Како да исчистите крпа од микрофибер во 9 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ништо не се споредува со крпи од микрофибер кога ги користите за чистење. Од ситната прашина на вашите очила до најголемите парчиња мебел во вашата куќа, крпите од микрофибер никогаш не успеваат никаде да ја покажат својата сила!

Исто така види: Како да ја исчистите патеката за алуминиумски прозорец во 12 брзи чекори

Постојат многу предности за користење на микрофибер крпи за цели на чистење. Прво, тие се многу пати поефикасни од хартиените крпи. И за разлика од хартиените крпи, тие се ефективно повторно употребливи. Затоа, за оние кои работат со еколошка совест, приспособувањето на крпите од микрофибер е непосредна потреба.

Меѓутоа, и покрај тоа што се најефикасниот отстранувач на прашина, крпите од микрофибер можат да бидат ефективни само колку често ги миете . Овој туторијал е сеопфатен за тоа како да се мијат крпите од микрофибер со оригинални материјали потребни за работата, за да не ги оштетите вашите скапоцени крпи.

Во овој водич, ќе ви кажам сè за тоа како да миете микрофибер крпа за чистење, истовремено објаснувајќи како да ја извршите задачата без да му наштетите на материјалот. И пред да започнеме, би сакал да ја повторам оваа важна точка: избегнувајте употреба на груби хемикалии на микрофибер. Острите хемикалии вклучуваат детергент, омекнувач, концентриран јаболков оцет или дури и омекнувачи.

Причината зад ова е што овие материјалиќе се шири низ влакната на ткаенината и ќе ја намали ефикасноста на чистењето со текот на времето.

Сега, можете да ги користите методите како да ги миете микрофиберите рачно или во машината за перење. За лесна нечистотија на ткаенината, погодно е миење на рацете. Еве како функционира процесот:

 1. Прво, мора да ја истресете целата вишок нечистотија од парчето микрофибер ткаенина во кеса за ѓубре.
 2. Потоа исплакнете ги деловите во топла вода.
 3. Рачно тријте ги крпите од микрофибер, особено на местата кои се најтешко извалкани.
 4. Потоа, треба повторно да ги потопите крпите во кофа со топла вода и да ги чувате во оваа состојба околу 20 минути до половина час.
 5. Потоа, повторно повторете го процесот на чистење.
 6. Ако видите дека нечистотијата ја нема, добро исплакнете ги деловите и исцедете го вишокот вода.
 7. Во случај дамките да останат таму, ќе ви треба машината за перење за да ја заврши работата. Тука повторно има неколку правила кои мора да ги следите. На пример, не можете да перете друг материјал од ткаенина заедно со крпи од микрофибер.
 8. Ова уште повеќе важи за памучните ткаенини. Тие ќе остават влакненца на површината на микрофибер материјалот и ќе ја намалат неговата ефикасност на чистење.

Можеби би сакале да научите и како да миете крпи за садови , отстранувајќи мириси и дамки.

сегавлегуваме во процес на перење крпи од микрофибер во машина за перење.

Чекор 1: Како да се мијат крпите од микрофибер во машина за перење?

Ако се перете во машина за перење, користете го циклус за деликатни ткаенини и не дозволувајте да се врти.

Чекор 2: Избегнувајте користење белило и омекнувач

Наместо да користите белило и/или омекнувач, изберете да користите малку алкохолен оцет разреден во вода за да ја измиете крпата од микрофибер во машината за перење.

Чекор 3: Микровлакна измијте ги одделно

Решив да го повторам ова упатство бидејќи е исклучително важно да го запомните ова. Не мијте ја машинската крпа од микрофибер со предмети направени од други ткаенини.

Чекор 4: Како рачно да ја миете крпата од микрофибер?

Отстранете ја големата нечистотија со миење на крпата во вода

Чекор 5: Подгответе мешавина од вода и течен сапун

Во кофа измешајте вода и течен сапун. Потопете ја крпата од микрофибер во оваа смеса еден час.

Чекор 6: Измијте под млаз вода

Потоа измијте ја крпата под млаз вода.

Чекор 7: Потопете во мешавина од течен сапун и оцет

Сега измешајте ги течниот сапун и алкохолниот оцет во кофа и натопете ја крпата 15 минути во оваа смеса.

Во во меѓувреме, видете како да го претворите течниот сапун во мус

Чекор 8: повторно измијтепроточна вода

Измијте ја крпата повторно под проточна вода додека не се отстрани целиот сапун.

Чекор 9: Ставете ја да се исуши во сенка

Сега само закачете ја крпата од микрофибер за да се исуши во сенка.

Чекор 10: Веќе знаете како да перете ткаенина од микрофибер!

Како што можете да видите на сликата, крпата од микрофибер тоа е чисти. Па, иако сега ги разбираме деталите за механизмот за чистење, исто така е важно да се знае и процесот на одржување на овие крпи. За да го продолжите времето помеѓу две последователни перење, еве неколку правила што треба да се следат:

 • Не дозволувајте честичките од прашина да се акумулираат на парчињата ткаенина. Отстранете ги веднаш по секоја сесија за чистење.
 • Треба да ги чувате сите ваши микрофибер крпи на едно место, подалеку од другите видови ткаенини.
 • Ризична точка што треба да се земе предвид е употребата на екстремно мали количини на натриум сода бикарбона за миење на микрофиберите со рака. Бидејќи сода бикарбона е силно корозивно средство, не треба да користите повеќе од 5 капки од течноста на обоената површина.
 • Пеглањето со микрофибер е строго забрането.

Ако доследно ги следите овие правила, вашите крпи од микрофибер ќе траат долго. Од друга страна, со поголема ефикасност во чистењето, помалку ќе користите вештачки хемикалии.

Исто така види: Како да направите арома за соба од камилица + Совети за добро спиење

Уживајте и видете како да чиститетепих со домашен рецепт

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.