Скапоцени совети за оплодување сукуленти: Откријте како да ги оплодите сукулентите

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Грижата за сукулентите е генерално многу лесна бидејќи овие месести растенија се познати по нивната способност да растат во суви услови и лоша почва во многу пустински зони. Но запомнете дека иако лесно се одгледуваат растенија, сепак им е потребна основна грижа.

Исто така види: 5 начини да ги отстраните боиците од ѕидот

Меѓу списокот на грижа што е потребна за да имате колекција на убави и здрави сукуленти е и оплодувањето. Затоа, важно е точно да се знае како се оплодуваат сукулентите.

Покрај тоа што не се заборава да се оплоди сукулентите, неопходно е да се знае најдоброто време за нивно полевање, како да се борите против вообичаените штетници, како да се грижите за нив, итн.

Но, како и секогаш, ние сме тука да помогнеме, особено оние кои не се благословени со зелени прсти! Затоа, ајде да дознаеме како да ги оплодиме сукулентите на вистински начин, како и да научиме неколку совети како да се грижите за сукулентите за да ги одржувате среќни и здрави подолго. Проверете ја оваа драгоцена информација подолу!

Чекор 1: Користете кора од банана за да создадете ѓубриво богато со калиум

Наместо да фрлате кора од банана во ѓубре, користете ги како одлично ѓубриво за сукуленти богати со калиум.

Калиумот не е неопходен само за нас луѓето, туку и за растенијата. Сушената кора од банана содржи околу 42% калиум.

Калиумот ги зајакнува стеблата на растенијата,ги штити од болести и го зголемува производството на цветови.

Чекор 2: Исечете ги корите од банана

• Откако ќе ги одвоите корите од банана, користете чист нож за да ги исечете Исечете ги на мали парчиња.

Очигледно е можно да се користи и целата кора, но многумина веруваат дека со сечењето најпрво се изложува повеќе од нејзината површина за да се испуштат повеќе хранливи материи во водата.

Чекор 3: Измешајте со вода

• Додадете ги овие парчиња кора од банана во бокал со свежа вода.

Чекор 4: Кисете два дена

• Колку подолго сте натопете, толку повеќе хранливи материи ќе се испуштат во водата (но два дена се доволни).

Совети за борба против штетниците кај сукулентите:

Некои од најчестите штетници кај сукулентите Сукулентите вклучуваат мешунки ( забележливо каде листовите се среќаваат со стеблото), вошките вошки (може да се најдат на лисјата, стеблата и цветните пупки) и лозовите луковици (очигледни од нарушениот раст или опуштеноста на растението).

• Мешични бубачки и восни да се бори со инсектициден сапун. Измешајте неколку капки сапун со топла вода (исто така додадете неколку капки масло за јадење ако вашата наезда е многу силна).

• Нанесете ја смесата на погодените области со помош на шише со распрскувач или памук.

• Ако видите мешунки, отстранете ја и фрлете ја почвата пред повторно да го засадите сукулентот во нова, чиста почва.

• Како штетниците нарастенијата можат да ги „свиткаат“ новите растенија свежи од цвеќарницата, најдобро е овие нови додатоци да ги ставите во карантин неколку недели додека секојдневно проверувате дали има знаци на штетници и болести.

• Продолжете да ги надгледувате вашите сукуленти недела откако ќе ги засадите на нивните нови локации.

Чекор 5: Наводнете го вашиот сокулент

• По два дена, можете да ги напоите вашите сукуленти со вода богата со калиум.

Ако го сакате градинарството и сакате да користите сукуленти за украсување на вашата градина, ви предлагаме да го погледнете овој чекор-по-чекор водич за тоа како да направите мини бајковита градина со сукуленти!

Чекор 6: Како за оплодување сукуленти: Ѓубриво богато со азот

Иако талогот од кафе е богат со азот, треба умерено да го нанесувате на растенијата како ѓубриво.

