Упатство за сликање сам - Како да направите бела боја дома во 5 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Белата боја е задолжително во вашата колекција на бои бидејќи помага да се осветлат другите бои и да се создадат нови тонови. Без разлика дали сакате да измешате бело со црно за да добиете сива боја или да ја промените нијансата од магента во розова меурчиња, тоа можете да го направите само со малку повеќе или малку помалку бела боја.

Сега, замислете дека вие се среде проект сам на себе, тој открива дека нема повеќе бела боја и продавницата за подобрување на домот е веќе затворена. Дали има нешто што можете да направите во ваква ситуација? Да, постои: едноставно, направете ваша бела боја.

Во ова упатство за сликање сами, ќе ве научам како да направите бела боја од бел лепак и бела боја за храна измешана со масло од соја. Навистина е лесно, а откако ќе научите како да направите бела боја, можете да направите каква било мешавина на бои што ви треба во онолку бои колку што ви треба. Значи, добрата вест е дека повеќе нема да треба да купувате цела лименка бела боја и на крајот да видите дека поголемиот дел од неа се суши бидејќи не сте ја користеле доволно често за да ја завршите бојата додека е сè уште свежа.

Но, пред да се зафатиме со работа, неопходно е да се расчисти мит во кој многу луѓе веруваат, но кој не е вистина. Многу почетници сликаат DIY кои се обидуваат да направат домашна бојачесто барате мешавини на бои што би резултирале со бело. Информациите што најмногу ги наоѓаат во ова истражување се дека, со мешање на основните бои, би било можно да се добие бела боја. Излегува дека тоа е грешка: мешањето на бои – односно пигменти – во црвена, жолта и сина боја никогаш нема да резултира со бело.

Ова е можно само со обоени светла , никогаш со пигменти. Она што се случува е дека кога зрак светлина ќе премине преку превртена стаклена призма, односно кога седумте бои на видливиот светлосен спектар – црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, индиго и виолетова – ќе ја преминат превртената призма и повторно заедно, тие стануваат единствен електромагнетен бран, оној на видлива бела светлина. (Инаку, сите бои се електромагнетни бранови).

Овој процес е откриен на почетокот на 18 век од физичарот Исак Њутн, кој извел експеримент во кој зрак од бела светлина поминува низ чаша призма и, кога да се направи тоа, оваа светлина се прекршила, односно се отклонувала и се распаѓала во седумте бои што веќе ги спомнав. Со превртена призма, резултатот е собирање на седумте бои во зрак бела светлина.

Затоа, само комбинацијата на зраците на светлината во овие седум бои, а не комбинацијата на бои на мастило, резултира со бела боја. Ова значи дека ако се обидете да измешате мастила со пигменти во црвени бои,жолта и сина, ќе добиете само темно сива боја или онаа што е многу блиску до црна.

Тоа рече, започнете со работа! Сега, да преминеме на упатството за сликање со 5 чекори за тоа како да направите бела боја, што ќе ви се допадне!

Чекор 1 – Одделете пластичен сад

препорачувам дека користите еден од оние пластични садови во кои доаѓа храната за вадење или испорака. Можете исто така да користите сад во истиот материјал што планирате да го фрлите, бидејќи ќе треба да го фрлите подоцна откако бојата ќе се исуши.

Чекор 2 – Истурете PVA лепак во садот

Во садот истурете околу 150 мл бел ПВА лепак.

Чекор 3 – Додадете растително масло

Во садот истурете 1 лажица растително масло. Тоа може да биде масло од соја, кое е повообичаено и поевтино.

Чекор 4 – Додајте ја белата боја во садот

Сега мора да ја додадете бојата во прав во садот. Во случај да користите бела прехранбена боја во прав, додадете околу 1 топка во лепилото и маслото веќе во садот. Но, ако користите течна бела боја за храна, додадете околу 20 капки во садот. Внимание: можете да користите само боја во прав или течна боја, не можете да ги користите и двете истовремено. Добро промешајте додека сите состојки не се измешаат добро и смесата не се изедначи.

Чекор 5 – Белата боја сега е подготвена за употреба.користи!

Готово! Сега можете да ја користите вашата домашна бела боја за ѕидови за да ги обоите површините што ги сакате. Само запомнете дека, за да ја користите оваа бела боја, ќе треба да нанесете три слоја за да го добиете посакуваниот резултат. Исто така, треба да запомните да почекате бојата да се исуши околу 1 час по секој слој.

Како можете да ја направите белата боја уште побела?

Ако белата боја што ја добивте со мешање на овие состојки излезе помалку бела и понепроѕирна отколку што очекувавте, можеби се прашувате што да направите за да направете го побел. Може да се обидете да додадете повеќе бела прехранбена боја, мешајќи додека не добиете хомогена смеса. Ова обично треба да функционира, но ако не, можете да се обидете да додадете мала количина сина или жолта боја за храна. Причината поради која жолтата боја може да ја направи бојата побела е тоа што додава одредена топлина на ладниот изглед на белото. Што се однесува до сината боја, ако ја додадете оваа боја на белата боја, ќе го добиете истиот прозрачен ефект што го добивате кога користите избелувач за облека, како што е белилото без хлор.

Исто така види: Како да направите светилка со шише за миленичиња во 10 чекори

Како да направите бела боја : Што е тоа? подобро, бојата во прав или течната боја?

Нема разлика во мастилото, што се однесува до резултатот од белата боја, ако користите течна боја или ако користитебоја во прав. Сепак, течната боја е поконцентрирана. Меѓутоа, за да направите домашна бела боја, ќе треба да користите значително помала количина од производот (речиси половина), во споредба со бојата во прав.

Исто така види: Како да се грижите за сончогледот: 5 корисни совети за да имате цветна градина

Можете да користите бела боја за да осветлите друга нијанса на боја?

Белата боја е најдобрата опција за осветлување на другите бои. Во принцип, можете да додадете еднакви делови на бела боја и другата нијанса на боја, бидејќи тоа ќе го направи резултатот околу половина полесен. Но, можете исто така да ја додавате белата боја на бојата од друга боја малку по малку додека не осветли до степенот што го сакате.

Дали има други начини за правење бела боја дома?

Оваа домашна бела боја е повеќе како маслена боја или акрилна боја (оваа информација е за вас што сакате да знаете како да направите акрилна боја дома), но белата боја можете да ја направите на многу други начини.

• Наједноставниот начин е измешајте брашно, сол и вода. Земете една чаша топла вода и додадете околу 340 гр сол и исто толку брашно во водата. Со лажица или четка измешајте сè додека не добиете хомогена смеса. Резултатот е бела боја што може да се пере, нетоксична, идеална за деца.

• Ако сакате да направите бела боја со креда за да го бојадисате мебелот без да го оштетите, можете да го направите дома со вода и сода бикарбона.Истурете околу 45 ml вода во сад и додадете 110 g сода бикарбона во водата. (Можете да ја замените сода бикарбона со париски малтер ако сакате. Друга опција за правење бела боја со креда е да користите малтер без песок.) Откако ќе ја измешате содата бикарбона со водата, додадете малку боја бел латекс за да помогнете. смесата се лепи на површината на мебелот.

• Може да направите и домашна бела акрилна боја со мешање на околу 1 шолја бел лепак со 1 лажица малтер од пари и 1/3 шолја талк. Промешајте со четката, додавајќи вода за да се разреди конзистентноста до саканата точка.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.