Како да го полирате Chrome чекор по чекор

Albert Evans 04-08-2023
Albert Evans

Опис

Еден од најкористените метали во внатрешноста и надворешноста на домот е хромот. Од кваки, славини за бања, тушеви и кујнски мебел до хромираното тркало на вашиот автомобил.

Приближно 50% од нивните средини имаат делови од хром. Без сомнение, во сечиј живот има малку хром. Иако ја сакаме хромираната завршница поради долготрајниот сјај, тој е подложен на некои проблеми како што се корозија, 'рѓа, избледување и знаци на оцрнување што бараат постојано внимание.

Добрата вест е дека, генерално, полирањето со хром е многу лесно да се направи. Огромното внимание е што, бидејќи лесно го губи својот сјај, потребно е постојано да се полира.

Затоа денес ви донесов добар туторијал како да направите хром лак.

Ќе видите дека ќе биде можно да се ослободите од хромираната смеса за полирање. А чистењето на хром металот е толку едноставно, што ќе се гордеете кога повторно ќе го видите вашиот дом како сјае.

Значи, без понатамошно одложување, еве уште еден одличен совет за чистење на домот DIY.

Следете ме и инспирирајте се!

Совет 1: Направете мешавина од топла вода и сапун

Кога станува збор за полирање на хром, најдобро е нека биде едноставно и искористете го она што веќе го имате дома.

Земете мал сад, измешајте еден дел топла вода со неколку капки детергент. Мешајте додека не се формира пена.

Потопете чиста крпа заминута и исцедете (стара памучна маичка работи добро).

Еве како да ја отстраните дамката од хром:

Следниот чекор е да ја избришете површината на хром додека не се отстрани нечистотијата на површината.

Совет за професионално чистење :

1. Пред да ја исчистите површината на хром со влажна крпа, можете да ги исчистите остатоците со правосмукалка за да избегнете гребнатини.

2. Ако сакате да исчистите недостапна површина како што се хромирани тркала, користете мека четка за заби за нежно да ги исчистите дамките.

Совет 2: Како да спречите дамки од влага на површината на хром

По Откако ќе ја отстраните дамката, веднаш употребете друга крпа за да ја исушите површината и да избегнете траги.

Совет за професионално чистење : Погрижете се да имате при рака уште една чиста крпа за веднаш да ја полирате површината откако ќе ја третирате со сапун и вода. Ова ќе спречи појава на дамки на површината.

Сега, ако сè уште не сте задоволни со чистењето со сапун и вода, зголемете ја моќта на чистење со изведување на следниот метод.

Исто така види: Дрвени ирваси за божиќни занаети во градината сами во 24 чекори

Совет 3: Користете оцет и сода бикарбона

Вториот метод се покажа како поефикасен во давањето на хромираниот челик многу полиран и сјаен финиш.

За почеток, земете чиста крпа и нежно отстранете ја насобраната прашина.

Избегнувајте силно триење, бидејќи тоа може да остави траги на хромираната.

  • Видете исто така: 25 совети како да се ослободите од лошиот мирис на вашиот автомобилбања.

Совет 4: Како да користите оцет за да го полирате челикот со хром

Ислејте неколку капки оцет на мека крпа и избришете ја хромираната површина за да и дадете сјајна завршница .

Исто така види: Рециклирање сам: Како да го обновите барабанот за украсување (отстранете ја 'рѓата)

Совет за професионално чистење: Кога чистите хромиран челик со оцет, тријте со кружни движења за најдобри резултати.

Совет 5: Ставете сода бикарбона на крпа со оцет

Ако сè уште забележите дека има остатоци што се лепат на површината, зголемете ја моќта на чистење со користење на малку сода бикарбона на влажна крпа со оцет. Тоа е непогрешлив метод.

Алтернативен совет: ако немате оцет, одлучете се за 2 лажици сок од лимон измешани со малку сол.

Сокот од лимон има лимонска киселина еквивалентна на оцет, а солта е совршена замена за сода бикарбона.

Лимонот помага да се отстранат трагите од 'рѓа, а солта делува како природен пилинг. Но, прво нанесете ја смесата на погодената област 2 или 3 часа за најдобри резултати. Потоа земете сунѓер и внимателно избришете ја смесата. На овој начин, вашиот хромиран челик ќе свети.

Ви се допаѓаат советите како да полирате хромиран челик? Затоа, уживајте и видете како да исчистите малтерисан ѕид на многу лесен начин!

А вие, дали имате совети за чистење на хромиран челик?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.