Совети и трикови за чистење: како лесно да се мијат шишињата со вода

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако се обидувате да живеете поодржлив живот, една од првите работи што треба да направите е да почнете да користите шишиња со вода за повеќекратна употреба. Тие заштедуваат илјадници пластични шишиња да не завршат на депонии или во океанот. И, исто така, заштедува пари! Но, за да бидете сигурни дека пиете чиста вода, треба да ја миете барем еднаш неделно. Ако немате посебна четка за чистење на внатрешноста на вашето шише со вода, овој совет за чистење ќе ви го промени животот! Можете да го користите за чистење на термоси или дури и шишиња за бебиња. Толку е лесно и едноставно, што ќе ви требаат само домашни состојки.

Чекор 1: Земете ги вашите состојки за домаќинството

Сè што треба да направите е да користите ориз, течен сапун и вода! Тоа се состојки кои секој ги има дома. Инката ќе ви помогне да го внесете оризот во шишето со вода, но тоа не е од суштинско значење.

Чекор 2: Истурете го оризот во шишето

Ставете ја инката во вратот на шише и прелијте го оризот. Во зависност од големината на вашето шише, можете да додадете повеќе или помалку ориз. Јас користам 2 лажици за шише од 1 литар.

Чекор 3: Додадете вода во шише

Користете приближно ½ чаша вода. Доколку е потребно, додадете топла вода, но внимавајте да не изгорите во зависност од материјалот од шишето што го чистите.

Чекор 4: Посипете малкусапун во шише

Додадете го детергентот во шишето. Не треба многу. Доволно е само малку сапун.

Чекор 5: Протресете го шишето со вода

Ставете песна на Тејлор Свифт и истресете ја (само се шегувам!). Затворете го шишето со вода и протресете го во различни насоки. Оризот во шишето ќе делува како четка, внимавајќи водата со сапуница да го исчисти целото шише.

Исто така види: Саксии за растенија со шишиња за шампон

Чекор 6: Отстранете го оризот и вода со сапуница

Отстранете ја смесата одвнатре шишето и почнете да го плакнете. Наполнете го шишето со вода и испразнете го додека не ги отстраните сите ориз и сапун.

Чекор 7: Повторно употребете го шишето

Сега вашето шише е чисто и подготвено за повторно користење! Овој трик ќе го направи чистењето на шишињата со вода за повеќекратна употреба, па дури и шишињата за бебиња, десет пати полесно сега. За дезинфекција на стаклени или пластични шишиња, можете да користите и малку оцет измешан со вода. А за чистење на шишиња од не'рѓосувачки челик, наместо оцет додадете една лажичка сода бикарбона.

Исто така види: Како да врамите платно

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.