете да направите освежувачи за простории со стапчиња во различни бои, кои го претставуваат мирисот на етеричното масло во шишето. Сепак, секогаш оставајте проѕирен дел, така полесно се визуелизира кога треба да ја замените суштината.

Чекор 4: Подготовка на есенција за дифузер за стап

Етеричните масла може да се купат насекаде, во продавници за езотерични производи, продавници за здрава храна или онлајн, и ќе се изненадите кога ќе видите колку е достапен дури и најсофистицираните мириси се. Купувањето етерични масла ви дава повеќе опции за да го изберете вистинското според околината и вашата намера. Некои места дури ви дозволуваат да мешате свои масла, создавајќи нови мириси. За 100 ml есенција ќе ви требаат 20 до 30 капки есенцијално масло. Ова ќе варира во зависност од јачината на аромата. Истурете ги капките во садот за освежувач на воздухот.

Можете да направите и ваше есенцијално масло. За ова треба да го изберете изворот на мирисот, како што се зачините и маслото.

  • Ставете ги зачините во кеса со патент и нежно измесете.
  • Во сад со капакот, додадете ги зачините и маслото што ќе се користи како основа.
  • Оставете ја смесата да кисна 24 часа.
  • Процедете за да се одвојат честичките и маслотосо вкус.
  • Повторете ја постапката уште два или три пати користејќи го ароматизираното масло и новите зачини за да го зголемите интензитетот на аромата.

Иако можеби е малку поевтино да се направи сопствено есенцијално масло, маслата купени во продавница траат долго поради нивната висока концентрација.

Чекор 5: Додадете главно масло или базна вода

По додавањето на етеричното масло, можете да додадете главно основно масло или вода во смесата. Можете да одлучите што најдобро функционира, но откривме дека природното кокосово, бадемово или слично масло делува најдобро. Додавањето на главното основно масло или вода го прави дифузорот да трае подолго и ви требаат само неколку капки есенцијално масло. Погледнете што е најдобро за вашиот џеб. Иако користењето вода е поевтино, лошата страна е што трае помалку време, па морате почесто да го полните дифузерот.

Чекор 6: Додавање алкохол

Додавањето алкохол го зголемува интензитетот од аромата на вашиот освежувач. Можете да додадете околу една до две лажици силен течен алкохол. Алкохолот ќе биде одговорен и за разградување на молекулите на есенцијалното масло, така што ќе се измеша со водата.

Чекор 7: Протресете ја смесата

Потоа нежно протресете ја смесата за да се осигурате дека алкохолот, главното базно масло и маслото за дифузер одпрачката правилно се меша. Мешајте полека со тресење или вртење.

Чекор 8: Ставете ги стапчињата во освежувачот за воздух

Ставете околу пет до шест стапчиња внатре во дифузорот, уверувајќи се дека се во директен контакт со дифузор.приготвен раствор. Проверете колку се вклопуваат во вратот на шишето. Проверете дали шипките на дифузорот не се премногу затегнати и дека има отворени простори помеѓу шипките за дополнителен проток на воздух.

Чекор 9: Оставете ги стапчињата за дифузер да одморат неколку минути

Откако ќе ги ставите стапчињата во освежувачот за воздух, ќе треба да почекате неколку минути за да го впијат растворот .

Чекор 10: Свртете ги стапчињата

По неколку минути со едната страна од стапчињата потопени во растворот за освежувач на просторијата за да го впијат растворот, свртете ги наопаку на дното, ставајќи го влажниот дел надвор, а сувиот дел внатре во растворот. На тој начин аромата од вашиот собен дифузер ќе почне да се шири, ароматизирајќи го вашиот дом.

Конечен резултат:

Еве го! Прекрасен, елегантен, природен и едноставен освежувач на воздух со сопствен стап за да го украсите вашиот дом.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.