Одгледување портулака

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Портулаката е растение со низок раст кој најчесто се користи како покривка за земја во уредувањето на градината. Познато и како единаесет часот, ова е растение кое потекнува од Бразил, Уругвај, Аргентина и повеќето земји во Азија.

Портулата е сочен кој се издвојува по малите, светло обоени цветови, обично во нијанси од портокалова, жолта, розова, бела и црвена боја. Единаесет часот има месести лисја кои растат во мали гроздови или наизменично распоредени.

Повеќето цветови од портулака имаат пет ливчиња, меѓутоа, некои сорти од овој вид може да имаат двојни цветови или повеќе ливчиња.

Портулаката е многу едноставна за одгледување. Овде издвојуваме неколку инструкции за градинарство со потребната грижа за одржување на портулаката здрава.

Исто така види: Како да креирате столна ламба

Совет 1: Портулака: како да се грижите - Каков тип на почва е идеален за одгледување портулака

Портулаките се непотребни за видот на почвата во која се одгледуваат, се додека има добра дренажа. Тие претпочитаат песочна, добро исцедена почва. Ова растение има плиток корен, што му овозможува на растението да расте на многу малку почва. Ова е причината зошто често гледате како единаесет часот расте во пукнатини на камени ѕидови или тротоари.

Исто така види: 8 совети за да не заборавите како да се грижите за заборавените: Цвеќе не заборавај ме

Совет 2. Како да одгледувате портулака - идеални услови за осветлување

Единаесет часот му треба целосна сончева светлина за да цветаат цвеќињата. Перзатоа, поставете ја вашата портулака на место со директна сончева светлина.

Совет 3. Портулака: одгледување – Како да се наводнува

Портулата е сочен, па ја задржува влагата во месестите лисја . Затоа, не треба редовно да ја полевате.

Наводнете ја портулаката само кога ќе почувствувате дека почвата се суши со прстите.

Совет 4. Како да го стимулирате цветањето на портулаката

Ако забележите намалување на цветањето во единаесет часот, нанесувањето ѓубриво ќе го поттикне растението да произведува повеќе цвеќиња.

Курењето на растението на крајот на летото исто така ќе го поттикне цветањето со сет на нови цвеќиња.

Цвеќињата ќе се отворат околу 11 часот (оттука и алтернативното име единаесет часот) и ќе се затворат малку подоцна.

Совет 5. Како да се реже портулака

Портулаката е едногодишно растение кое цвета во текот на целата сезона на растење. Вообичаено, единаесетте часа почнуваат да стануваат подолги во средината на летото. Совршено време е да ги исечете, да ги исечете и да нанесете ѓубриво за да им помогнете на растенијата да се опорават од стресот при резидбата. Истиот процес повторете го на крајот од сезоната на растење, но не нанесувајте ѓубриво.

Не го ѓубријте или полевајте ова растение во текот на зимата, бидејќи ова е периодот на мирување, каде што портулаката закрепнува и се подготвува за следната сезона, сезоната на растење, во пролет. Кога ќе дојде пролетта, почнетеповторно да се напои растението. Започнете со лесно наводнување, полека зголемувајќи ја количината секоја недела до лето.

Совет 6. Портулака: како да се размножувате - Како да ја размножите портулаката од сечи

Многу лесно се размножува/ репродуцирајте портулака од сечи.

Сè што треба да направите е да исечете гранка долга 10 cm од стеблото на родителското растение. После тоа, извадете ги листовите во близина на основата на растението и засадете ја гранката.

Подготовка на почвата за садење на расадот на портулаката

Да се ​​подготви почвата за садење на садниците направени од стеблото портулака, наредете вазна со околу 10 до 15 сантиметри. Превртете ја почвата и раскинете ги сите големи грутки. Додадете 1 инчи органски компост и 5 инчи песок над почвата. Добро измешајте ги сите слоеви.

Засадете ги садниците

Вметнете ги колците во почвата, цврсто притискајќи околу основата на секој столб за да се набие почвата и да се обезбеди поддршка.

Додадете вода во почвата веднаш по засадувањето на садниците. После тоа, почекајте додека горните 2 см од почвата не се исушат пред повторно да наводнете.

Совет 7. Совети за нега на портулаката засадена на отворено

портулаката е растение кое се самосее и затоа често станува инвазивен ако не се контролира. Ако го засадите единаесет часотжардинери или висечки саксии, поставете ги подалеку од областите каде што не сакате да растат. Во спротивно, семето ќе се рашири во почвата околу саксиите и ќе никнат нови растенија следното лето.

Како да одгледувате портулака од семиња

Ако сакате да сеете семе во затворен простор, направете го ова неколку недели пред крајот на зимата. Посејте го семето на длабочина од околу 1 сантиметар во мешавина од почва за саксии. Испрскајте вода за да ја одржите влажноста на почвата. Садниците ќе излезат за околу 2 недели.

Откако садниците ќе бидат видливи, преместете ги на прозорец или на која било друга област со силна сончева светлина. Ако од истото семе израсне повеќе од една расад, одвојте ги за да го одржите расадот поздрав. Пред да ги засадите садници во градинарска почва, препорачливо е да ги навикнете на отворено, преместувајќи ги на заштитено место една недела. Заштитете ги од жешкото сонце, студените ветрови и мразот на отворено. Доколку е потребно, можете да ги ставите надвор во текот на денот и да ги вратите внатре ноќе за да ги заштитите од студот. Откако ќе помине опасноста од мраз, можете да ги засадите садниците во градината на полно сонце.

Дали портулаката е токсична?

Дали портулаката е токсична за кучињата, мачките и коњите бидејќи содржи оксалат од калциум. Внесувањето на растението може да предизвика слабост.мускули, дијареа и депресија.

Ако уживавте во читањето на овие совети за одгледување портулака, можеби ќе ве интересира да знаете како да се грижите за примулата и како да одгледувате зинија.

Растете портулака во куќа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.