Како да направите макраме завеса

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Макрамето е многу популарна рачна изработка и, во многу делови од светот, високо ценето парче.

Ако сте виделе идеи за макраме завеси, веројатно сте се прашував колку време требаше да се заврши.

Вистината е дека макраме завесата „Направи сам“ е многу едноставна за учење. Главното внимание ги вклучува само јазлите на јажињата. Но, сепак, тоа е релативно едноставно.

Имајќи го тоа на ум, ви донесов брз туторијал за тоа како можете да ја совладате оваа супер едноставна уметност и да направите свои макраме завеси дома.

Сè што ви треба е конец, метален држач од 1 метар, мерна лента и ножици.

И како што знаете, макрамето никогаш не излегува од мода. Така, откако ќе ја совладате уметноста, лесно ќе ја продадете или ќе ја дадете на секој што сакате.

Ајде да ја провериме оваа макраме завеса чекор по чекор? Следете ме на уште едно упатство за изработка сам и инспирирајте се!

Чекор 1: Исечете го материјалот по потреба

За почеток, подгответе го материјалот за макраме завесата.

Ќе ги врзете конците на макраме на прачка долга 1 метар, како што е прикажано на сликата.

Но, ако 1 метар е предолг, можете да ја изберете должината на шипката според просторот во вашиот дом.

Имајте на ум дека колку повеќе конци користите, толку подебела ќе биде завесата.

Исто така види: Декоративна рамка DIY

Колку помалку користите, толку пореткоќе биде завесата.

Овде, избравме да користиме 16 жици.

За прачка од 1 метар

• Исечете 16 жици од по 3 метри.

0>Чекор 2: Прицврстување на секоја од жиците на шипката

Сега имате 16 макраме конци за да започнете да ја правите вашата завеса.

Како прв чекор, преклопете ја секоја од 16-те жици настрана

Потоа земете ја секоја свиткана прачка, свртете го едниот свиткан крај преку металната прачка и повлечете го другиот крај низ посебните жици, правејќи лесен јазол и прицврстете како што е прикажано.

Чекор 3: Прикачете го секој од 16-те кабли на шипката

Како во чекор 1, свиткајте ги жиците и врзете јазли во секој од преостанатите 15 кабли. Сите 16 жици сега се прикачени и суспендирани од металната шипка.

Запомнете: проверете дали секој кабел е преклопен на еднакви половини пред да го превртите преку металната прачка. Ова ќе обезбеди завесата да изгледа добро избалансирана и професионално направена.

Чекор 4: Изработка на првиот ред јазли

Сега имате 16 двојни нишки обвиткани околу металната прачка.

Потоа започнете со правење на првиот ред јазли во овие 16 колони од врвка.

Држете ги првите 2 колони заедно и прочитајте го следниот чекор за тоа како да направите едноставен квадрат јазол со овој сет на предиво.

Чекор 5: Како да врзете квадратен јазол - дел I

Бидејќи држите 2 колони, ќе имате 4 предиво.

За да направите квадрат јазол, тиќе треба да го земете праменот од левата страна и да направите фигура „четири“ со последниот прамен десно. Треба да се преклопува со средните две прамени.

Затоа, левиот прамен завршува преклопувајќи ги средните две.

Исто така види: Podranea Ricasoliana: 5 чекори како да се грижите за Sete Léguas Creeper

Чекор 6: Како да се заврзе овој квадратен јазол - Дел II

Сега го затвораме јазолот направен во чекор 5 со повторување на истиот процес на јазли обратно.

Направете ја шемата „четири“, почнувајќи од најдесната врвка, земајќи ја десната врвка преку најлевата врвка и преклопете ја така што најдесниот кабел поминува низ сите преостанати жици лево.

Чекор 7: Првиот ред на јазли е завршен!

Повторете го квадратниот јазол за преостанатите парови двојни жици, што доведува до резултатот што можете да го видите на сликата овде.

Сега го завршивте првиот ред на јазли со макраме шаблони на вашата завеса.

  • Видете исто така: како да направете креативен држач за нож.

Чекор 8: Изработка на вториот ред јазли

Сега имате колони од предиво со по 4, токму како во чекор 4.

Преземете првите 2 колони кабли, кои содржат по 4 кабли.

Одделете ги и оставете ги настрана првите 2 прамени.

Сега подгответе се за процесот на врзување.

Повторете го квадратот јазол од чекорите 5 и 6, одејќи од лево кон десно и обратно од десно кон лево. Ќе ги користите вторите 2 прамени од првата колона и првите 2 нишки од вторатаколона.

Чекор 9: Врзете јазол во вториот ред

Сега ќе ги користите 2-те втори нишки од втората колона и првите 2 нишки од третата колона.

Сега направете го квадратниот јазол како што е прикажано во чекорите 5 и 6.

Ова треба да се повтори за сите 16 жици кабел.

Сега создадовте втор ред од квадратни јазли од лево кон десно од моделот на макраме.

Чекор 10: Повторете за да создадете трет ред јазли

Направете квадратни јазли уште еднаш од лево кон десно низ сите колони за кабли како што е објаснето во чекор 9 .

Овој пат ќе ги користите првите два кабли од првата колона и вториот 2 од првата колона и така натаму.

Сега ќе го креирате третиот ред квадратни јазли со додавање на целокупна макраме шема.

Чекор 11: Ајде да пробаме мала варијација на 4-тиот ред

Можеме да се обидеме да направиме мала промена на шаблонот на третиот ред јазли.

Пред да започнете да го врзувате јазолот, одделете 2 прамени од секоја колона и следете го следниот чекор за да научите како да ги превртувате жиците.

Чекор 12: Превртување на жиците: варијација на моделот на Макраме

Земете пар од 4 прамени.

Одделете ги паровите на по 2 прамени.

Со првите 2 прамени превртете ја едната преку друга така што внатрешната праменот излегува и надворешниот прамен внатре.

Повторете го истото и за другите 2 прамени.

Чекор 13: Повторете го јазолотквадрат

Како што е прикажано на сликата, откако ќе ги превртите јажињата, сега направете го квадратниот јазол.

Резултатот е мала варијација на моделот на Макраме, во овој 4-ти ред.

Чекор 14: Направете го четвртиот ред квадратни јазли

Повторете ги чекорите 12 и 13, правејќи ја инверзијата, а потоа квадратните јазли за сите колони на низа.

Сега направивте 4-ти ред јазли во вашата макраме шема.

Чекор `15: Петтиот ред јазли

Ајде да направиме последен ред од едноставен квадратен јазол ако сакате

Ова ја формира 5-тата линија.

И тука го имате! Правењето макраме е многу поедноставно отколку што мислите.

А ова е дури и софистицирано: има 5 реда јазли, со варијација во средината.

Ова ја формира познатата макраме шема.

Сега научивте како сами да направите макраме завеса дома.

Дали ви се допаднаа советите? Како да ја вежбате вашата креативност малку повеќе? Погледнете сега како да направите килими по нарачка!

Дали веќе знаевте како да направите макраме?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.