Исто така види: Како да се исушат семките од тиква во 8 лесни чекори

• директно посипете тенок слој на почвата и измешајте го во почвата околу вашиот сокулент.

• Покријте го талогот од кафе со кора од бор или прекривка (што ќе помогне дополнително да се измеша талогот од кафе во почвата).

Чекор 7: Нанесување ѓубриво богато со фосфор

Пепелта од дрво е органски и неоргански остатоци што остануваат по согорувањето на дрвото или неизбелените дрвени влакна. Генерално, двокотиледоните произведуваат повеќе пепел од четинарите, додека кората и листовите произведуваат повеќе пепел од дрвените делови.

Додека пепелта од дрво е богат со фосфор (кој е клучен за воспоставување на кореновиот систем и зголемување на производството на цветови на растението), калиум и магнезиум, калциумот е најзастапен. Во однос на комерцијалното ѓубриво, пепелта од дрво може да се класифицира како 0-1-3 (N-P-K). Понатаму, во пепелта од дрво се наоѓаат и многу микронутриенти кои се важни за правилен раст на растенијата.

• Едноставно измешајте една лажица пепел од дрво во почвата на вашиот сокулент пред добро да го наводнете.

Чекор 8: Верувајте им на компостерите за природно ѓубриво

Благодарение на убавината и практичноста на компостерите, имате одлична опција за нанесување органско ѓубриво на вашите сукуленти.

Чекор 9: Како да ги оплодите сукулентите со компостер

• За да користите органско ѓубриво од компостер на вашите сукуленти, задолжително измешајте го со вода во сооднос од 1 дел ѓубриво до 10 делови вода.

• Потоа можете едноставно да го истурите во почвата околу растението. Како што навлегува во почвата, ѓубривото ќе почне да ја прави својата магија и ќе ги дистрибуира сите тие важни хранливи материи.

Сакате да имате уште повеќе сукулинди (нашиот приврзан прекар за саканите сукуленти) во вашата колекција? Научете како да размножувате сукуленти во 8 лесни чекори!

Чекор 10: Научете како да ја одржувате вашатасукуленти

Дури и ако штотуку сте научиле како да ги ѓубрите сукулентите со ѓубрива богати со различни хранливи материи, важно е да знаете и како да се грижите за сукулентите после тоа.

• Инвестирајте во широки саксии и отпорни, без разлика на разновидноста на сукуленти што ги имате. Причината за ова е тоа што сукулентите имаат дебели корени кои се шират, што бара голем дијаметар за растението правилно да расте и да остане здраво. Ако вашиот сукулент има тенденција да биде голем и тежок, набавете саксија што нема да се преврти кога растението навистина ќе порасне.

• Посетете ја цвеќарницата и земете готова мешавина за саксии за кактуси и сукуленти. Следете ги упатствата на етикетата за правилно да го додадете во тенџерето на сукулентот.

• Ставете го вашиот сукулент на сончево место. Ако вашата клима е многу топла, преместете ја фабриката на локација каде што може да ужива 6 до 8 часа филтрирана сончева светлина секој ден. Во постудените клими, доволно е околу 6 часа полно сонце. И ако ги одгледувате вашите сукуленти во саксии во затворен простор, преместете ги на прозорец каде што може да се сонце.

• Во вашата посветеност правилно да се грижите за вашите сукуленти, полевајте ги најмалку еднаш неделно. во текот на сезоната на растење. Секако, колку често ќе ги полевате ќе зависи и од типот на сукуленти што ги имате.одгледување. Но, погрижете се почвата да биде влажна (не влажна) во секое време во текот на пролетта и летото.

• Штом растението ќе влезе во сезоната на мирување, намалете го наводнувањето.

• И кога температурата ќе падне исто така ниско, преместете ги вашите сукуленти во затворен простор, каде што можат да ја поминат зимата во близина на топол, сончев прозорец. Не ги враќајте надвор додека не помине последниот мраз на зимата.

Како имате тенденција да ги оплодувате и да се грижите за вашите сукуленти?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.