Upcycling во 6 чекори: Како да направите домашен освежувач на воздухот

Albert Evans 20-08-2023
Albert Evans

Опис

Да ми мириса дома природно е една од радостите на мојот живот. Обожавам дифузери и освежувачи на воздух и ги имам низ целата куќа. Но, тие може да бидат прилично скапи за купување, па решив да направам свој домашен освежувач. Овој сам дифузер за соба може да биде и одличен божиќен подарок! Купете есенцијално масло, неколку мали свеќички и овој домашен освежувач на просторијата и ќе имате совршен подарок за ароматерапија. Ако сакате да знаете колку капки есенцијално масло да користите во овој домашен дифузер, еве како да го користите: ставете малку вода во лажицата и додадете 3 до 5 капки. Со текот на времето ќе можете подобро да процените дали да додадете помалку или повеќе.

Исто така види: Како да направите покривка за маса со дрво во 7 чекори

Чекор 1: Земете ги материјалите за да го направите собниот дифузор

Јас користам мала тегла за желе што беше отстранета ознаката користејќи го ова упатство (кликнете овде) и стара метална лажица. Наместо памучна нишка, можете да користите лента или сисал. Ова е проект за надградба за да можете да се прилагодите на кој било материјал што го имате дома.

Исто така види: Како да направите дрвена кукла: Лесно упатство од 18 чекори

Чекор 2: Свиткајте ја лажицата

Свиткајте ја рачката на лажицата, блиску до главата , назад за да формира агол од 90 степени. Кога ја држите лажицата вертикално, главата треба да биде паралелна со подот, така што етеричното масло е внатре.

Чекор 3: Лепете ја лажицата

Залепете ја лажицата на страна од стаклено шишекористејќи топол лепак. Главата на лажицата треба да биде неколку сантиметри од отворот во тенџерето. Треба да има доволно простор за да ја ставите и извадите свеќата за решо од внатрешноста на теглата.

Чекор 4: Завиткајте ја теглата со конец

За да бидете сигурни дека лажицата е сигурна и за последен допир, завиткајте ја стаклената тегла со памучна врвка или која било лента што ја имате. Завиткајте неколку пати пред да направите јазол. Можете исто така да додадете малку топол лепак за да ја задржите врвката на место.

Чекор 5: Ставете ја свеќата внатре во теглата

Ставете ја решо свеќата во чашата. Задолжително користете ги оние свеќи кои имаат метална основа одоздола, така што кога восокот ќе се стопи, да остане внатре во оваа основа. Ова ќе го олесни заменувањето на свеќата без да оставите остатоци од восок во чашата.

Чекор 6: Како да го користите дифузерот за етерични масла

Сијте малку вода во лажицата и додадете 3-5 капки есенцијално масло. Со помош на кибрит, запалете ја свеќата и оставете ја да загори додека водата не испари и шири неверојатен природен мирис во собата.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.