идеи за украсување

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали барате едноставен и креативен начин да ги закачите вашите фотографии и рамки на ѕид? Ако е така, имаме совршена DIY идеја за вас! Во оваа статија, ќе истражиме како да закачите слика со селотејп во 9 лесни чекори.

Декорацијата е важен дел од домот, а закачувањето слики на ѕидовите е начин да се додаде личност и личност. спомени во собите.

Исто така, идеите за домот кои вклучуваат употреба на едноставни и достапни материјали се секогаш добредојдени.

Кој е најдобриот начин да закачите рамки за слики на ѕид?

Кога станува збор за закачување фото рамки на ѕид, достапни се неколку опции. Сепак, често бараме практични и брзи алтернативи, без потреба од дупки или комплицирани алатки. Тоа е местото каде што лентата за маскирање може да биде одлична опција.

Дали двостраната лента е добра идеја за закачување рамки за слики?

Да, двострана лента Тоа е одлична идеја идеја да закачите рамки за слики на ѕид. Лесен е за употреба, не ја оштетува површината и обезбедува сигурно држење. Плус, тоа е разноврсна алтернатива, што ви овозможува лесно да ја прилагодите положбата на рамките доколку е потребно. Сепак, важно е да се обрне внимание на типот на текстурата на ѕидот, бидејќи грубите завршетоци, како бетон или тула, не нудат толку адхезија.

Сега, да одиме на чекорите за закачување на вашата фотографија со ленталеплива!

Чекор 1: Соберете ги фотографиите и одлучете за начинот на нивно закачување

Не треба сите фотографии да се закачуваат со шајка или завртка. Сликите кои не се премногу тешки може да се закачат на ѕидот со силна лента (3M). Мали и средни слики кои не се премногу тешки може да се закачат на ѕидот на обична шајка.

Ќе ви треба поголема ѕидна завртка за поголеми слики. Затоа, првиот чекор пред да започнете е да одлучите колку рамки од секоја големина ќе користите за фото ѕидот и да ја соберете потребната количина клинци и завртки.

Исто така види: Како да направите перница за стол

Чекор 2: Измерете и означете ја локацијата за ноктот или завртката

Ако висите само една слика, препорачаната положба е местото каде што средината на сликата е на ниво на очите.

Видете исто така: Убави идеи за ѕидови за мандала!

Чекор 3: Измерете ги големини на рамката и означете ги точките

Ако планирате да закачете повеќе од една слика, можете да ги наредите на тепих до ѕидот за да одлучите по кој редослед ќе ги обесувате. Откако ќе се одлучите за вистинскиот распоред, измерете ја должината и ширината на фотографиите.

Чекор 4: Обележете го ѕидот

Сега, означете ги мерките на секоја рамка на ѕидот со линијар и пенкало. Треба да имате контури со иста големина како и сликата што ќе ја обесувате.

Чекор 5: Залепете ја лентата за маскирање по должината на линиитеозначено

Исечете ја лентата за маскирање на иста должина и ширина како вашата рамка и залепете ја на линиите нацртани во претходниот чекор.

Чекор 6: Обележете ја локацијата за шајката или завртката

Користете го линијарот за да ја означите централната точка на горниот ред за да се осигурате дека сликата е порамнета откако ќе ја закачите.

Чекор 7: Ставете го ноктот на означеното место

Потоа ставете го ноктот на точката што ја обележавте во претходниот чекор. Ако сакате да обесувате тешка слика, користете дупчалка на означеното место.

Чекор 8: Отстранете ја лентата за маскирање

По фиксирањето на шајката или завртката, отстранете ги лентите со лента за маскирање од ѕидот.

Чекор 9: Закачете го ѕидна фотографија

На крајот, закачете ја рамката со прицврстување на закачалката на клинец или завртка.

Ако користите 3M лента, исечете лента и залепете ја на задниот дел од рамка , центрирајќи ја на горниот дел од рамката каде што е рамката за слика. Потоа отстранете ја пластичната лента за да се открие другата страна на лентата. Ставете го на ѕидот во точката што сте ја означиле. Цврсто притиснете и задржете неколку секунди за да ја прицврстите на ѕидот.

Исто така види: Како да го промените цревото за гас чекор по чекор

Чекор 10: Погледнете како изгледа

Застанете назад и погледнете ја висечката слика за да се уверите дека е во линија горе .

Гледате колку е лесно? Сега погледнете како да направите ваш сопствен организатор за клучеви!

А вие, дали имате совети за украсување на вашата куќа со слики?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.