Како да направите свеќа со мирис на еукалиптус во 9 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
осветлена околу кадата за време на капењето ги смирува нервите, го релаксира умот и ја лекува болката.
 • Свеќата со масло од еукалиптус помага за ментална релаксација, го зголемува менталниот фокус и го намалува стресот. одличен во декорацијата на домот и е совршен подарок за пријателите и семејството.
 • Откако ги поминавте придобивките од свеќите со масло од еукалиптус, ако сакате да го направите дома, јас сум тука да ви помогнам со едноставниот туторијал како да направите миризлива свеќа.

  Направете сам свеќа од еукалиптус е лесна за правење и ќе го исполни вашиот дом со својот здрав и пријатен мирис, прочистувајќи го воздухот, а исто така ќе додаде профит во вашиот буџет доколку сакате да ја направите на продажба. Еве одиме!

  Рецепти за сапун со циметНаправете сами свеќа со мирис на еукалиптус

  Сега знаете како да направите миризлива свеќа, подготвени да уживате во ароматерапијата со масло од еукалиптус во удобноста на вашиот дом.

  Како да направите торба Еколошки чекор по чекор

  Опис

  По долгиот ден, сè што ми треба е релаксирана вечер со моето семејство во удобноста на нашиот дом. Нежна музика што свири во позадина, споделување на нашиот ден со долготрајниот мирис од мојата декоративна свеќа во воздухот, е мојот начин да ја користам ароматерапијата во мојот дом.

  Сакам да правам свеќи. Покрај тоа што внесуваат свежи мириси во мојот дом, тие прават прекрасен додаток на декорот. Исто така, сакам да експериментирам со различни мириси за да создадам различни расположенија во мојот дом. Свеќата од еукалиптус несомнено е омилена на моето семејство меѓу многуте домашни свеќи за ароматерапија што ги правам дома. домашна свеќа со есенцијално масло од еукалиптус има различни здравствени придобивки:

 • Аромата на еукалиптус го прочистува воздухот и ја прочистува околината.
 • Со оглед на тоа што антигабичните и антибактериските својства на маслото од еукалиптус се шират низ домашната средина.
 • Суштината на свеќата со масло од еукалиптус е корисна за респираторниот систем.
 • Ароматерапијата со свеќи со масло од еукалиптус ги смирува респираторните проблеми и ги чисти затнатите дишни патишта, особено за време на кашлица и настинка.
 • Аромата на свеќата од еукалиптус лечи и главоболка без никаков лек.
 • Домашни свеќи за ароматерапија од масло од еукалиптуспластична обвивка.
 • Исто така види: Занаети сами - Како да направите миризлив рачно изработен сапун во 13 лесни чекори

  Бонус совет: ќе ви помогне ако го стегнете горниот дел од фитилот за свеќи меѓу две ражничи. Стапчињата за скара треба да бидат поголеми од устата на тенџерето. Ќе го држи фитилот за свеќа исправено додека восокот не се исуши.

  Чекор 3: Поставете ги листовите од еукалиптус

  Внимателно поставете ги листовите од еукалиптус на страната на пластичното тенџере . Можете да користите цели лисја за да создадете дизајн на страната на свеќата од еукалиптус. Потоа поставете ги листовите за да создадете дизајн на страна.

  Исто така види: Организирана кујна: Дозер за детергент DIY

  Грубо искинав неколку листови на мали парчиња за да го подигнам мирисот на еукалиптус во свеќите. Ги ставив искинатите лисја во дното на пластичното тенџере.

  Како да направите заштитник за храна: Чекор по чекор со 30 совети

  Чекор 4: Ставете го восокот од свеќа во тенџере

  Ставете го восокот од свеќа во тава да се стопи. Ако немате тенџере за правење свеќи, можете да употребите старо тенџере за да го стопите восокот од свеќи.

  Отворете го пакувањето со восок од свеќи и ставете го во тенџерето. Ставете ја тавата на шпоретот и вклучете ја. Продолжете да го мешате восокот додека се топи за да се стопи рамномерно.

  Не користете висока топлина за да го стопите восокот. Восокот е многу запалив, затоа не оставајте го садот без надзор кога го топите. Продолжете да мешате додека восокот не се стопи.

  Чекор 5: Како да направите миризлива свеќа - додадете маслиново маслоеукалиптус

  Откако восокот ќе се стопи, исклучете ја топлината. Додадете неколку капки есенцијално масло од еукалиптус во стопениот восок и измешајте за да се измеша маслото во восокот од свеќа.

  Бонус совет: Идеалната мерка за ароматерапија со свеќа со масло од еукалиптус е 20 капки масло етерично масло од еукалиптус во 3 чаши восок снегулки. Меѓутоа, ако сакате вашиот мирис да биде појак или помек, можете соодветно да ја прилагодите количината на есенцијално масло.

  Чекор 6: Истурете го восокот во пластичното тенџере

  Сега, внимателно истурете го растопениот восок во пластичното тенџере. Бидете нежни и погрижете се листовите од еукалиптус да останат на страните на теглите.

  Бонус совет: Можете да ги залепите листовите од еукалиптус на страната на пластичното тенџере со помош на лента за маскирање. Тоа ќе ги заштити листовите и ќе спречи нивно собирање или паѓање при истурање на врелиот восок. Лентата можете да ја извадите откако ќе ја раскалавите свеќата кога восокот ќе се стврдне.

  Чекор 7: Оставете го восокот да се стврдне

  Оставете го восокот во пластичното тенџере еден ден да се стврдне. Чувајте го пластичното тенџере на ладно и суво место за да го наместите восокот.

  Чекор 8: одкалапете ја декоративната свеќа „Направи сам“

  Следниот ден, проверете дали е свеќата со мирис на еукалиптус. цврсто. Ако чувствувате дека е цврста и зацврстена, одкалапете ја свеќата од пластичниот сад.

  Чекор 9: Еве ја вашата свеќа

  Albert Evans

  Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.