Направете сами: Како да направите домашен дезодоранс со природни состојки

Albert Evans 02-08-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате опција за природен дезодоранс против потење што не штети на околината и не предизвикува алергии, ова упатство е за вас! Ќе ве научам како да направите домашен природен дезодоранс, без штетни состојки и кој веројатно веќе го имате дома. Покрај тоа што е евтин, многу приноси и не ја валка облеката.

Главната состојка е кокосовото масло, кое е одличен бактерицид, одговорен за контрола на бактериите кои предизвикуваат лош мирис. Бикарбонатот уште повеќе помага во случаи на екстремно потење. Аромата се должи на есенцијалните масла, кои освен што оставаат пријатен мирис, исполнуваат и специфични функции во рецептот. Етеричното масло од мелалеука го спречува и размножувањето на бактериите кои предизвикуваат мирис, додека маслото од лаванда не само што е антибактериско, туку и антисептичко.

Важно е да се напомене дека ако климата во која живеете е постудена, дезодорансот ќе биде во барови, бидејќи кокосовото масло се зацврстува. Во потоплите региони, сепак, дезодорансот ќе има конзистентност на кремињо. Сепак, ефектот на природниот вегански дезодоранс ќе биде ист, без разлика на текстурата.

Чекор 1: Подготовка на кокосовото масло

Во стаклен сад ставете 40 ml кокосово масло. Ако е во цврста состојба бидејќи е на поладна температура ќе треба претходно да го загреете за да стане течен.

Чекор 2:Додавање бикарбона

Додадете 1 лажичка бикарбонат во кокосовото масло и добро измешајте.

Исто така види: Направете сами Како да направите домашно тесто за бисквити

Чекор 3: Додавање на пченкарен скроб

Додадете 2 лажички пченкарен скроб и добро измешајте.

Исто така види: Најдобар домашен чистач за чистење на инјекциска смеса за бања

Чекор 4: Користење на етерични масла.

Овој чекор е опционален, но покрај тоа што ќе го остават вашиот дезодоранс со прекрасен мирис, тие ќе го подобрат антибактериското дејство на органскиот дезодоранс и ќе уживате во придобивките од ароматерапијата. Предлагам да користите 5 капки етерично масло од Мелалеука и 2 капки есенцијално масло од лаванда. Овие масла работат многу добро во комбинација бидејќи нивните ефекти се слични и се надополнуваат еден со друг. Добро измешајте.

Чекор 5: Избор на садот

Дајте предност на повторно употребените стаклени садови кои се добро затворени, како што се тегли за конзервирање. Со оглед на тоа што рецептот дава многу, мало тенџере

ќе биде доволно. Да се ​​чува на суво место и подалеку од сончева светлина.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.