Како сами да го поправите воздушниот душек во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали планирате патување во кампување или домаќини на гости преку ноќ, воздушниот душек е удобна и удобна опција за спиење. Сепак, овие кревети на надувување можат да бидат склони кон пробивање и протекување.

Но, дали знаевте дека можете сами да научите како да го поправите воздушниот душек? Ова е една од најлесните работи што треба да ги правите дома, а ние ќе ве научиме сега, во овој 12 чекори „Направете сами“ чекор по чекор.

Воздушните душеци може да имаат дупки поради различни причини. Ако користите воздушен душек на груба површина, како што е карпесто камп или под со остри остатоци, можно е душекот да биде пробиен од остар предмет.

Со текот на времето, материјалот од воздушен душек воздушните душеци може да ослабат и да станат поподложни на пробивање и протекување. Ова е особено точно ако душекот често се надувува и се издува.

Исто така, како што старее воздушниот душек, поголема е веројатноста да се појават дупки и протекување поради распаѓањето на материјалот со текот на времето. Ако воздушниот душек се чува на влажна локација, материјалот може да ослабне и да стане поподложен на пробивање и протекување.

Преголемото надувување на воздушен душек исто така може да го оптоварува материјалот, што може да предизвика појава на дупки и протекување. време. Вреди да се спомене дека некои воздушни душеци сеповеќе склони кон дамки од другите, на пример, поевтини и потенки воздушни душеци.

Меѓутоа, постои начин сами да го поправите воздушниот душек дома. Ова вклучува користење на комплети за лепенки кои вклучуваат парче материјал за поправка и инструкции за тоа како да го нанесете на дупката. Овие комплети се генерално лесни за употреба и можат да бидат добра опција за мали дупки.

Исто така види: Како да ги исплашите домашните пајаци

Селотејп може да се користи како привремено решение за дупка во воздушен душек. Едноставно ставете парче лента над дупката, внимавајќи да ги измазнете сите брчки или меурчиња. Ова може да биде брзо решение, но не е најдоброто долгорочно решение бидејќи селотејп може да ја изгуби својата адхезија со текот на времето.

Некои производители на воздушни душеци продаваат и поправки што може да се нанесат директно во дупката. Овие лепенки обично се направени од цврст, издржлив материјал и можат да обезбедат долготрајни поправки.

Во овој 12-чекор „Направи сами“, ќе ви покажам како сами да го закрпите воздушен душек за да можете да се вратите на набавката добар сон. Користејќи винилна церада и суперлепак, ќе ви покажам се што треба да знаете за да го одржите вашиот воздушен душек во чиста состојба. Затоа, ајде да започнеме затоа што ова се лесни работи!

Чекор 1: Надувајте го воздушниот душек

За да откриете каде треба да се закрпи воздушниот душек, надујте го довкупен капацитет. Ова ќе ви помогне да ја идентификувате локацијата на дупката.

Чекор 2: Земете сунѓер

Земете сунѓер и потопете го во сад со вода.

Чекор 3: Потопете го сунѓерчето во вода со сапуница

Додадете неколку капки детергент во водата и добро измешајте. Сапунот ќе помогне да се создадат меурчиња кои ќе ја покажат локацијата на истекувањето.

Чекор 4: Исчистете ја површината на воздушниот душек

Истријте ја површината на воздушниот душек со сунѓер . Обрнете дополнително внимание на областите за кои се сомневате дека има дупка.

Чекор 5: Затегнете го воздушниот душек

Затегнете го воздушниот душек и забележете каде се формираат меурчиња од сапуница. Ова ќе ја покаже локацијата на која треба да се поправи.

Чекор 6: Исчистете ја површината

Исчистете ја површината на воздушниот душек, особено областа што треба да се закрпи. Погрижете се да ги отстраните сите нечистотии или остатоци што може да се присутни на површината.

Чекор 7: Почекајте да се исуши

Оставете го воздушниот душек целосно да се исуши. Ова може да потрае неколку часа, во зависност од влажноста и температурата на вашата околина.

Исто така види: Како да направите Physalis Moult

Чекор 8: Исечете парче винил платно или облога за завеса за туширање

Исечете парче винилна церада или облога за завеса за туширање која е малку поголема од површината на која треба да се закрпи. Сеченото парче мора целосно да го покрие местото на истекување на воздухот.

Чекор 9:Нанесете суперлепак

Нанесете суперлепак на парчето винилна церада или поставата на завесата за туширање. Погрижете се рамномерно да го нанесете лепилото за да обезбедите сигурна врска.

Чекор 10: Лепак

Внимателно ставете го винилниот лист или облогата за завесата за туширање над дупката, проверете дали е центрирано и рамно. Нанесете лесен притисок врз лепилото неколку минути за да обезбедите добра адхезија.

Чекор 11: Почекајте да се исуши

Почекајте неколку часа за целосно да се исуши суперлепилото. Не користете го воздушниот душек додека лепилото целосно не се исуши.

Чекор 12: Готово

Штом лепилото ќе се исуши, воздушниот душек е подготвен за употреба. Сега треба да можете да го надувате и издувате душекот без протекување воздух. Не заборавајте да го проверувате лепенката и да ја нанесувате повторно, доколку е потребно, редовно.

Вреди да се напомене дека овој совет за тоа како да го закрпите воздушниот душек дома може да биде привремено решение и душекот може да продолжи да се издува со текот на времето . Исто така, лепилото може да не се лепи добро и може да се олупи ако душекот се движи многу наоколу.

Секогаш најдобро е да ја проверите гаранцијата на душекот и да контактирате со производителот ако таа сè уште е валидна. Со овие едноставни чекори, можете лесно да поправите дупка во вашиот воздушен душек.

Ако сте ентузијаст за поправка и ги сакате овие упатства за поправкадомашни апарати, ви предлагам да го прочитате ова упатство за тоа како да направите градинарско црево со висок притисок. Ако сакате похрабри проекти, можеби ќе сакате да научите и како да направите сам домашен вентилатор од стар фрижидер.

Значи, дали ви беше лесно чекор по чекор? Дали би направиле некој чекор поинаку? Дозволете ни да знаеме во коментарите!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.