отпаден билборд

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кој не сака да биде креативен со занаетчиството сам! И уште повеќе да се прават игри и играчки. Занаетите со играчки за деца сами може да бидат многу забавни и активност во која целото семејство може да учествува и да придонесе. Ваквите моменти можат да создадат многу позначајни спомени од купување на готова играчка.

Значи, кој беше последниот забавен занает „направи сам“ што го пробавте дома? Дали некогаш сте се обиделе да направите билбок?

Ако не знаете што е билбокет, ќе ви објаснам. Тој е супер стара играчка која беше треска во 90-тите! Постојат записи за неколку верзии на билбокет во различни култури и затоа не се знае со сигурност кога и каде се појавил. Се верува дека потекнува од Шпанија или Франција околу 16 век. Иако ова е адаптирана верзија на дрвениот оригинал, целта во суштина е иста. Направете го вистинскиот потег така што топката на крајот од кабелот ќе влезе во чашата. Билбокетот е супер забавна играчка за сите возрасти.

Подолу ги наведовме сите чекори за да можете да направите брошура за отпадоци. Покрај тоа што е неверојатно лесен за правење, овој билбокет од рециклиран материјал е супер евтин и веројатно веќе ги имате речиси сите потребни материјали дома.

Можете исто така да импровизирате и замените некои материјали додека користителимена конзерва наместо шолја од стиропор или пластична мушка наместо дрвена.

Има тони DIY играчки кои се супер лесни и забавни за правење. Помалите деца многу ќе се забавуваат со оваа кукла од чорапи. А како да се заборави лигите? Меѓу илјадниците рецепти за слуз на интернет, ова е мојот омилен!

Чекор 1: Соберете ги сите ваши материјали и започнете

Прво соберете ги сите наведени материјали. Некои од материјалите веројатно веќе ги имате дома и нема да треба да ги купувате во одредени продавници. Ќе ви треба чаша или лименка од стиропор, жици во боја и акрилна боја. Обидете се да изберете атрактивни, живописни нијанси на мастило и жици. Како ќе изгледа вашата играчка во голема мера ќе зависи од ова. Основата може да се направи со толчник или со подебел дрвен стап. И да закачите голема дрвена или пластична мушка на крајот од јажето. Ќе ви треба пиштол за топол лепак со лепак за да ја закачите основата на чашата, а ако сакате да додадете забавни детали, постојан маркер.

Откако ќе ги соберете сите овие работи, ајде да започнеме со бојадисување на стиропорот чаша .

Најдобри резултати обично се со акрилна боја бидејќи изгледа добро на површини како што е стиропор. Меѓутоа, ако немате акрилна боја, можете да пробате која било друга боја што ја имате низ куќата, освен спреј кој можекородирајте го стиропорот.

Чекор 2: Внатрешноста на чашата

Откако ќе завршите со бојадисување на надворешната страна на чашата, оставете бојата целосно да се исуши пред повторно да ја допрете чашата. Кога бојата е сува, превртете ја чашата за да ја видите внатрешноста.

Сега треба да ја обоиме внатрешноста со контрастна боја.

Според нашето искуство, кога внатрешноста на чашата е обоена во боја што е во контраст со надворешната страна на чашата, билбокетот е многу попривлечен за децата.

Откако ќе ја обоите внатрешноста, оставете го стаклото да се исуши со отворената страна нагоре.

Чекор 3: Време е да ја закачите основата на вашиот билбокет што може да се рециклира

Откако бојата на чашата целосно ќе се исуши, подготвени сме за следниот чекор.

Можете да користите кујнски толчник, дрвена рачка за лажица, парче рачка за метла итн, во зависност од тоа што имате дома или што можете да купите во продавница.

Овде на сликата, како што можете да видите, користевме малтер од каипирина, бидејќи тоа го имавме на располагање.

Наместо толчник, ако користите потенок (но поцврст) материјал, прво направете дупка на дното на чашата, пред да продолжите да ја фиксирате со топол лепак. Во овој случај имаме толчник кој дава доволно широка подлога како потпора, па затоа нема потреба да го сечеме стаклото. Можеме да го залепиме толчникот директно на дното на чашата за да го направиме телото набилбокет.

Исто така види: Совети против штетници во растенијата

Чекор 4: Врзете го канап за билбокет

Откако ќе го закачите толчникот на основата на стаклото и лепилото целосно ќе се исуши, да преминеме на една од најважните делови за тоа како да се направи билбокет.

Почнувајќи од едниот крај на конецот, врзете го за основата на толчникот, многу блиску до местото каде што е закачено за чашата. Врзете еден јазол со врвката на основата.

Користејќи топол лепак, залепете ја целата низа на основата на чашата за да се осигурате дека врвката е безбедно прицврстена.

Овој конкретен дел е важен. Проверете дали толчник или чепкалка за заби, како и врвката, се држат безбедно на место како што е прикажано со добра количина топол лепак.

Ако овој дел не е добро прицврстен, билбокетот нема да работи.

Чекор 5: Исечете ја врвката

Откако ќе завршиме со врзувањето на јазолот околу основата на толчникот и чашата, оставаме простор од 15 сантиметри и ја сечеме врвката со ножичка . Меѓутоа, за да се осигурате дека големината на конецот е доволна за вашиот билбокет, измерете ја големината така што целосно ќе влезе во чашата и оставете неколку сантиметри олабавување за да ја врзете мушката до крај.

Исто така види: DIY: Папка со датотеки со документи

Вметнете ја крајот на конецот на мушката и врзете ја јазолот за да биде безбедно прицврстен. Исечете го вишокот канап.

Чекор 6: Завршени допири на билбокетот

Откако ќе завршите со прицврстување на мушката и отсекување на вишокот канап, сегаПродолживме со додавање на некои завршни работи кои ќе направат вашата книга за отпадоци да изгледа супер забавно.

Со помош на маркер или постојан маркер, наполнете ја страната на чашата со дизајни. Можете да го приспособите вашиот билбокет како што сакате. Ова е најзабавниот дел за децата, бидејќи тие можат да ја остават играчката со своето лице!

Чекор 7: Вашиот домашен билбокет е подготвен!

Штом пенкалото ќе се исуши, играчката билбокет е подготвена за употреба. Подгответе ги сите во куќата и организирајте натпревар во билбокет за да видите кој може да го стави зрното во чаша повеќе пати за помалку време или со ограничен број обиди. Потешко е отколку што изгледа и станува полесно само со вежбање. Затоа оваа играчка е идеална за целото семејство!

Забавувајте се играјќи си со вашата домашна играчка DIY!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.