Како да се отстрани дамката од мастило од облеката

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дамките од боја на облеката се вообичаена карактеристика без разлика дали работите на занаетчиски проекти со акрилна боја или ако ја надградувате бојата за да бојадисате соба во вашиот дом. Иако можете да носите заштитни престилки или комбинезони за да спречите прскање мастило врз вашата облека, наидувањето на некои дамки од мастило од ткаенина е неизбежно и е предизвик за чистење. Па, како да ги отстраните дамките од мастило од облеката без да ја уништите бојата или влакната на ткаенината? Прво, треба да го идентификувате типот на бојата, бидејќи со секоја треба да се постапува поинаку.

Совети за отстранување на бојата од ткаенина

Акрилните и другите бои на база на вода полесно се отстрануваат од маслената боја. Исто така, треба поинаку да ги третирате дамките од свежо и суво мастило. Во ова упатство ќе ви покажам како да отстраните дамка од боја од ткаенина, во овој случај акрилна боја. Ќе дадам и решенија како да го отстраните исушеното мастило од облеката.

Ако ви треба помош за отстранување на други видови дамки, ви препорачувам да погледнете и други проекти за чистење „Направи сами“, како овие што се супер ефективни: како да го исчистите лепилото за ткаенина и како да ја отстраните дамката од основата.

Претходно: Ткаенина со исушена дамка од боја

Еве, можете да ги видите моите шорцеви каде испуштив малку акрилна боја на ѕидот. Има многу забележлива дамка наслучајно удрил во ѕидот.

Чекор 1. Како да ја отстраните дамката од мастило од облеката

Започнете со полнење на сад со топла вода.

Чекор 2. Потопете ја облеката обоена со мастило во топла вода

Земете ја ткаенината извалкана со мастило и ставете ја ткаенината во садот за да дозволите водата да се впие во мастилото и олабави - малку. Алтернативно, можете да потопите крпа во топла вода и да ја нанесете на дамката.

Чекор 3. Нежно тријте ја ткаенината

Тријте ја валканата површина со прстот, внимавајќи да не ги користите ноктите бидејќи може да ги оштетат влакната. Ќе забележите дека дел од бојата излегува додека триете.

Чекор 4. Исплакнете или исчистете

Исплакнете ја областа со чиста вода или користете сува крпа за да ја избришете влагата.

Исто така види: DIY кригла

Чекор 5. Исушете ја ткаенината

Користете фен за да го исушите местото што сте го триеле и исплакнете.

Чекор 6. Проверете ги резултатите

Кога ткаенината е сува, испитајте ја за да процените дали треба да ги повторите чекорите. На моите шорцеви се гледа дека дамката стана полесна, но сепак се гледа.

Чекор 7. Повторете го чистењето со топла вода

Ако дамката од мастило сè уште е видлива, повторно нанесете топла вода на местото и нежно тријте.

Чекор 8. Посипете детергент на дамката

Сега, посипете малку детергент во прав на обоената површина.

Чекор 9.Бришење на крпата

Земете ги двете страни од крпата и тријте ги површините една на друга за да ја отстраните бојата. Избегнувајте да користите абразивни четки за чистење бидејќи тие можат да ги оштетат влакната.

Чекор 10. Исплакнете и исушете

Исплакнете ја областа за да го отстраните детергентот и користете ја машината за сушење за брзо сушење.

Резултатот

Еве го! Можете да ги видите моите шорцеви откако ја отстранив дамката.

Чекорите споменати погоре најдобро функционираат за дамки од свежо мастило. Ако имате дамка од мастило што се исушила на ткаенината, треба да ја отстраните малку поинаку.

Како да го отстраните исушеното мастило од облеката

Првиот чекор е да отстраните колку што е можно повеќе исушено мастило. Користете нож за да ја изгребете исушената боја од површината. Алтернативно, можете да користите тешка лента за маскирање, ставајќи ленти во исушената боја и извлекувајќи ја. Можеби ќе треба да го направите ова неколку пати за да ги отстраните слоевите боја. Ако има уште многу боја на облеката, користете ацетон или разредувач за боја на задниот дел од ткаенината за да ја олабавите бојата. Сепак, бидете внимателни кога го правите тоа, бидејќи разредувачот или ацетонот може да ја сменат бојата на ткаенината. Откако ќе отстраните што е можно повеќе боја, повторете ги чекорите споменати погоре за да ја отстраните влажната боја.

Исто така види: Како да се грижите за Василиј

Како да го отстраните исушеното мастило од облеката користејќи оцет

Друг начин да го отстраните исушеното мастило од ткаенината е со оцет. Загрејте гооцет и прелијте ја извалканата ткаенина. Оставете го да отстои околу 10 до 15 минути за да дозволите киселините да ја олабават бојата. Избришете ја или изгребете ја бојата од ткаенината пред да ги следите чекорите споменати во упатството за целосно отстранување на дамката.

Како да го отстраните исушеното мастило од ткаенината користејќи сода бикарбона

Направете паста со сода бикарбона и вода. Нанесете на дамката и оставете да делува 10 до 15 минути. Избришете ја лабавата боја и повторете ги чекорите споменати во упатството.

Како да ја отстраните маслената боја од облеката

Ако добиете маслена боја на облеката, нејзиното итно перење ќе ги зголеми шансите да исчезне дамката. Избришете ја исушената боја со помош на кит нож ако се обидете да ја отстраните откако ќе се исуши. Нанесете течен детергент на дамката со мастило и нежно тријте за да го отстраните мастилото. Исплакнете и оставете да се исуши. Повторете ако е потребно.

Терпентинот е најдобрата опција ако не се ослободи од исушените дамки од маслени бои. Поставете ја облеката внатре кон надвор на рамна површина, ставајќи хартиени крпи под крпата. Користете крпа натопена во терпентин за нежно триење на дамката од мастило. Како што се симнува, хартиените крпи долу ја апсорбираат дамката.

Направете го ова додека не отстраните колку што е можно повеќе мастило. Потоа исплакнете и исушете како и обично.

Што да избегнувате кога ги отстранувате дамките од мастило од облеката

Никогаш не ја ставајте облекатаизвалкани со мастило заедно со друга облека во машината за перење. Ткаенината може да ослободи мастило и да ја извалка целата облека. Најдобро е да користите еден од советите споменати погоре за да ја третирате дамката и да го отстраните поголемиот дел од мастилото пред да го измиете во машината.

Дали знаете друг совет за отстранување на дамки од ткаенина?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.