Вкусно растение Monstera: 8 совети како да се грижите за реброто на Адам

Albert Evans 03-08-2023
Albert Evans

Опис

Ако сакате внатрешно растение кое се истакнува во околината, една од најдобрите опции е Monstera Delicious, ботаничкото име на растението Адамово ребро. Ова е тропско растение идентификувано по својата уникатна структура на големи, перфорирани и гребени лисја.

Можеби сте налетале на Monstera Delirium во биофилни отпечатоци на облека, слики или тапети, толку популарни деновиве.

2>Реброто на Адам може да порасне доста големо во правилни услови, затоа погрижете се да го поставите на место каде што може удобно да се распространи и да обезбедите пергола за безбедно да се качува, бидејќи листовите му се тешки.

Ако барате совети како да се грижите за ребрата на Адам, еве неколку совети споделени од оние кои имаат искуство да ги одгледуваат во затворени простории.

Забелешка: Не мешајте Monstera divino со Monstera adansonii. Иако и двата вида припаѓаат на исто семејство (Araceae), Monstera adansonii има заострени лисја. Освен тоа, дупките во листовите се затворени, за разлика од Monstera divino, каде што дупките во листовите се отвораат додека растат.

Чекор 1: Ставете ги ребрата на Адам на соодветна локација

Чувајте го растението во засенчено место, подалеку од директна сончева светлина. Растението Monstera Delicious бара дифузна светлина за да расте. Во тропските региони, расте на отворено и може дурипреживее интензивна сончева светлина ако добро се приспособи на локалната клима. Меѓутоа, на ладни места, подобро е растението да се чува во затворен простор.

Чекор 2: Како да се подготви почвата за Monstera вкусна

На растението му е потребна почва со добра дренажа, затоа , подгответе ја вазната така што ќе ставите подлога од експандирана глина измешана со чакал или песок, пред да ја наполните со земја. Ова дно е местото каде што ќе се таложи водата од полевањето, оставајќи ја вазната малку по малку, но без допир со корените.

Чекор 3: Како да се грижите за наводнување на реброто на Адам

Доколку садите нов расад на Адамово ребро, треба да го полевате растението секој ден. Како што расте растението, можете да наводнувате колку што е потребно за да ја одржувате влажноста на почвата кога ќе се исуши. Вообичаено, доволно е наводнување еднаш неделно или на секои 10 дена.

Погрижете се да не наводнувате премногу. Ако листовите станат жолти, веројатно премногу го наводнувате растението и треба да ја намалите зачестеноста на наводнувањето. Исушените или кафеави рабови на листовите се знак на жедно растение или сува почва. Ако го забележите ова, зголемете ја фреквенцијата на наводнување.

Чекор 4: Испрскајте ги листовите со вода

Бидејќи растението дише низ лисјата, неопходно е редовно да ги чистите, прскање вода од Понекогаш. Не мора да има многу вода, само доволно за листот да биде хидриран и чист.

Чекор 5: Исчистете ги листовитекога се правливи

Можете да користите и мека крпа за чистење натопена со вода за да ги исчистите листовите и да ја отстраните прашината и нечистотијата што се таложат со текот на деновите. Бидејќи листовите на ова растение се прилично големи, лесно е да се акумулира и да се види прашината на нив.

Чекор 6: Исчистете ги стеблата на реброто на Адам

Како што се случува со листовите, можете да користите мека крпа за чистење натопена во вода за да ги исчистите стеблата.

Исто така види: Како да направите телевизиски панел за палети од палети

Чекор 7: Оплодување на растението Monstera Delicious

На Monstera Delicia не му треба премногу ѓубриво, но можете да и понудите малку калциум со додавање на мелени лушпи од јајца во почвата еднаш неделно. Можете исто така да инвестирате во некое суво ѓубриво или хумус од дождовни црви. Сите се природни ѓубрива кои полесно се контролираат од хемиските.

Исто така види: Како да исчистите термос во 10 брзи чекори

Чекор 8: Како да направите расад од ребро од адам

Можете да земете садници од вашето растение за да одгледувате нови. Изберете стебло со најмалку 3 листови и по можност со корени што излегуваат од него. Бидете внимателни при сечењето на стеблото, бидејќи сокот на растението е токсичен. Садниците можете да ги засадите директно во почвата или да ги чувате во сад со вода додека не се вкорени.

За да се задржи подолго, додадете неколку капки белило во водата и менувајте ја водата еднаш неделно во замени кислород. Кога корените на расад растат, можетезасади ги во почвата.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.