Направете го тоа сами: Дрвена вертикална градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога немате многу простор да направите градина во дворот, најдобрата идеја што можете да ја имате е да направите вертикална градина. Постојат неколку начини да го направите ова, а еден од нив е изградба на дрвени жардинери кои можат да се наредат, како во овој проект што ќе го научите сега.

Потребна е само малку вежбање и потребните материјали, а резултатот ќе биде изгледа едноставно неверојатно. Погледнете го чекор по чекор и имајте ја вашата градина, дури и ако живеете во мал стан.

Исто така види: Како да се организираат чевли

Чекор 1: Нацртајте го вашиот проект

Прво, започнете со изработка на дизајнот на вашиот проект или внимателно гледајќи ги деталите за овој модел на сликата погоре. На овој начин ќе ја разберете логиката дека секоја фаза од изградбата на саксиите. Откако еднаш ќе го направите, можете да направите други модели користејќи ја истата основа.

Чекор 2: Исечете ги поголемите штици

За да ги исечете поголемите даски (2x10), користете квадрат кој ќе помогне да се зацврсти сечењето на кружната пила. На овој начин, секое парче ќе има добар финиш.

Чекор 3: Исечете ги помалите даски и палубата

За да ги исечете помалите даски (2x4) и палубата не треба да го користите квадратот, туку само кружната пила .

Чекор 4: Издупчете ги штиците на палубата

Издупчете ги дупките во штиците што ќе бидат основата на садот пред да ги навртувате, на тој начин спречувајќи го дрвото да пука.

Чекор 5: Зашрафете ги долните плочи на платформата наод 2x4

Започнете со склопување на жардинери со навртување на штиците на долната палуба на штиците 2x4. Оставете 1,5" простор помеѓу краевите на штиците на палубата и краевите на таблите 2x4. Овој простор ќе одговара на дебелината на таблите 2x10.

Чекор 6: Зашрафете ги страните

Кога ги навртувате даските на палубата на таблите 2x10, користете го квадратот за да бидете сигурни дека сè е наредено.

Чекор 7: Исечете ја жичената мрежа

Исечете правоаголно парче жичана мрежа со жичана мрежа за секач. Жичената мрежа ќе го обложи дното на садот за садење. Свиткајте жлеб што ќе создаде одводен олук помеѓу даските 2x4 на дното на садот.

Чекор 8: Закопчајте го жица до дното на садот за садење

Поставете ја жичаната мрежа до дното во внатрешноста на садот и спојте ја на 2x4 даските.

Исто така види: Начини на стареење хартија: Научете како да направите стара хартија во 5 чекори

Чекор 9: Исечете ги пластичните листови

Направете мерења на пластичните листови за да ја покриете целата внатрешност на саксијата, од страните и долниот дел. Исечете со ножици и потоа закопчајте ги на внатрешните ѕидови на саксијата.

Чекор 10: Дупчете дренажни дупки

Со помош на шрафцигер дупчете дренажни дупки низ пластичната обвивка по целата должина на дното на садот за садење. Ова ќе ја исцеди водата од наводнувањето.

Чекор 11: Засадете ги цвеќињата и наредете ги саксиите

Наполнете ги саксиите со земјаи засади ги цвеќињата. Садниците може да се наредат на многу различни начини, а можете да направите и дополнителни странични панели за уште повеќе опции за нивно редење.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.