Како да ги исплашите домашните пајаци

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сте уморни од чистење на вашата куќа и секогаш наоѓате пајажина на таванот, вратите, зад мебелот и внатре во плакарот? И покрај тоа што домашните пајаци генерално не се опасни (и помагаат да се контролира популацијата на инсекти), имањето пајажина во куќата го прави да изгледа неуреден и валкан. Исто така, ако имате арахнофобија, не е важно каков пајак се, тие никогаш нема да бидат добредојдени во вашиот дом. За да ги исплашите пајаците, можете да направите природен лек за пајаци користејќи само 3 состојки и да го користите во вашата неделна рутина за чистење. Во ова упатство ќе видите чекор по чекор како да направите репелент за пајаци и како да го нанесете. Да се ​​ослободите од пајаците никогаш не било полесно! Недостаток е тоа што бидејќи е домашен отвратителен, ќе треба да го нанесувате почесто од пестицидите; сепак, ова го прави овој отвратителен пајак безбеден за употреба со деца и домашни миленици во домот.

Исто така види: Како да направите потпирачи за зглоб во 10 супер брзи чекори

Чекор 1: Состојки за правење отров за да ги исплашите пајаците

Ќе ви требаат 1 таблета камфор, 6 чешниња, 200 мл алкохол и затворен сад. Ако сакате да направите поголема количина, само следете ги овие пропорции. По исцедувањето, овој домашен репелент за пајаци можете долго да го чувате во херметички сад.

Чекор 2: Како да направите репелент за пајак

Измешајте ги сите состојки восад и оставете го да одмори. Следниот ден, промешајте за да се раствори таблетата од камфор. Потоа оставете го да отстои една недела за да го направите пајакот отвратителен.

Исто така види: Направете сами со стари ЦД-а: Послужавник за мозаик со помош на занаети со ЦД

Чекор 3: Како да ги исплашите пајаците

Можете да го користите како спреј против пајаци, но бидејќи овој раствор е концентриран, може да ги извалка површините каде што го нанесувате . Сепак, можете да го разредите во 1 литар вода и да го користите за чистење.

Чекор 4: Отстранете ја пајажината

Со метла исчеткајте ги местата каде што има пајажина, особено таваните и аглите на ѕидовите до кои е потешко да се дофатат.

Чекор 5: Како да се ослободите од пајаците

Потопете крпа во вода со средство против пајаци. Тестирајте на мала површина за да бидете сигурни дека нема дамки. Потоа прицврстете ја крпата околу метлата и исчеткајте ги местата што претходно сте ги исчистиле. Откако ќе се исуши, мирисот на каранфилчето и камфорот треба да избледат доволно за да не можете повеќе да го мирисате, но сепак да ги одбивате пајаците бидејќи нивните пупки за вкус се наоѓаат на нивните нозе.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.