Декорација на Макраме: Научете како да направите елка Макраме во 24 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Во мојата последна статија овде за homify, ви кажав како секогаш сакам да го славам Божиќ со моите внуки, бидејќи на крајот направивме многу божиќни занаети за едноставна декорација што го прават овој период од годината повеќе забава за сите нас. Па, бидејќи е оваа празнична сезона, моите внуки и јас решивме да направиме уште едно забавно „направи сами“ користејќи макраме декор: макраме елка.

Ако не знаете што е макраме, тоа е декорација што користи јазли за креирајте убави и различни рачно изработени дезени.

Ми се допадна идејата да направам макраме украси за Божиќ бидејќи, покрај забавниот дел од проектот, тоа е и многу евтин занает, па немав да купиме една сосема нова елка оваа година. Непосредно пред да објасниме како да направите елка од макраме чекор по чекор, ајде да зборуваме за шарите и украсите на елка макраме.

Дезени на елка од макраме

Постојат некои основни работи Би сакал да знаете пред да научите како да ја направите вашата елка од макраме. Зборувам за шаблони. Постојат различни шаблони што можете да ги користите за да ја направите вашата елка од макраме, а подолу се дадени неколку идеи од кои можете да изберете:

- Направете симпатична макраме елка

- Изградете венец од макраме елка

- елкаво макраме со мониста

- Макраме елка со приврзок

- Макраме за закачување на ѕидот на елка

- Макраме спирална елка<3

- Божиќна макраме украси за дрва

Сега кога откривте неколку шаблони за новогодишни елки, ајде да разговараме за неколку идеи за украсување на елка од макраме:

- Ѕвезда Макраме

- Божиќна гном од макраме

- Макраме снегулка

- Венци од макраме

- Орнаменти од макраме

- Декорација за ангел од макраме

Како да направите макраме Новогодишна елка

Ова е моментот кој верувам дека го чекавте. Ќе ги објаснам чекорите што ги користевме со моите внуки за да ја направиме нашата макраме елка. Едвај чекам да слушнам дали и вие го направивте во коментарите подолу.

Чекор 1: Исечете ја жицата

Првиот чекор е да користите клешти за внимателно да ја исечете жицата . Ако имате деца, ве советувам сами да го исечете, како што направив во мојот случај. Моите внуки не можеа да учествуваат во овој чекор.

Чекор 2: Свиткајте ја жицата

Откако ќе ја исечете жицата, сега свиткајте ја.

Сакате да научите други украси сезонски предмети за вашиот Божиќ? Проверете како да направите елка во ролна тоалетна хартија.

Чекор 3: Направете облик на триаголник

Додека правитеЕлка, мора да ја свиткате жицата во форма на триаголно дрво.

Чекор 4: Додајте жица што ќе биде во центарот

Ќе треба да додадете и парче жица во центарот како што можете да видите во мојот проект.

Проверете како да направите креативно пакување подароци!

Чекор 5: Прикачете ја жицата од двете страни

Прикачете ја дополнителната жица на врвот и на дното.

Исто така види: Како да ги исчистите дамките од крв од тепих

Чекор 6: Боја

Сигурен сум дека уживате и во добро направената декорација, затоа не прескокнувајте овој чекор. Насликајте ги жиците. Го обоив моето зелено затоа што е Божиќ.

Чекор 7: Еве го

Еве слика како се испостави дека моето жичено дрво е насликано.

Чекор 8: Почнете да ги правите јазлите на макраме

Сега, треба да започнете да ги правите јазлите на макрамето.

Чекор 9: Првиот јазол, добро затегнете го

Направете го првиот јазол многу затегнат за да не се откачи.

Чекор 10: Продолжете да ја плетете централната жица

Продолжете да ја плетете централната жица.

Чекор 11: Лизгајте ги еден до друг

Во ред, сега лизнете ги двата јазли што штотуку ги направивте за да бидат еден до друг.

Чекор 12: Завиткајте го предивото околу триаголник

Сега, завиткајте го предивото околу триаголникот.

Чекор 13: Продолжете да го правите ова

Продолжете да го завиткате предивото околу триаголникот.

Чекор 14: Првите два јазли се долги парчиња предиво

Само за даКако што знаете, првите два јазли што ги направивте порано се само долги парчиња предиво.

Чекор 15: Продолжете со намотување на предивото

Потоа ќе продолжите со намотување на предивото од врвот до дното .

Исто така види: Како да исчистите валкана плочка за бања со оцет во 6 чекори

Чекор 16: Намотајте го до крај

Како што можете да видите на мојата слика, завршив со намотување на предивото кога стигнав до основата на триаголникот.

Чекор 17: Исечете ја долната низа

За долната низа, завиткајте ја околу крајот и потоа исечете ја.

Чекор 18: Залепете ги краевите на жици

Погрижете се да ги залепите краевите на жиците за да не се одврзат.

Чекор 19: Исечете го „стеблото“ на дрвото

Време е да го направиме „трупот“ на нашата новогодишна елка, тогаш мора да го исечете делот од жицата што ќе служи како стебло.

Чекор 20: Местење на дрвеното платформа

Откако успешно ќе го завршите чекор 19, внимателно поставете го стеблото на дрвена платформа.

Совет: Сè што ви треба за да ја направите оваа кружна дрвена платформа е парче дрво, компас, пила и вежба. Затоа, откако ќе го подготвите вашето дрво, користете ножовка за да исечете кружна форма. Откако ќе го добиете кружниот облик, користете дупчалка за да направите дупка во средината на дрвото. И тоа е тоа!

Чекор 21: Скоро е готово

Сега нашата макраме елка е речиси подготвена!

Чекор 22: Конечно, залепете јаѕвезда

Додајте лепак на ѕвездата за да можете да ја залепите на вашата макраме елка. Ќе послужи како украс и доработка.

Мојата макраме елка

Тука можете да видите како испадна мојата макраме елка!

Поглед поблиску

Ова е подетален поглед на моето дрво!

Дали обично ја украсувате вашата куќа за Божиќ?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.