Водич DIY

Albert Evans 28-07-2023
Albert Evans

Опис

Малку е веројатно дека сте виделе претходно растение монгуда и сте го заборавиле, бидејќи го има ова уникатно и впечатливо присуство, со плетеното стебло и големото зеленило. Роден во мочуриштата на Централна и Јужна Америка, дрвото на пари, или Pachira aquatica, со себе носи модерна тропска атмосфера што може да го зачини амбиентот на секоја градина или соба. Забавен факт, дрвото монгуба кое расте на отворено и или монгуба во саксии, се две сосема различни личности, бидејќи на отворено, дрвото може да порасне до висина од 60 стапки! Во затворен простор, можете да ја одредите неговата висина според вашата желба и простор. Друг атрибут на ова дрво е тоа што се смета за среќен. Се вели дека ова дрво Монгуба носи финансиски успех и среќа. Симболиката е во тоа што неговите плетени стебла ги доловуваат парите и богатството, со што го спречуваат да избега од куќата. Поради оваа причина, растението монгуда е доста популарно во фенг шуи и поради оваа причина е многу барано како домашно растение во Азија, Тајван, Кина и сега во целиот свет - причина покрај нејзиниот добар изглед. Петте листови на секое стебленце ги претставуваат петте елементи. А, ако добиете монгуба со 7 лисја на зеленилото, има уште поголема среќа!

Со толку многу карактер што може да се понуди, можеби се прашувате колку би било тешко да се грижите за дрвото монгуба. но не е доброкако ова. Монгуба дрвјата се прилично лесни за грижа и прават прекрасна градина, како и домашно растение. Еве еден сам упатство за тоа како да се грижите за растение мангуста во 6 чекори. Погледнете како да се грижите за вашата почва, вода, потребите за светлина, како да исечете дрво за пари и како да го заштитите од штетници, сè за себе.

Проверете ги другите проекти за градинарство „Направи сами“ за да го направите вашиот дом уште пополн со живот. Дали некогаш сте размислувале да научите како да одгледувате канари диња во вашата градина? Друга опција за да ја направите вашата градина поубава може да биде и учење како да садите маргаритки!

Исто така види: Цементна вазна со пешкир Чекор по чекор: Како да направите креативна вазна за цемент во 22 чекори

Чекор 1. Точното количество светлина

Растејќи на отворено, дрвјата монгуда се добро на директна сончева светлина. Но, кога се одгледуваат во затворени простории како домашни растенија, тие претпочитаат мешавина од директна и индиректна сончева светлина. Ставете го растението каде што има силна до средно индиректна светлина најмалку 6 часа на ден. Флуоресцентната светлина е добра и за нив, се додека вие се грижите за нивните други потреби. Погрижете се светлината рамномерно да го погоди целото растение, а не само на едната страна. Директната сончева светлина може да ги изгори лисјата.

Чекор 2. Почвени услови

Идеалната почва за дрвјата монгуда е добро дренажна, богата со хранливи материи почва за саксии. Мешавина базирана на тресет ќе биде најдобриот избор, но стандардна мешавина за дренажна почваБрзото решение, како обичен кактус или цветна почва, исто така работи. Ако вашата почва бара повеќе дренажа, можете да додадете песок и чакал во смесата.

Чекор 3. Барања за наводнување

Друг важен чекор во одгледувањето на монгуба во саксии и во затворени простории е задоволување на нејзините оптимални потреби за вода. Дрвјата мора редовно да се наводнуваат. Проверете ја сувоста со гледање на горната почва. Секој пат кога горната почва ќе се исуши, време е повторно да се напои растението. Ако имате растение во саксии, продолжете со полевање додека не излезе од дупките во саксијата. За домашните растенија, ако сте го чувале садот со растение на чинија, што е многу препорачливо, задолжително празнете го чинијата после секое полевање. Ова ќе обезбеди корените да не застојат во вода бидејќи предизвикува гниење на коренот.

Вообичаено, растението бара почесто наводнување во пролетните и летните месеци и треба да се полева поретко во есен и зима, кога растот е бавен. Иако дрвјата монгуба можат да напредуваат со премногу вода, внимавајте да не ги пренаводнувате бидејќи тоа брзо може да ги убие. Најдобар начин да се избегне прекумерно наводнување на растението е да се осигура дека садот за саксии и почвата имаат соодветна дренажа.

Чекор 4. Оплодете го вашето дрво монгуба

Во текот на сезоната на растење, растението има потреба одѓубриво еднаш месечно. Затоа, оплодете го во текот на пролетните и летните месеци кога растението активно произведува нови лисја. Во текот на есента и зимата, кога растот на растенијата е бавен, можете да го намалите ѓубривото на еднаш на секои два месеци.

Исто така види: Како да исчистите саксии за градина

Полуразреденото основно течно ѓубриво најдобро функционира за растението.

Чекор 5. Како да го исечете дрвото монгуба

Ако сакате да тренирате и да ја одржувате големината на вашето дрво за пари или да го развиете како бонсаи, тогаш како и за повеќето домашни растенија, кастрењето е апсолутно важен чекор во вашето патување за нега на растенијата. Започнете со грижа за суви, оштетени и мртви лисја. Исечете ги покрај јазолот со остри ножици или ножици за кастрење. Ако сакате вашето дрво да постигне специфична форма, можете да го тренирате да го прави тоа преку кастрење. Обично монго дрвјата се кружни на врвот. Можете исто така да користите каква било природна форма во која расте дрвото, но одржувајте го здраво со кастрење - отсекување на мртвите и оштетените делови и лисја.

Редовното кастрење на долните лисја исто така може да помогне да се поттикне нов раст на врвот на растението. Исто така, го одржува вашето растение здраво со отстранување на несаканите лисја и оштетените делови, обезбедувајќи подобра циркулација на воздухот и рамномерна дистрибуција на светлината до целото растение.

Чекор 6. Чувајте ги настрана вообичаените штетници и болести

Дрвјата Монгуда се подложни на различни вообичаени штетници од домашни растенија кога се одгледуваат во затворен простор. Најзастапени се мешунките, лушпите и вошките вошки. Ако се појави наезда, веднаш третирајте го растението користејќи благ инсектицид или градинарско масло, како што е маслото од ним. Вошките вошки може да се отстранат по природен пат со само прскање вода, мешавина од сапун и вода и секако масло од ним. Дејствувајте веднаш штом ќе откриете какви било знаци на овие штетници, така што предизвиканата штета е минимална.

Една од болестите што може да ги зафати дрвјата монгуда, како што беше споменато претходно, е гниењето на коренот. Ова се случува кога има премногу вода, па корените постојано стагнираат. Ова предизвикува распаѓање на коренот, што на крајот доведува до смрт на растението. За да го избегнете ова, полевајте го дрвото само кога е потребно. Ако имате растение монгуда во затворен простор, продолжете да ја отстранувате водата во садот или чинијата во која се наоѓа растението за пари во саксии, а собраното капе низ дупките. Корените мора да можат да дишат, а почвата мора да биде добро исцедена за вашето дрво за пари да биде здраво и среќно.

Дали знаете друг совет? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.