Како да направите пингвин сам

Albert Evans 18-10-2023
Albert Evans

Опис

Занаетот со хартија е навистина неверојатен. Со малку креативност и некои алатки можете да земете едноставен лист хартија и да го претворите во животно за украсување, на пример.

Не разбираш? Па, тоа е мисијата на нашиот туторијал „Направи сам“ за деца, кој ќе ви покаже како да направите пингвин!

Точно е: ајде да разговараме за идеите за пингвини -- поточно, пингвин сам. Ќе биде навистина забавно. Гарантирам!

Ајде да го провериме? Следете ме и инспирирајте се!

Чекор 1: Соберете ги сите ваши материјали

За да го направите правилниот занает за пингвини, ќе ни треба занаетчиска хартија во бела, црна и портокалова боја. Додека белата и црната боја ќе се користат за главното тело на пингвинот, портокаловата ќе ги обезбеди деталите како што се стапалата и клунот.

Чекор 2: Нацртајте круг

Земете кој било кружен предмет и исцртајте совршен круг на вашата црна хартија.

Чекор 3: Исечете

Повикајте го вашиот мал помошник и со помош на тапи ножици, внимателно исечете го кругот.

Чекор 4: Преклопете на половина

По сечењето, нежно преклопете го кругот на половина и оставете го на страна - ќе ни треба малку подоцна.

Чекор 5: Преклопете ја црната хартија на половина

За да го направите главното тело на пингвинот, преклопете уште еден црн лист на половина.

Чекор 6: Нацртајте го телото

Сега отпуштете ја странатауметност и трага по контурите на телото на пингвинот. Ако сакате, можете да користите овална форма.

Совет : користете парче бела креда за да ги направите линиите повидливи на црната хартија.

Чекор 7: Исечете го телото

Откако ќе го нацртате телото на пингвинот, исечете го и ставете го до вашиот мал црн круг.

Чекор 8: Нацртајте го црното тело на белата хартија

Со црната хартија врамена со телото на вашиот пингвин преклопено на половина, ставете ја на бела хартија и внимателно исцртајте ја со пенкало или молив.

Забелешка: Погрижете се и белата хартија да е преклопена на половина и да не цртате на работ од хартијата.

Чекор 9: Погледнете како оди

Восхитувајте се на вашиот напредок и ајде да одиме за повеќе!

Чекор 10: Нацртајте го и исечете го белиот стомак

Со пенкало или молив, нацртајте го белиот дел од стомакот на пингвинот во контурата што се следи. Ова може да се направи слободна рака. Потоа внимателно исечете го.

Видете исто така: Како да направите фризби дома.

Чекор 11: Направете ги краците

На друго превиткано парче црна хартија, нацртајте сплескана овална , што личи на рака на пингвин).

Исечете ја хартијата на половина и расклопете ја така што ќе имате две идентични краци.

Исто така види: Како правилно да се мие зеленчукот

Чекор 12: Користете портокалова хартија за детали

Сега, земете ја портокаловата хартија.

• За клунот, едноставен мал триаголник е ефективен.

•За стапалата на пингвинот, обидете се да следите светли контури слични на мембрана.

• Исто така, сакав да му дадам коса на нашиот пингвин.

Чекор 13: Направете ги очите

За очите, можете да исечете мали кругови од бело хартија и залепете ги на два кружни исечоци од црна хартија или, ако на детето му е полесно, нацртајте ги очите на пингвините на самата бела хартија.

Исто така види: DIY игра со диносауруси: да се прави дома со децата!

Чекор 14: Залепете го белиот стомак

Земете го белиот стомак што го нацртавте, расклопите и исечете го во чекор 10, така што десната страна е свртена надолу.

Нежно додајте лепак на задната страна.

Чекор 15: Залепете го на црното тело

Откако ќе го додадете на црното тело, можете да видите како дизајнот полека почнува да изгледа како пингвин.

Чекор 16: Додајте ги очите

Ако одбравте да ги исечете и залепите очите, користете го овој чекор за внимателно да ги додадете на горниот дел од лицето на вашиот пингвин.

Чекор 17: Додадете ги портокаловите делови

Користејќи го нашиот дизајн како инспирација, внимателно залепете го портокаловиот клун, стапалата и влакната.

Чекор 18: Залепете ги рацете на задната страна

Кога сите предни делови на пингвинот ќе се исушат, превртете го дизајнот.

Користејќи го лепилото, внимателно додајте рака на секоја страна од телото на пингвинот.

Чекор 19: Залепете круг

Запомнете го тој мал круг кругдека сте следеле и исечени во Чекор 2? Преклопете го на половина и додајте голема количина лепак на превитканата страна.

Чекор 20: Залепете го на задниот дел на пингвинот

Следејќи го нашиот хартиен занает со пингвин, внимателно залепете кругот до задниот дел на пингвинот.

Поставете го дното на пингвинот, бидејќи оваа залепена црна хартија ќе помогне да се балансира вашиот пингвин.

Видете сега зошто кругот не треба да биде поширок од телото на пингвинот, бидејќи на тој начин кругот ќе се истакне кога го гледате пингвинот од напред.

Чекор 21: Восхитувајте се на вашиот проект!

Повикајте ги децата и прославете! Имате многу сладок пингвин направен од хартија за да ги забавувате шегите.

Дали ви се допаднаа советите? Проверете повеќе идеи за да ги забавувате најмалите: видете сега како да направите детска книга!

Што мислевте за идејата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.