Отстранување мастило на лесен начин: како да се отстрани мастилото од пластиката

Albert Evans 12-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали го сликавте таванот во спалната соба или правевте уметнички дела сами и случајно оштетивте пластичен предмет? Не грижете се, не сте сами. Овие несреќи може да им се случат дури и на најискусните оние кои сами си го прават тоа. Иако не е толку тешко како отстранувањето на бојата од материјали како дрво и бетон, знаењето како да се исчисти бојата од пластиката без да се оштети може да бара повеќе внимание, прецизност и трпение. Општо земено, отстранувањето на бојата од пластична површина не е тешка задача бидејќи пластиката е непорозен материјал, што спречува длабока апсорпција на бојата. Исто така, не секој знае, но најдобрата опција е секогаш да се исчисти што е можно поскоро, бидејќи колку подолго бојата останува во контакт со пластиката, толку потешко ќе се отстрани.

Исто така види: Вашиот водич од 7 чекори за нега на растенијата Ixora Chinensis (кинеска Ixora)

Но, не грижете се бидејќи за ништо од тоа не треба да повикате професионалец, овде ве учиме сите совети како да ја отстраните бојата од пластичните предмети. Всушност, за сè да ви биде полесно, еве еден многу детален, едноставен и брз туторијал што можете да го следите. Она што го прави овој метод многу корисен е тоа што бара многу основна листа на материјали и затоа не мора да купувате фенси и скапи производи за чистење. Се што ви треба е течен детергент, алкохол, сунѓер за чистење, отстранувач на лак и крпа за чистење.Значи, ако се прашувате како да ја отстраните бојата од пластика, тогаш проверете ги упатствата чекор-по-чекор споменати подолу.

Отстранување на бојата на лесен начин без груби хемикалии

Еве пример за тоа како мала или голема дамка од боја може да го уништи изгледот на вашиот пластичен сад. Гледајќи ја фотографијата, можете да видите како зелената боја што го покрива најголемиот дел од контејнерот целосно се исушила и изгледа тешко да се отстрани. Но, не треба да паничите, со методот што се дискутира во останатите чекори, ќе можете лесно да ја исчистите бојата од пластика. Па да почнеме!

Чекор 1: Измешајте течен детергент и алкохол

Како да исчистите боја од пластика? Еве што треба да направите. Откако ќе ги соберете сите потребни материјали, првиот чекор е да земете соодветен сад и да ставите 2 лажици детергент и 1 лажица течен алкохол. Потоа измешајте ги двете заедно за да добиете совршено конзистентно решение за чистење. Само не заборавајте да ги ставите овие две состојки во предложената количина, бидејќи малку повеќе или помалку од тоа можеби нема да ви ја даде потребната конзистентност.

Исто така види: Совети за омекнување на крпите за капење во само 5 чекори

Чекор 2: Потопете сунѓер во растворот

Сега, треба да натопите сунѓер за чистење во подготвениот раствор. Ако објектот е мал, можете исто така да изберете да го потопите целиот објект.внесете го во растворот и оставете го да кисне 15 минути. Ова време од 15 минути ќе предизвика дамката од мастило да го изгуби стисокот на контејнерот и ќе ви биде полесно да ја отстраните.

Чекор 3: Тријте го сунѓерчето преку садот

Отстранувањето на бојата од пластиката не е толку тешко како што изгледа. Само истријте го сунѓерчето врз целата боја на пластичната површина. Сепак, треба постојано да го плакнете сунѓерот за чистење со чиста вода за да спречите бојата да се шири понатаму во пластиката.

Чекор 4: Исплакнете ја дамката

Откако правилно ќе го истриете сунѓерчето на извалканиот сад, исплакнете го предметот под проточна вода и исушете го со хартиена крпа.

Чекор 5: Проверете го садот

Откако ќе го исушите садот, треба да погледнете за да видите колку од дамката е отстранета и колку останува. Иако е можно свежата дамка да се отстрани со едно движење, целосно сувите дамки може да бараат повеќе сесии за чистење.

Чекор 6: Користете средство за отстранување лак за нокти

Ако пластиката сè уште има некои траги од боја на неа, не грижете се, има уште еден начин да се ослободите од тие тврдоглави дамки . Овој метод вклучува употреба на отстранувач на лак за нокти. Причината зад високата стапка на успех на овој метод е тоа што средството за отстранување лак има ацетон како главна состојка, што е високоодговорен за кршење на молекуларните врски на мастилото. Отстранувачот на боја за нокти е неверојатно решение за боја на база на латекс, боја на база на масло и неизлечена боја.

Чекор 7: Намачкајте ја крпата во средство за отстранување лак за нокти

Намачкајте крпа за чистење со средство за отстранување лак и избришете ја дамката додека бојата целосно не исчезне. Кога ќе завршите со вадење, ќе видите како бојата се пренесува на крпата и садот останува без дамки.

Чекор 8: Исплакнете го предметот и оставете го да се исуши

Последниот чекор е да го исплакнете предметот со вода и да користите хартиена крпа за да се исуши. Во оваа фаза, сите дамки треба да се целосно отстранети и вашиот сад треба да се врати во првобитната состојба.

Непотребно е да се каже дека со чекорите споменати погоре, сигурно сте го добиле одговорот на вашето прашање „како да ја отстраните бојата од пластичните предмети? и најдобро од сè, не се потребни растворувачи или други груби хемикалии. Без оглед на тоа каков вид на пластичен предмет имате, двата методи употребени погоре сигурно ќе понудат максимална помош за да се ослободите од тврдоглавите дамки. Ако вашата дамка е преголема, прво треба да користите раствор од алкохол за триење и сапун за садови за да ја исчистите. И ако има уште некои траги од боја, можете да користите средство за отстранување лак. Од друга страна, ако дамкитена боја се мали, можете директно да користите лак смена. Сепак, важно е да се напомене дека смесата за миење садови и алкохол за триење овозможува бојата да се олабави доволно за да може лесно да се трие од вас. Затоа, следниот пат кога ќе видите некој кој се бори да најде што ја отстранува бојата од пластиката, задолжително препорачајте му го овој високо ефикасен водич за отстранување боја.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.