Како да направите кесичка чај за повеќекратна употреба

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сакате чај? Дали некогаш сте престанале да размислувате за тоа колку чаеви сте испиле во текот на целиот свој живот и, следствено, на ѓубрето што го создала оваа навика? Па, со сериозните климатски промени и негативните влијанија од акумулацијата на ѓубрето и загадувањето, практично едногласност е дека треба да бараме поодржлив начин на живот и со помалку ѓубре. Оваа промена може да се направи во многу нешта во нашиот живот, многу мали детали кои, кога ќе се соберат, на крајот прават разлика. Во денешно време имаме неколку одржливи опции за замена на верзии за еднократна употреба, а ова е една од нив и можете да ја направите дома, со материјали кои можеби ги имате и дома.

Во ова упатство ќе научите како да направите повторно употреблива, еколошка кесичка чај што ќе ви служи добро за многу, многу намени и ќе придонесе за одржливоста што ни е толку потребна. Само измијте го и користете го онолку пати колку што сакате. Оваа чанта се прави многу лесно, ќе ви се допадне!

Чекор 1: Изберете ја ткаенината

Изберете ја ткаенината што ќе се користи. Најдобро е што и чантата и врвката се од памук.

Чекор 2: Исечете ја ткаенината

Исечете ја ткаенината со приближна мерка од 8x10cm. Имајќи на ум дека ќе треба да оставите 1/2cm на секоја страна за шевовите и 2cm на врвот за да ја поминете прилагодливата врвка, чантата ќе има конечна големина од 7x8cm.

Чекор 3: Шие

Можете да шиете рачно, но препорачувам да користите машина за шиење доколку имате можност. Како што споменавме претходно, направете го страничниот спој и на врвот оставете простор да помине низата што ќе ви послужи како дотерување.

Чекор 4: Исечете го кабелот

Исечете го кабелот на приближна должина од 30 см.

Исто така види: Совети за чистење: Како да оставите вашата бања секогаш да мириса

Чекор 5: Со провојување на врвката

Ставете штипка за алишта на едниот крај од конецот за да ја поминете низ торбичката.

Исто така види: Како да направите сочни садници

Чекор 6: Заврши

Врзете ги двата краја на кабелот. Ако сакате, можете да ставите некој тежок предмет (кристал, на пример) за да направите противтежа и да спречите рачката да падне во шолјата. Ставете ги саканите билки во кесата, цврсто затворете ја и потопете ја во топла вода како и обично. Уживајте во вашиот чај без да и наштетите на околината!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.