Нега за синтетичка трева: Како да ја исчистите синтетичката трева во 6 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Значи, неодамна се префрливте од вистинска, природна трева на синтетичка трева - или вештачка трева како што е исто така позната. И со оваа промена мора да размислувате за сите придобивки, на крајот на краиштата, грижата за синтетичката трева треба да биде многу полесна отколку со природната трева. Само размислете: нема повеќе косење трева, нема повеќе мртва трева со промената на годишните времиња.

Но, дали некогаш сте застанале да размислувате: дали знаете како да исчистите синтетичка трева? Дали постои специфичен тип на производ што треба да го купите во продавниците за да ја дезинфицирате декоративната трева или е само прашање на надеж и молење вашата синтетичка трева да остане таква каква што е?

Се разбира, има многу совети и трикови кои треба да се следат кога станува збор за тоа како да се мие вештачката трева (што се испостави дека не е толку комплицирано), затоа придржувајте се кон нас додека ви ја покажуваме сета грижа за синтетичка трева што мора да ја имате!

И ако сакате да го промените вашиот надворешен простор, искористете ја можноста да ги погледнете нашите „Направи сами“ за чистење: како да ги исчистите надворешните перничиња и сите трикови за чистење на ѕид со креда.

Чекор 1: Како да ја исчистите синтетичката трева

Иако постојат неколку производи на пазарот кои помагаат вашата синтетичка трева да изгледа како нова, не треба да инвестирате во ништо скапи и вештачки. Всушност, во зависност од тоа колку честоја користите вашата синтетичка трева, можете да изберете да ја чистите месечно или квартално.

Сепак, чистењето треба да се случи што е можно поскоро.

Совет: Грижа за синтетичка трева

• Четкајте ја со пластична метла или гума (не метална, бидејќи тоа може да ги оштети пластичните влакна). Ако забележите дека нешто тешко (како мебел за двор) можеби оставило трага на тревата, исчеткајте ги влакната за да го вратите мекиот изглед.

• Фрлете ги сите лисја и остатоци со дувалка за листови. Започнете со дување сè во еден агол за да биде полесно да се подигне подоцна со вашата лопата и четката. Редовното правење на ова може да помогне да се спречи растот на плевелот помеѓу лентите од синтетичка трева.

Чекор 2: Отстранете го животинскиот отпад

Вашата канта за прав и четката не се само за собирање лисја и остатоци. И животинскиот измет ќе стане вистински проблем доколку имате домашни миленици, па најдобро е да почекате да се стврднат пред да ги соберете.

Но, што ако сте заборавиле да го земете тој измет пред неколку дена (или повеќе)? Ако најдете исушен кучешки измет, испрскајте малку вода од цревото за да ја олабавите синтетичката трева. Ова ќе го олесни собирањето.

И откако ќе го извадите, исплакнете го местото со малку чиста вода. Ако сакате, можете да потопите хартиена крпараствор од вода и оцет за да се исчисти она што остана.

Чекор 3: Подгответе домашно средство за чистење

Време е да подготвите некое (домашно) средство за чистење на вештачка трева!

Наполнете кофа со топла вода и истурете малку течност за миење садови за да направите свој раствор за чистење. Добро измешајте додека не стане пенеста.

Совет: Како да ги отстраните лепливите остатоци од вашата синтетичка трева

Без разлика дали се работи за гума за џвакање, кармин, боја или боички што се обидувате да ги отстраните од пластичната трева, само изгребете ја со нож. Но, бидете многу внимателни да не ги исечете нишките од тревата додека гребете. Може да се обидете да користите фен за коса за да омекнете работи како боички или кармин.

Чекор 4: Користете правилна метла за чистење

Метла со синтетички влакна или специјализирано гребло за вештачка трева е она што ви треба за следниот чекор. Потопете ја меката метла во растворот за чистење и почнете да ја метете и чистите вештачката трева.

Исто така види: Како да направите килим со капачиња од плута

Совет: Редовно четкајте ја синтетичката трева, не користете ја четката за синтетичка трева само на денот на чистењето. Редовното четкање на вештачката трева ќе им помогне на нишките од тревата да станат повисоки и помазни, што ќе резултира со поприроден изглед. Секоја четка со меки влакна може да ја заврши работата, но откривме дека со помош на метла илигребло го прави ова многу полесно.

• Започнете во аголот на вашиот двор

• Четкајте/метете/гребете во хоризонтална насока додека одите

• Погрижете се секогаш да четкате во иста насока ( против природната текстура на тревата).

Чекор 5: Како да се мие синтетичката трева

Откако ќе ја исчистите целата пластична трева и сигурно ќе ја отстраните целата нечистотија (вклучувајќи лисја, измет од кучиња, прашина итн. ), синтетичката трева можете да ја измиете со црево за да ја исплакнете целата површина.

Исто така види: Како да засадите цреша домати во тенџере

Совети за справување со дамки од синтетичка трева

• Треба да направите раствор од вода (1 лажиче) и гранулиран детергент (околу 450 - 500 ml) во кофа што лесно може да се носи со тебе.

• Натопете сунѓер или мека крпа за чистење во растворот и со неа истријте ја дамката за да ја омекнете.

• Откако ќе ја отстраните дамката, користете го вашето градинарско црево за да го исплакнете преостанатиот детергент.

Овој благ (а сепак ефикасен) раствор за чистење е доволно нежен за да не ја оштети синтетичката трева, но сепак доволно силен за да се користи на различни дамки (вклучувајќи кафе, сладолед, вино...) .

Чекор 6: Оставете ја синтетичката трева да се исуши

Откако ќе ја измиете целата синтетичка трева со градинарското црево, почекајте неколку часа да се исуши природно (што ќе се случи благодарение на дупки заодводнување).

Совет: како да ја исчистите декоративната трева

Никогаш не користете хемиски производи со белило за чистење на синтетичката трева бидејќи освен што ќе ги исушат влакната, тие исто така можат да ја избледат и вашата синтетичка трева, предизвикувајќи да изгледаат стар. Синтетичките треви можат да траат многу години ако ги следите овие совети како да ја исчистите синтетичката трева.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.