Како да направите табла со рамка 6 многу лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Од како да се рециклираат стари фиоки до како да се направи организатор за накит, Homify секогаш ме правеше креативен гениј на целата банда. Од почетокот на оваа пандемија во нашите животи, ние практично сме затворени внатре и живееме околу нашите домови.

Исто така види: Како да инсталирате заклучување на вратата

Искрено, првите неколку месеци ги поминав нервозно замислувајќи што ќе се случи ако излезам надвор и веднаш го заразам вирусот! Сепак, тензијата постепено се намали и она што остана денес е тотално изменета личност што ја знаев само кога бев затворен во куќата! Да, тоа е мојата страна која гордо сака да зачува што е можно повеќе од ресурсите што ги имам.

Оваа идеја ми дојде кога се соочив со финансиска криза во 2020 година. Отпуштен од пандемијата, штотуку се вселив во нова куќа и таму сè беше во тотален хаос. Морав да потрошам многу пари за да купам се што и треба на нова куќа. Работите почнаа да стануваат сериозни кога буџетот ми се стесни, а сè уште имав празна куќа и кревет.

Само што останав без работа и иако имав доволно заштеда за да издржам уште 6 месеци, сакав да извлечам максимум од она што го имав околу мене. Забележав дека има цела просторија со неискористени работи што ќе завршат во ѓубре или во продавница за ѓубре. Токму во овој момент во мојот живот дојде homify.

ПрвиотПроектот за декорација со кој започнав во овој DIY свет беше како да се направи огледало со стапчиња, потоа како да се направи светилка со пластични лажици, и така натаму. Две недели подоцна, го совладав процесот на сам задолженија, додека внимателно го одвојував тотално бескорисниот отпад од купот корисни работи.

Еден ден наидов на стара рамка за слика и нејзината повторна употреба веднаш ме импресионираше. Но, колку и да се обидам, не можев да најдам доволно пристојна идеја за методот на надградба. Така, Ники ми ја даде оваа прекрасна идеја за тоа како повторно да ги користам рамки за слики и како да направам украсна табла од нив.

Верувај ми, ова е навистина забавен проект. Во спротивно, немаше да се потрудам да ги запишам сите конци, потребни материјали и детални чекори за тоа како да се направи табла со рамка. Фасцинантен е фактот дека можете да го продолжите животниот век на стара рамка за слика со ништо повеќе од украсен лист хартија.

Значи, ајде да навлеземе во процесот на правење сам украсна табла, а на крајот од овој проект, дефинитивно ќе ве инспирирам со неколку идеи и украси за табла.

Чекор 1. Даска за маса за сам да се направи - исчистете ја рамката

Фрлањето стари рамки за слики не е во ред. Значи, ако некогаш сте се запрашале како да ги пренамените превозницитепортрети, еве го најдобриот начин да го направите тоа. Научете како да направите табла со рамка! Првиот чекор е да го исчистите стаклото и да се ослободите од целата прашина што ја насобрала додека е во плакарот.

Чекор 2. Отстранете ја задната плоча

Користете тап нож за да ја извадите задна плоча (исто така позната како плоча за монтирање) од рамката.

Исто така види: Направете го тоа сами: Ѕидна решетка во индустриски стил

Чекор 3. Додадете украсна хартија или материјал

Поставете прекрасен материјал или хартија по ваш избор помеѓу стаклото и таблата за подлога. Вратете ја рамката со заптивка правилно за да ја задржите на место.

Чекор 4. Измерете ги рачките на фиоката

Измерете каде треба да одат вашите рачки. Погрижете се да бидат во средината.

Чекор 5. Дупчете дупки за рачките

Внимателно издупчете дупки за да ги прикачите рачките на рамката за фотографии.

Чекор 6. Идеи за украсени послужавници

Послужавниците се корисни за сервирање кафе, чај и колачи. И кој е подобар начин да направите уникатен украсен послужавник. Можете да го користите и како декор на вашата маса или кујнски пулт и ќе најдете безброј идеи за украсување на садот за сервирање на интернет.

Како е со креативна инспирација?

Секогаш ги започнуваме нашите проекти без да имаме креативен талент или да размислуваме како да дизајнираме било што! Сепак, најчесто, дефинитивно ќе се сопнете во дупкавашиот ум ќе ви каже да го измешате ова со тоа, овие тонови со овие, и ќе излезе нешто креативно.

Непотребно е да се каже, ова е мојот начин на работа! Ако немате идеи за украсување послужавници, можете да пребарувате на Pinterest или да ги споделите овие комплети за инспирација што ќе ги понудам.

Ако сакате да организирате и рециклирате работи, како да одите чекор понатаму и да направите нешто покомплексно? Ако можете да набавите рамка за слика или стар пластичен послужавник и околу 30-40 капачиња од шишиња со сода, можете да направите прекрасен дизајн на послужавник за маса. Уште подобро би било ако можете да го насликате послужавникот и да направите други дезени со капаците.

Кажете ни како испадна вашиот украсен послужавник.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.