Среќен бамбус: Како да се грижите

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Мислам дека сите можеме да се согласиме дека среќниот бамбус е совршено растение кое може да се има низ дома или да се подарува на некој посебен. Тоа е затоа што постои верување дека јапонскиот бамбус „привлекува среќа“, односно се смета за растение на благосостојба и е симбол на успех и добри работи. Сепак, градинарскиот бамбус не е особено важен бидејќи носи среќа, но и затоа што е убав и не бара многу одржување. Среќниот бамбус е лесен за нега и затоа е одлично растение за да се има околу куќата, без разлика дали сте градинар со напредни знаења или само љубители на поедноставно градинарство.

Lucky bamboo или Dracaena sanderiana , како што е формално наречен, иако изгледа и се нарекува „бамбус“, всушност е од сосема различен таксономски ред од бамбусот. Роден е во Африка. Сега, се разбира, се одгледува насекаде низ светот.

Друга голема предност на среќниот бамбус е тоа што може да се сади и во земја и во вода. Иако садењето во земја ветува подолг живот за растението, тоа може да изгледа многу различно од бамбусот.

Друга карактеристика што го прави среќниот бамбус популарно домашно растение е тоа што можете да креирате дизајни со стеблата. Искусните градинари можат да направат исклучително сложени модели на ткаење користејќи среќен бамбус, кои се многу ценети.

СоСо преплетување од бамбус, можно е да се направат едноставни дизајни, кои вклучуваат срца, спирали и плетенки, па дури и неколку посложени и сложени. Она што е добро да се знае е дека можете да направите некои од овие среќни бамбус плетенки дома со манипулирање со изворот на светлина откако ќе почнете да ги одгледувате.

Значи, ако размислувате да купите вазна со среќен бамбус за вашиот дома, ќе ве охрабрам да го одгледувате следејќи ги овие едноставни чекори што ги составив врз основа на моите растечки искуства. Ќе се фокусирам на одгледување среќен бамбус во вода со камења. Тоа е затоа што ова растение полесно се одржува кога се одгледува во вода.

Чекор 1: Соберете сè што ќе користите

Соберете ги сите материјали потребни за одгледување на вашиот среќен бамбус.

Ова го вклучува среќниот бамбус кој веќе има корени , а стаклен сад каде што ќе го ставите растението, бели камења и филтрирана вода.

Исто така види: Простирка за капење „Направи сами“ Изработена од стари крпи за капење во 17 чекори

При изборот на стаклен сад, не заборавајте да внимавате на длабочината. Можете да ја одредите длабочината на садот во зависност од тоа колку високо сакате да достигне вашиот среќен бамбус.

Исто така, набавете доволно камења, бидејќи растението ќе се стабилизира помеѓу камењата поставени на дното на садот. Најдобро е да добиете две различни големини на камења – некои со средна големина, а некои мали.

Чекор 2: Како да се засади бамбус: исчистете ги камењата

Камењата мора да бидат доброчисти за да нема промена во рН балансот на водата. Бидете сигурни да ја отстраните целата нечистотија и прашина. Стаклената тегла исто така треба добро да се исчисти.

Чекор 3: Ставете ги поголемите камења

За бамбусот да има стабилизирана подлога за да стои, ставете слој од поголеми камења на дното на чашата.

Чекор 4: Ставете го бамбусот

Сега ставете го среќниот бамбус на камењата.

Чекор 5: Ставете го помалиот камења

Наполнете го остатокот од чашата со помалите камчиња.

Чекор 6: Ниво на вода

Водата треба да ги покрие сите корени до работ на карпите. Пополнувањето на чашата со повеќе вода од ова може да доведе до ширење на комарци, вклучително и денга треска. Затоа, бидете внимателни.

Пожелно е да користите филтрирана вода наместо обична вода од чешма бидејќи може да содржи високи нивоа на флуор и хлор, кои се токсични за среќниот бамбус. Водата од чешма може да се користи само откако ќе се провери дали нивото на флуор и хлор во водата се ниски.

Совет : За да испари хлорот во водата од чешма, оставете го во стоечки сад преку ноќ. Следниот ден можете да ја користите оваа вода на вашиот среќен бамбус.

Водата во чашата менувајте ја еднаш неделно. Исто така, треба одвреме-навреме да ја чистите вазната за да спречите формирање на мов.

Lucky Bamboo: How to Care - Советидодатоци:

Изберете локација: Среќниот бамбус најдобро расте кога е изложен на умерена, индиректна сончева светлина. Обидете се да го поставите подалеку од прозорец или клима уред. Во природата, среќниот бамбус најдобро расте под големи дрвја, каде што ја прима само филтрираната сончева светлина што доаѓа низ крошните на поголемите дрвја.

Кастирајте го растението од време на време: Среќниот бамбус има тенденција да стане многу тежок. Затоа, редовното кастрење е важно за вашето здравје. Задолжително исечете ги гранките, а не главните стебла.

Токсично за домашни миленици: Ако сте родител на домашно милениче, запомнете дека бамбусот на среќата е отровен за кучињата и мачките. Ако треба да чувате среќен бамбус во куќа во која има домашни миленици, секогаш внимавајте да биде надвор од дофат на домашни миленици. Конзумирањето на среќен бамбус од кучиња и мачки предизвикува недостаток на координација, слабост, повраќање, болки во стомакот, дијареа, саливација и проширени зеници.

Грижа за среќниот бамбус: Грижете се за среќниот бамбус вашиот среќен бамбус кој ја контролира бојата на лисјата на растението. Сувите лисја укажуваат на недостаток на проблем со наводнување. Кафеавите лисја значат недостаток на влага. Среќниот бамбус што пожолтува значи прекумерна изложеност на сончева светлина или додавање премногу ѓубриво на растението.

Да, можете да користите течно ѓубриво за домашни растенија за вашиотсреќен бамбус. Но, имајте на ум дека, општо земено, среќниот бамбус не бара многу оплодување. Значи, ако треба да користите ѓубриво, не заборавајте да го разредете за една десетина со вода.

Чувајте го без штетници: познато е дека лисните вошки, грини и габи влијаат на среќата бамбус. Овие проблеми може да се отстранат со отсекување на заразените делови, подобрување на циркулацијата на воздухот и менување на водата во вазна.

Повторно засадување: Кога треба повторно да засадите среќен бамбус? Штом неговите корени растат надвор од садот.

Исто така види: Брзо и лесно менување на славината во само 10 чекори

Како да се размножува: За да го размножите Лаки Бамбус, пронајдете гранка која излегува од здраво стебло. Исечете ја гранката и ставете ја оваа нова дршка во сад со вода. Штом коренот ќе порасне, тогаш можете повторно да го засадите бамбусот.

Твининг: Можете да ја искористите вашата креативност за да направите некои навистина одлични збратимувања на вашиот среќен бамбус. Клучот е да се користи извор на светлина за да се насочи растението. Покријте го бамбусот со картонска кутија отворена само на едниот крај што е насочена кон изворот на светлина. Среќниот бамбус природно ќе се наведнува кон светлината.

Ако сте заинтересирани за градинарство, треба да ги погледнете и овие проекти каде што ве учиме како да одгледувате бамбус и цвет на среќа.

Дали верувате дека има среќа бамбус Дали навистина носи просперитет во домот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.