Идеи за ѕидна мандала: како да направите убава и лесна ѕидна мандала

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Ако сте љубител на бохо-шик стилот и барате едноставни идеи за декорација на ѕидови, ова упатство за тоа како да направите ѕид од мандала е токму она што ви треба. Можете да направите дизајн на мандала користејќи една боја во контраст со вашиот ѕид, или исто така можете да направите шарена уметност со повеќе живописни нијанси, во зависност од бојата на ѕидот и вашата претпочитана шема на тонови.

Изгледот на ѕидните мандали на идеи комплицирани, но тие се прилично едноставни за создавање ако се фокусирате на симетријата. Не треба да ја цртате мандалата слободна рака, затоа ова е идеално сам за почетници.

За да научите како да направите мандала на ѕид, ќе ви требаат: компас, постојан маркер, линијар и гума. Соберете ги вашите материјали пред да започнете.

Покрај тоа, препорачувам да преземете и испечатите слика од мандала по ваш избор од која било онлајн страница за да можете да го реплицирате дизајнот или да црпите инспирација од него.

Друга Идејата за украсување сами што можете да ја направите на вашиот ѕид е онаа со украсна лента! Ако сакате да научите како да го декорирате ѕидот користејќи селотејп во 8 чекори, само кликнете овде!

Чекор 1: Започнете со цртање круг со компасот

Трикот за креирајте цртеж Совршената мандала е да цртате со графит што лесно се брише пред да го надминете со постојан маркер. Затоа, можно е да се користикомпасот за да го направите овој прв цртеж.

Започнете со цртање круг со компасот.

Чекор 2: Нацртајте полукругови што се сечат

Потоа нацртајте неколку полукругови, осигурувајќи дека тие симетрично се сечат за да формираат ливчиња. Предноста на работата со графит е тоа што можете да го избришете и повторно да го направите цртежот секогаш кога е потребно. Не грижете се ако не го постигнете правилно при првиот обид.

Чекор 3: Повторете додека не се постигне симетрија

Продолжете да цртате пресечни полукругови додека не добиете симетрична слика што наликува на цвет.

Чекор 4: Избришете ги назабените линии или дополнителните должини

Користете ја гумата за бришење на линиите што не ви се потребни. Можете исто така да ги поправите сите недостатоци со бришење и повторно цртање.

Чекор 5: Зајакнете ги нацртаните линии доколку е потребно

Ако некои од линиите изгледаат премногу светли, можете да ги надминете повторно со компасот за да ги направите потемни и полесни за гледање.

Чекор 6: Поделете ги ливчињата на два дела

Користете го линијарот за да ги поделите полукруговите/ливчињата на два еднакви дела.

Чекор 7: Повторете за сите полукругови

Направете го ова додека сите полукругови не се поделат симетрично на два дела.

Чекор 8: Нацртајте помал круг

Со помош на компасот, нацртајте помал круг внатре во големиот виесте нацртале во чекор 1. Обидете се да не цртате низ помалите ливчиња, или ако ви е тешко, исцртајте низ нив и избришете ги линиите подоцна.

Исто така види: Како да поправите славина што протекува во 6 чекори

Чекор 9: Нацртајте внатрешна линија на надворешните ливчиња

Користете го компасот за да нацртате втор полукруг во надворешните ливчиња на мандалата.

Чекор 10: Повторете и за помалите ливчиња во центарот

Направете го истото и нацртајте втор полукруг во помалите централни ливчиња. Не мора да ја следите сликата што ја цртам и можете да создадете уникатен дизајн доколку е симетричен.

Исто така види: DIY Велигден

Чекор 11: Користете го компасот за да ја измерите симетријата и да направите корекции

Завршете ја сликата со мерење со компас за да се осигурате дека круговите се симетрични. Можете да избришете и прецртате ако е потребно. Проверете дали сте задоволни со изгледот на мандалата што сте ја создале пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 12: Нацртајте ја линијата со постојан маркер

Сега кога мандалата дизајнот е поставен, поправете го постојаниот маркер на компасот и преминете преку графитните линии.

Чекор 13: Работете методично

Обидете се да го надминете маркерот користејќи ги истите чекори го следевте при креирањето на графитниот цртеж.

Чекор 14: Прво, работете на контурите

Започнете со поставување на маркерот по контурите на ливчињата / полукруговите пред да преминете на навнатрешен дел од секое ливче.

Чекор 15: Започнете ги внатрешните делови

Потоа пополнете ја контурата на внатрешните полукругови со маркерот за да ја комплетирате сликата.

Чекор 16: Креирајте детали со слободна рака

Сега кога ја имате подготвено основната слика за мандала, можете да ја декорирате со додавање уникатни допири. Нацртав кратки линии помеѓу два полукругови за да создадам убав детал, одржувајќи ги линиите што е можно посиметрични.

Чекор 17: Украсете го секој дел со детали

Потоа додадов точки, линии и се врти за да украси различни делови од сликата.

Чекор 18: Завршете ја декорацијата

Детално декорирајте додека не сте задоволни со резултатот. Овде можете да видите како испадна мандалата што ја направив на мојот ѕид по украсувањето.

Чекор 19: Избришете ги ознаките со молив

Сега, останува само да ги избришете сите видливи траги од молив. Почекајте да се исуши мастилото за маркерот пред да ги избришете трагите од моливот за да избегнете дамки на ѕидот.

Резултатот

Овде можете да ја видите уметноста на мандалата после за бришење ознаки од молив .

За да одговарате на вашиот ѕид од мандала, како да инсталирате прекрасна рамка за фотографирање самостојно? Проверете овде како да префрлите фотографија на дрво во 8 чекори!

Како изгледа на ѕидот

Еве го мојот ѕид со мандала откако го завршив.

Од другиагол

На оваа слика, можете да ја погледнете од страна за да добиете подобра идеја за неговото поставување на ѕидот.

Сега кога завршивме, не е Дали е ова полесно отколку што мислевте? Преземете слика по ваш избор од интернет и обидете се да создадете уникатен дизајн на мандала следејќи ги овие чекори!

Дали ви се допаѓаат мандали? Во каква средина би го сместиле?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.