Обновете го вашиот мебел со боја со креда

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога ќе слушнете за ефектот на креда и бојата со ефект на табла, веројатно мислите дека тоа е тип на материјал кој се користи само за боење ѕидови. Но, не сосема.

Дали знаевте дека, на пример, бојата со креда е достапна во сите бои (не само црна)? И дека, благодарение на нејзината дебелина, таа е една од најлесните бои кога станува збор за бојадисување на мебел?

Дали веќе сте ја погодиле љубопитноста и ви се допадна идејата? Значи, ќе ви се допадне овој чекор-по-чекор водич за тоа како да сликате со точка со креда.

Постојат 16 чекори за да научите како да го реновирате мебелот со боја со ефект на креда која, сигурен сум, ќе ве изненади.

Овој совет за „направи сам“ upcycling вреди да се следи и да се инспирирате!

Чекор 1: Соберете ги вашите материјали

Пред да почнете да сликате, важно е да му дадете на мебелот што сакате да го обновите добро чистење. За да го направите ова, земете влажна крпа и отстранете ја површинската прашина. Завршете со мека, сува крпа.

Совет: Како да ја изберете бојата на бојата на таблата

Слободно изберете ја бојата што ја сакате, но запомнете дека во зависност од бојата што ќе ја изберете, дополнителни слоеви може да се бара да се постигне униформност.

За мебел со потемна боја како махагони или црн метал, потребни се 3-4 слоја посветла боја.

Бидејќи бојата на таблата со креда брзо се суши, нанесувањето повеќе слоеви не се сушиќе биде потребно многу време.

Чекор 2: Започнете со најмалите парчиња

Сега е време да го расклопите мебелот. Рачките, копчињата и другите украсни парчиња не треба да се бојат со боја на табла. Затоа отстранете ги и ставете ги на безбедно место.

Следно, преместете го мебелот на добро проветрено место покриено со крпа.

Во мојот случај, избрав да сликам полица за книги; па прво ги отстранив поединечните полици.

Чекор 3: Започнете со брусење

Ако е потребно, прво избрусете го дрвото. Така бојата полесно ќе се залепи на дрвото. Користете ситно шкурка за ова.

Добро избрусете со движења одозгора до дното и отстранете ја прашината со мека крпа.

Исто така види: Како да се ослободите од вошките вошки и брашното

Чекор 4: Истурете ја бојата со креда во фиоката

Не преполнувајте ја фиоката за боја. Истурете колку да го покриете ролерот за боја. Оставете суво место каде што можете да го истресете вишокот пред да го нанесете на дрвото.

Мој предлог е да користите валјак од пена со висока густина, кој ќе впие поголем дел од бојата без да капе. Пробајте ролна од 23 см.

Совет:

Ако има место на вашиот мебел што не сакате да го обоите, покријте го со лента за маскирање.

Чекор 5: Започнете со сликање

Пред да го насликате целото парче мебел, тестирајте мала површина од боја на табла на мала површина. Откако ќе се исуши, нанесете втор слој.

Секогаш кога сликате, проверете дали бојата не етечен. Мојот совет е секогаш да започнете од врвот за брзо да се рашират можните капки. Продолжете додека не го покриете целото парче мебел.

Исто така види: Како да исчистите електричен котел внатре

Чекор 6: Оставете да се исуши

Продолжете да ги сликате сите други помали делови што сте ги отстраниле.

Во зависност од видот на бојата за табла што ја користите, може да бидат потребни околу 2 часа за целосно сушење.

Чекор 7: Користете ја четката

Потребна ви е четка со долги влакна за да дадете неколку меки потези. Четката ќе биде особено корисна за агли и страни.

Чекор 8: Нанесете го вториот слој

Откако првиот слој боја ќе се исуши, нанесете го вториот слој на помали парчиња мебел. Нормално, помеѓу 2 и 3 слоја боја на таблата со креда носат добри резултати.

Чекор 9: Насликајте го остатокот од единицата

Сега кога сите помали делови од единицата се обоени, преминувам на поголемиот дел од полицата за книги.

Наизменично, секогаш кога е потребно, помеѓу валјакот и четката, добро да го покриете мебелот.

Чекор 10: Фокусирајте се на аглите и страните

Кога валјакот за боја не допира, префрлете се на четката.

Не оставајте ја површината на мебелот необоена.

  • Видете исто така: Како да направите рамка за огледало.

Чекор 11: Оставете го да се исуши

Исто како и помалите парчиња што сте ги насликале прво, оставете го остатокот од вашиот мебел да се исуши со сушење на слоевите боја на таблата што сте ги нанеле.

Чекор12: Нанесете ги потребните слоеви

Откако првиот слој целосно ќе се исуши, продолжете со вториот и третиот слој, дозволувајќи бојата на таблата да се исуши целосно.

Чекор 13: Не заборавајте ги аглите

Погледнете добро со четката во рака и покријте ги аглите што сте заборавиле да ги насликате.

Чекор 14: Оставете го да се исуши

Сега кога вашиот обоен мебел ги има сите потребни слоеви и премази, оставете ги (повторно) да се исушат доволно.

На нашата библиотека и дадовме околу 5 часа да се исуши за да го постигнеме најдоброто.

Чекор 15: Составете го вашиот мебел

Ако требаше да отстраните помали парчиња за да се насликате, откако ќе се исушат, вратете ги.

Потоа преместете го целиот мебел назад на саканата локација.

Чекор 16: Украсете и уживајте

Сега кога вашиот мебел е реновиран, време е за украсување! Ставете што сакате и видете го резултатот. Сигурен сум дека ќе бидете горди!

Дали ви се допаднаа советите? Продолжете да се инспирирате многу повеќе. Погледнете како да направите држач за полнење на вашиот мобилен телефон!

А вие, дали имате совети како да користите боја за табла?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.