Рецепт за шафран сапун

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Во други времиња, шафранот се сметаше за егзотично растение, кое го користеа кралското семејство како многу традиционално средство за убавина. И тие не погрешија.

Шафранскиот сапун всушност има својства што може да ја третира сува и оштетена кожа, да се бори против пигментацијата на кожата, флеките, акните, па дури и да го одложи стареењето борејќи се со брчките.

Покрај тоа, редовната употреба на сапун од шафран помага да се ексфолира кожата и да се направи посветла и има смирувачки ефект врз умот и го смирува телото.

И со толку многу такви својства, не е лошо да научите како да направите домашен сапун од шафран. Ова е многу поедноставно отколку што мислите, ќе чини многу помалку отколку да го купите во продавници и сепак може да биде многу интересен подарок.

Затоа, сега е време да го следите заедно со мене и да го видите овој чекор по чекор за правење сапун од шафран. Сигурен сум дека ќе се заљубите во оваа идеја за занает сам на себе!

Чекор 1: Материјали потребни за шафран сапун

Потребни ви се 100 g глицерин, 10 ml сурфактант (по избор), нож, 10 g шафран, неколку капки средство за боење , 5ml есенција од невен и плех за калапи.

Соберете ги сите овие предмети и држете ги при рака.

Чекор 2: Исечете ја лентата со глицерин на мали парчиња

Земете ја шипката глицеринглицерин и исечете го на мали парчиња. Колку се помали парчињата, толку полесно и побрзо ќе се стопат.

Чекор 3: Ставете го глицеринот во тавче

Земете ги исечените парчиња од шипката глицерин и ставете ги ги во нив во соодветен сад.

Чекор 4: Загрејте ги парчињата глицерин

Загрејте ја тавата во двоен котел, или на шпорет или во микробранова печка.

Исто така види: Како да се грижите за Cuphea Hyssopifolia

Видете исто така: како да направете го домашен филтер за вода.

Чекор 5: Додадете сурфактант

Топлината ќе го стопи глицеринот. Кога глицеринот целосно ќе се стопи, додадете го сурфактантот и добро промешајте.

Бонус совет: Непрекинато мешајте ги парчињата глицерин додека се загреваат додека не се стопат. Продолжете да мешате по додавањето на сурфактантот.

Чекор 6: Додадете ја есенцијата во растопената смеса

Стопената смеса прелијте ја со екстрактот од невен и добро промешајте. Можете да ја додадете суштината по ваш избор или дури да пробате различен мирис.

Чекор 7: Додадете боја во смесата

Додајте боја на шафран во смесата од стопен сапун за да дадете светла боја.

Бонус совет: Ако сте алергични на бои или вештачки бои, ве молиме воздржете се од додавање. Нема да има никаква разлика во квалитетот на сапунот, освен во бојата.

Чекор 8: Додадете ја куркумата во мешавината

Сега е време да ја додадете главната состојка, куркумата. Потоа само движете се добро.

Исто така види: Како да исчистите месинг дома

Чекор 9: Истурете ја смесата во калапот

Сијте ја смесата со сапунот во калапот по ваш избор и оставете да се стегне. Откако ќе се стврдне, сапунот ќе ја добие формата, големината и обликот на калапот.

Бонус Совет: Постојат сорти на калапи за сапун достапни на пазарот во различни форми и големини. Ако не сакате да купите калап, можете да користите стаклени чинии или дури и калапи за кекси кои повеќе не ги користите.

Чекор 10: Извадете ги сапуните од калапите

Оставете го сапунот од шафран на добро проветрено место. Ќе бидат потребни помеѓу 15 и 20 минути за да се исуши.

Пред откалапот проверете дали е уште влажен. Ако е така, оставете го подолго. Внимавајте да не присилувате и да не ја скршите лентата.

Чекор 11: Вашиот шафран сапун е подготвен

Сега кога се исуши, можете да го користите вашиот шафран сапун и да уживате во сите негови својства.

Бонус совети: Користете ја вашата имагинација за други рецепти. Можете да додадете мед, кокосово масло, бадемово масло, масло од лаванда, есенцијално масло, масло од лимон, масло од пченични никулци, маслиново масло или кои било други состојки што ги сакате за да ги зголемите придобивките од сапунот од куркума. Обидете се додека не ја пронајдете вашата омилена листа!

Дали ви се допадна ова истражување? Тогаш ќе ви се допадне и да знаете како да направите вазна користејќи само стапчиња од апчиња!

Веќе знаевте за сите овиеПридобивките од сапун од куркума?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.