Како да поправите патент: 12 лесни чекори за да го поправите скршен патент!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Помина времето кога требаше да трчаме да најдеме шивачки или чевлари за да ја поправаат облеката и, особено, патентите за чантата. На крајот на краиштата, со денешниот консумеризам, поправањето работи е речиси ретко и повеќето луѓе претпочитаат да го фрлат она што го скршиле и да купат нова торба.

Исто така види: DIY кригла

За време на последните две години домашен притвор поради пандемија, беше сè потежок предизвик да се задржи менталното здравје недопрено. За да се одвлечам во ова тешко време, научив неколку нови работи и се обложувам дека сте направиле и вие.

Не дека сè што научив беше поврзано со тоа како да го поправам патентот што се скрши, но сите работи што ги направив дефинитивно го промени мојот светоглед и ме натера да го напишам ова упатство за тебе.

Се започна со тоа што се обидов да научам како да ја откинам облеката што се намали. Првично размислував да купам слична облека, но нова. На крајот на краиштата, тоа беше мојот начин на живот долго време.

Што и да ми требаше, решив да го купам и не се грижев за цената. Но, по неколку дена, кога производот остаре, го заменив со понов. Никогаш не размислував да ги поправам работите.

Само кога сè запре драстично и кога медицинските материјали беа дефицитарни низ целиот свет, сфатив колку е важно да се биде самоодржлив.

Денес, Не купувам повеќе ништо на импулс ибез размислување! Почнав да го менувам фокусот за купување. За да ја намалам мојата принуда и желбата за купување, почнав да следам „homify DIYs“, кои учат како да се прават работите од нула. Нема да ви се верува на бескрајниот број на мали пронајдоци што ги направив во овој период кога бев собран во мојата куќа.

Како чест патник, ранците ми се многу важни. Едноставно сакам да истражувам различни опции за ранец! За различни видови патувања, користам различни видови ранци. Затоа, изборот на идеална чанта за купување ме прави многу возбуден. Но, замката на чантите е што нивните патенти се оштетуваат со текот на времето.

Учењето како да поправам патент за мене беше синоним за повторна употреба и продолжување на животниот век на моите скапоцени чанти.

Не Имав храброст да ги фрлам моите омилени чанти и ранци кога, еден по еден, сите патенти откажаа. Откако научив како да ги поправам и инсталирам патентите во пракса, ги поправив сите неисправни патенти што ги имав дома. Покрај ранците, научив како да поправам патент вграден во подлогата и потоа преминав на фармерките. На крајот, тука не останаа скршени патенти.

Затоа, денес сум тука со сите вредни информации за тоа како да поправам патент. Ајде да започнеме да го учиме процесот веднаш. И пред да го знаете секој чекор, запомнете дека ситепроцедурата е многу лесна, спротивно на она што го кажуваат луѓето.

Чекор 1: Значи, што ќе изберам да поправам денес?

Денес ќе ја поправам кожата на патентот на капакот на перницата од мојот тросед. Ќе започнам со лесна задача за да ви ги покажам основните чекори за тоа како да поправите патент. Тоа е затоа што започнувањето со чанти и ранци може да биде тешко за некои луѓе, особено за почетниците. Значи, да почнеме со навлака за перница.

Одржувањето и поправките на облеката се многу чести во секојдневниот живот. Ако сакате неколку совети како да ги отстраните таблетите и влакната од облеката во 5 чекори, кликнете овде!

Чекор 2: Проверете ја состојбата на патентот што сакате да го поправите

патентот на мојата подлога е во добра состојба. Ова ми ја одзема потребата да купам нов. Затоа, пред да започнете, проверете го патентот или неговите заби дали се оштетени за да видите дали е потребен нов.

Чекор 3: Сега проверете ги краевите на патентот

Прво, проверете задниот дел на патентот. За да се уверите дека патеката за затворање патент е во добра состојба, внимателно прегледајте ги краевите.

Чекор 4: Отворете го патентот

Исечете ги шевовите на едниот крај за да се отвори

Чекор 5: Отстранување на патентот

Откако ќе го отворите едниот крај, извадете го патентот од шината на забот.

Чекор 6: Проверете дали патентот ецелина

Гледате ли на сликата како патентот ми е во добра состојба? Заради тоа ќе го вратам правилно. Меѓутоа, ако вашиот е оштетен, само инсталирајте го новиот патент следејќи ги следните чекори.

Чекор 7: Работејќи на делот што го отворивме на патеката за патент

Сега, го ставам патент назад правилно на местото што го отворивме во чекор 4.

Чекор 8: Одржувајте симетрија

Ова е најважниот елемент во поправката на патент. Треба да се осигурате дека шината е симетрично поставена на патеката на патентот така што непречено се лизга од едниот крај до другиот. Затоа погрижете се повторно да инсталирате симетрично.

Чекор 9: Затворете го патентот малку

Овој чекор вклучува затворање на патентот пред да го зашиете крајот само за да проверите дали сè работи

Чекор 10: Вашата работа е речиси готова!

Зашијте ги двете страни кога ќе бидете сигурни дека сте поставиле сè симетрично и правилно сте го инсталирале патентот.

Чекор 11: The Finishing Touches

Сега можете само да го затворите капакот на перницата.

Чекор 12: Вашиот патент е фиксиран!

Еве го, целосно поправен и подготвен за тешка употреба!

Ова е еден од најважните аспекти на патентите. Тие ќе поминат низ сериозно абење и кинење без разлика колку нежно се однесувате кон нив. Затоа, важно еодржувајте ја шината на забите стабилна и лесна за лизгање. За да го направите ова, совет е да триете восок на патеката на патент.

Восокот драстично ќе го намали непотребното триење помеѓу патентот и трасата на забот, што ќе го олесни движењето.

Исто така види: Како да направите прегради за фиоки

Поправање патенти Тоа е прилично лесна задача и навистина не бара многу време или вештина, нели?

Животниот век на вашите патенти ќе биде многу подолг по ова „Направете сами“! 🤐

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.