Лесно упатство: Како да направите организатор за јадења во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сакате да ја одржувате вашата кујна уредна и организирана? Дали имате минималистички начин на живот? Ако одговоривте потврдно на двете прашања, тогаш овој дрвен држач за чинии е совршен за вас. Складирањето на вашите чинии вертикално е одличен начин да ги одржувате организирани и визуелно привлечни. Сепак, може да заземе многу простор од вашиот плакар. Во случај да не сте минималисти и имате многу јадења за складирање на овој начин, оваа решетка за садови може да биде неверојатна за вечера. Ако сакате да примите некои гости на среќен час, но сакате да го одржувате опуштено, без луѓе околу масата, можете да ги изложите чиниите на овој дрвен штанд. На тој начин, луѓето можат да земат чинија кога се расположени за некои закуски. Без разлика, ќе ви покажам колку е лесно да се направи организатор за садови од дрво.

Чекор 1: Измерете ги и исечете ги клиповите

За да направите држач за чинии од 16 cm за 8 чинии за десерт, ќе ви требаат 16 клипови. Во случај да го користите за поголеми јадења, размислете за користење на подолга летва бидејќи ќе треба да оставите повеќе простор помеѓу штипките. Исечете ги клиповите на по 10 см. Потоа исечете 2 клинови од по 8 см.

Чекор 2: Обележете ја дрвената летва

Поставете го линијарот во средината на дрвената летва. Направете ознака на секои 3,5 см на дрвената летва. Запомнете дека оваа меркатоа е за десертни јадења. За да го прилагодите на чиниите за вечера додадете 0,5 см, а за да направите чинии за супа додадете најмалку 1 см.

Чекор 3: Дупчете ги дупките во дрвената летва

Дупчалката треба да биде со иста големина како и штипките. Користејќи го електричниот шрафцигер, дупчете дупка на секоја ознака. Не поминувајте докрај низ дрвото со дупчалката, само колку да ги вметнете штипките. Ако сакате да бидете сигурни дека дупките се со иста длабочина, означете ја висината на вежбата со лента за маскирање. На секој крај од дрвените летви, дупчете дупка од внатрешната страна на летвите. Тие ќе се користат за да им се придружат подоцна.

Исто така види: Како да се отстрани вентилаторот на таванот: 12 лесни чекори

Чекор 4: Избрусете го Организаторот на садовите

Избрусете ја целата површина на дрвените летви и штипки за да ги отстраните сите остри рабови или цепнатинки. По овој чекор, можете да го насликате или само да го лакирате дрвото.

Чекор 5: Спојте ги дрвените летви

За да ја направите основата на решетката за чинии, вметнете ја течната шајка или лепак за дрво во дупките што ги направивте на внатрешната страна на летвите дрвена . Потоа ставете ги штипките од 8 см. Проверете ја сликата погоре.

Исто така види: Поставување на хоризонтални ролетни од бамбус

Чекор 6: Ставете ги штипките

На врвот на дрвените летви, повторете го процесот од последниот чекор користејќи ја течната шајка за да ги држите клиповите на место. Доколку е потребно, користете држач за да ги држите исправени.

Чекор 7: Организатор на кујнски кабинет

Ова е она штоорганизаторот на јадење мора да има на крајот. Тоа е толку едноставно за правење и изгледа многу елегантно.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.