Алоказија или биково срце: Како да се грижите за Alocasia Cucullata во 8 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со оглед на тоа што се дел од семејството Araceae, Alocasias се многу чести во Бразил и формираат група растенија со повеќе од 70 видови. Меѓу нив, еден кој ги освојува љубителите на растенијата е Alocasia Cucullata, исто така познат како Coração de Boi.

Alocasia или Coração de Boi (кој го има овој прекар поради неговите големи и убави лисја во форма на срце) е едно од најлесните растенија за нега. Исто така е разноврсно зеленило, бидејќи може да се одгледува и внатре и на отворено.

И покрај тоа што е цветно растение, цветот на Alocasia Cucullata има мала украсна вредност, бидејќи се формира, главно од бело стебленце.

Дали сакате да дознаете повеќе за тоа како да се грижите за Alocasia Cucullata? Покрај тоа што ќе го засадиме на локација со соодветна светлина и ќе ја одржуваме оптималната влажност, имаме уште неколку совети! Проверете:

Чекор 1: Дознајте малку повеќе за Alocasia Cucullata

Ox Heart е многу отпорно растение, па затоа е многу лесно да се грижите.

Со соодветна грижа, Alocasia Cucullata може доста брзо да достигне големина од 45 до 90 cm.

Совет за справување со штетници: Спречете ги млечните бубачки, вошките вошки, вошките и грините да ја напаѓаат вашата Alocasia Cucullata со прскање со топла вода измешана со сапун на секои две недели. Ова исто така помага да се чуваат листовите без прашина. ако вашето растениесе заразува со инсекти или болести, прскајте малку инсектицид што ќе помогне да се елиминираат инсектот и неговите јајца.

Чекор 2: Како да се грижите за садењето Alocasia Cucullata: Изберете го вистинското осветлување

За да ја направите вашата Алоказија да расте здраво, ставете ја на полусенка локација.

Ова значи дека растението може да добие директна сончева светлина рано наутро или доцна попладне, но дека мора да помине низ најжешките времиња на денот во сенка за да се спречи горење на листовите.

Избегнувајте да го оставите растението целосно во сенка, бидејќи тоа може да предизвика голем број други проблеми, вклучувајќи неурамнотежен раст, мувла на почвата, па дури и гниење на коренот .

За совршени услови за растење, обезбедете надземно осветлување за да обезбедите избалансиран вертикален раст на сите лисја на вашето растение.

Чекор 3: Што е со климата?

Бидејќи Alocasia Cucullata е тропско растение кое потекнува од Југоисточна Азија, можете да претпоставите дека не е создадено за екстремен студ. Всушност, штом температурата падне под 12°C, вашата Alocasia Cucullata ќе ги изгуби лисјата. Значи, ако е познато дека вашата област е многу студена во зима, чувајте ја внатре во овој период.

Совршената температура за одгледување на Alocasia Cucullata се движи помеѓу 18 и 22°C - што е температура идеална за повеќето растенијатана внатрешни средини.

Чекор 4: Научете како да ја полевате Alocasia Cucullata

Внимавајте да не ја наводнувате премногу вашата Alocasia Cucullata, особено ако е засадена на поладно и засенчено место.

Совет за да не се наводнува премногу е да ја почувствувате почвата со прстите. Пред наводнување, проверете дали горниот слој на почвата е сув. Исто така, намалете го наводнувањето во текот на есента и зимата.

Совет за наводнување: Очигледно, дождовницата е идеална за сите ваши растенија, но ако сте принудени да користите вода од чешма, оставете - да одмори околу 24 часа пред тоа. Ова ќе ги елиминира хлорот и флуоридот од водата, кои, во големи количини во текот на неколку месеци, можат да му наштетат на здравјето на растенијата и квалитетот на почвата.

Чекор 5: Научете како да ја оплодите Alocasia Cucullata

Користете ѓубриво NPK 10-10-10 (помешано со вода) и оплодете го вашето растение на секои 2 недели. Ова е особено важно во жешките месеци.

Исто така види: Како да направите овошје од папиен

Можете да изберете и ѓубриво со бавно ослободување или друг вид разредено течно ѓубриво, но мора да внимавате да не ја преоплодувате вашата Alocasia Cucullata

( бидејќи тоа може да предизвика изгореници на врвовите на листовите).

Бидејќи Alocasia Cucullata не расте активно во текот на зимата, престанете да го оплодувате во текот на постудените месеци.

Чекор 6: Совети за нега на кожатаAlocasia Cucullata

Не плашете се кога ќе видите како лисјата на вашето растение венеат - Alocasia Cucullata веројатно оди во период на мирување кога тоа ќе се случи. За тоа време, полевајте поретко и слободно посипете ја почвата Alocasia Cucullata од време на време за да ја зголемите влажноста.

Совет на листот: Листовите на Alocasia Cucullata секогаш треба да се чуваат чисти, бидејќи прашината и нечистотијата може да му наштетат на фотосинтеза на растенијата. Секогаш кога воздухот е сув, прскајте ги листовите на растението со вода - ова ги одржува листовите чисти и во исто време обезбедува оптимална влажност.

Чекор 7: Како да се засее Alocasia Cucullata

1. Отстранете ја Alocasia Cucullata од нејзината локација (во почвата или тенџерето) и истресете ја вишокот земја од нејзините корени.

2. Со откриени корени, можете да видите дека вашето растение има прамени и некои садници. Користете чист нож или ножици за да одделите некои од нив.

3. Секоја од овие грутки има свој корен систем, што го олеснува размножувањето низ почвата.

Исто така види: Најлесен водич за правење маса за ограда на балкон во 8 чекори

4. Подгответе вазна за секое расад. Погрижете се почвата многу добро да ја задржи влагата, но во исто време да дозволи вишокот на вода да се исцеди. За најдобри резултати, измешајте почва богата со органска материја со кокосови влакна и грст перлит.

5. Засади ја својата АлоказијаCucullata и малку вода. Погрижете се сите ваши саксии да бидат поставени на место со многу индиректна светлина.

6. Почекајте неколку недели за да растат садниците - штом ќе видите нови лисја, ќе знаете дека вашето размножување на Alocasia Cucullata е успешно.

Чекор 8: Пазете се од токсичноста на Alocasia Cucullata

Како и другите Alocasias, вашето растение Oxeart е отровно. Целото растение содржи калциум оксалат (или оксална киселина). Ова хемиско соединение може да предизвика сериозни болести, па дури и смрт доколку се консумира од лице или животно.

Внимавајте дека Alocasia Cucullata исто така може да предизвика иритација доколку дојде во контакт со кожата, па затоа е најдобро секогаш да носите заштитни ракавици .

Почнувате сега во светот на градинарството? Имаме уште неколку совети кои ќе ви помогнат! Проверете како да направите ѓубриво за лушпи од јајце и како да закрепнете растение што умира!

Дали имате дополнителни совети или трикови за одгледување на Alocasia Cucullata?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.