Ударна игла: Како да направите руски бод чекор по чекор за почетници

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали се работи за несакан ефект на социјална изолација или ненадеен интерес на луѓето за спасување на уметностите кои се во процес на изумирање или веќе исчезнати, факт е дека техниката на игла за удар одеднаш се здоби со популарност меѓу нив. Станува збор за древна техника на везење, чија практика има записи кај старите Египќани, кои користеле птичји коски како игла за везење - секако предок на дупчената игла!

Руски бод техниката исто така се проширила низ Европа во средниот век. Во 16 век, техниката игла со удирање била пронајдена во Русија, кога Руската православна црква претрпела важни промени во нејзината структура. Со поделбата, група верски конзервативци се одвоија од Црквата за да ги задржат своите традиционални практики. Една од овие обичаи беше изработката на облека, верски одежди и црковни панели изработени со руски везови со бод, па многу е веројатно дека потеклото на името потекнува од таму. Интересното е што рускиот бод има и јапонска верзија, Бунка.

Рускиот бод, како што ја нарекуваме оваа техника во Бразил, може да се дефинира како „фарбање со конец на ткаенината“. Овој вид рустикален вез со антички арзињо, направен само со помош на таканаречената волшебна игла (или игла за удирање , шуплива игла, што е и името на иглата за рускиот бод), може учествуваат водекорација на целата куќа, збогатувајќи ја со работа која денес може да биде многу модерна. Парчињата се прекрасно доработени во висок релјеф.

Оригиналноста на везот со руски шев е тоа што не вклучува шиење. Магичната игла за вез се користи за провојување на предивото или предивото низ ткаенината, создавајќи врежан и текстуриран дизајн на горната страна на платното.

Во процесот на везење, магичната игла секогаш се чува на површината на платното. Везењето се врши на задната страна на ткаенината, така што горната страна е местото каде што се појавува конечниот дизајн. Овој дизајн потсетува на техниката на закачен килим, бидејќи иглата го турка конецот кон врвот, што прави мала јамка. Текстурата на конечниот дизајн на рускиот бод на врвот на платното е исто така цврста и густа, како закачен тепих. На задната страна на обрачот, везењето повеќе личи на конвенционален вез. Затоа можете да користите која страна сакате.

Убавината и креативноста на рускиот шев лежи токму во неговата несовршеност – и, токму поради таа причина, може да биде совршено уметничко дело. Се разбира, како и кај секоја креативна работа, како што е везот, ќе биде потребно извесно време за да ја добиете магичната игла и совршено да научите руски шевови, што бара ритмичка синхронизација.

Но, наскоро ќе можете да ја искористите вашата креативност во користењето на рускиот бод воширок спектар на парчиња, како облека, перници, јоргани, покривки за маса, таписерии и кое било друго парче што сакате да го навезете. Но, сега сигурно се прашувате: „Како да направите руски бод со волшебна игла? Не грижете се, подготвив туторијал како да правите руски шев чекор по чекор специјално за вас кои се уште сте почетници. Во 15 многу лесни чекори, ќе научите како да ја користите магичната игла за вез ( игла за удирање ) и како да направите руски шев со неа. Фати се на работа!

Чекор 1: Материјали за изработка на вез со руски шев чекор по чекор

Материјалите што ви се потребни за изработка на руски шев се:

Платно од ткаенина обичен памук или друга ткаенина

Обрак за вез

Топче од волна или конец за вез

Волшебна игла за вез (игла со руска шива)

Премач

Ножици

Ќе ви треба и маркер (најдобар е матрицата) за да го нацртате шаблонот на ткаенината. Дизајнот на везот може да го креирате сами од вашата сопствена имагинација, можете да користите графика купена во продавница за галантерија или да барате интересни дизајни на интернет.

Исто така види: Како да одгледувате куркума (Curmuma): суперхрана

Чекор 2: Навојувајте го навојот за игла на иглата

Земете го навојот за игла и провлечете го низ основата на волшебната игла (), провлечете го низ дупката и извадете ја другата страна од магичната игла.

Чекор 3 : Пронајдете го конец или предиво

Земете готопка од конец или волна што ќе ја користите за да го изработите везот со руски бод. Извлечете околу 10 cm предиво од ковчегот и провлечете го низ навојот за игла.

Совет: За да го навлечете конецот или предивото на волшебната игла,

неопходно е да го користите навојот. Затоа, ако го скршите или изгубите вашиот,

купете друг, бидејќи без него ќе се мачите многу да го навлечете конецот

со помош на магичната игла.

Чекор 4: Извлечете ја јамката

Држете ја конецот и извлечете ја јамката на навојот за игла. Откако ќе го направите тоа, конецот ќе влезе во магичната игла и ќе излезе од другата страна заедно со конецот. Но, повлечете доволно конец за конецот да не избега.

Чекор 5: Ослободете го конецот

Штом конецот ќе биде внатре во магичната игла, пуштете го крајот на конецот во јамка .

Чекор 6: Навојување на окото на волшебната игла

Сега, за да ја навлечете волшебната игла, провлечете го навојот за игла низ дупката во точката на иглата.

Чекор 7: Повлечете го конецот

Повлечете го конецот низ јамката и извлечете го. Конецот ќе помине низ окото на иглата заедно со конецот. Вашата магична игла сега е подготвена за везење.

Чекор 8: Нацртајте ја фигурата на ткаенината

Нацртајте ја фигурата на ткаенината користејќи маркер, пенкало или матрица. Истегнете ја ткаенината и спојте го обрачот околу дизајнот што сте го направиле.Сега сте подготвени да започнете со везење.

Чекор 9: Почнете да ја пробивате ткаенината со иглата

Започнете со навојување на иглата до крај, држејќи ја нормална додека го правите тоа . Направете го тоа додека пластичната јамка не ја допре ткаенината. Повлечете ја иглата додека нејзиниот врв повторно не ја допре ткаенината. Поместете ја иглата малку и вметнете ја повторно.

Исто така види: Цвет Азалеа: Водич за нега на азалеа во 8 чекори

Чекор 10: Повторете го истиот чекор

Повторете го претходното дејство повторно додека не ја пополните фигурата што ја нацртавте на платното.

Совет: Проверете дали процепот на волшебната игла е насочен кон истата насока во која го движите везот.

Чекор 11: Кога дизајнот е завршен

Откако ќе завршите со пополнување на целиот дизајн што сте го направиле на платното, чувајте ја магичната игла заглавена во ткаенината.

Чекор 12: Последниот допир

Сега, свртете платното превртете го наназад и повлечете некоја нишка од внатрешноста на магичната игла. Оваа едноставна акција ќе го направи финишот полесен и почист.

Чекор 13: Врзете јазол

Врзете мал јазол во конецот што сте го повлекле. Ова ќе го заштити везот и ќе спречи да се расплетува.

Чекор 14: Исечете го вишокот конец

Земете ножички и исечете го вишокот конец.

Чекор 15: Руски бод чекор по чекор за почетници

Voilà! Овде завршува мојот туторијал за тоа како да се направи руски шев чекор по чекор за почетници. Сега знаете што е поентатаРуски и , како и користење на магичната игла за вез со руски бод. Наскоро ќе бидете професионалец во уметноста на рускиот бод со магична игла. Продолжете да го влечете конецот!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.