агапантус

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Цветот агапант веќе е маѓепсан по значењето на неговото име. На грчки, зборот агапе значи љубов; anthos значи цвет. Затоа, agapanthus значи „Цвет на љубовта“.

Сакајќи го сонцето и цветањето помеѓу летото и есента, agapanthus africanus расте со долги стебла за да произведе прекрасни цвеќиња во различни бои. сина, виолетова и бело. Иако е совршен за градината, можно е да се одгледува и цветот на агапантус во саксија.

Растејќи до 1 метар, агапантусот е многу отпорен и може долго време без вода.

Родниот во земјите од Јужна Африка, на африканскиот крин му треба само основна грижа за да произведе убави цвеќиња, давајќи голем придонес во проектот за уредување во градината или во затворен простор.

Во овој водич, јас ќе споделете неколку основни совети за тоа како да се грижите за африканскиот крин, познат и како крин на Нил. Сигурен сум дека ќе ги совладате сите техники и ќе добиете одлични резултати.

  • Видете исто така:
  • како да засадите мирен крин.

Следете со мене и проверете го!

Чекор 1: Како да изберете Agapanthus

Agapanthus има широк спектар за да можете да го изберете оној што најмногу го сакате. Но, кога се сомневате, размислете за висината, цврстината и бојата на цвеќето.

Исто така види: Направете сами

Општо земено, цветовите на агапантус ги фрлаат лисјата за да ја преживеат зимата и да ги обноват своитеубавина во пролет. Ако сакате шарена градина, истражете сини и виолетови сорти на агапантус.

За садење во саксија, идеално, тоа треба да биде лесен контејнер за промена на положбата на цветот како што налага времето.

Фаза 2: Агапантус: како да се грижите за него

Агапантус или африкански крин може да се одгледува на три начини: од семиња, садници или светилки.

Совет: Ако сакате да пробате семиња, засадете ги во рана пролет. Штом садниците ќе никнат, оставете ги да растат добро пред да ги префрлите во градината или во друго саксија.

Ако растете од светилки, изберете здрави, добро развиени растенија.

Засадете го Agapanthus во добро дренажна почва и погрижете се растението да добива доволно сончева светлина цел ден, избегнувајќи ги засенчените простори.

Чекор 3: Кога е најдобро време да се засади Agapanthus

Најдоброто време за садење Агапантус зависи од формата на одгледување.

Доколку се размножувате преку семиња, најпогоден е периодот помеѓу пролетта и есента.

Ако сакате да садите светилки, претпочитајте крајот на зимата, но секогаш заштитувајќи го растението од студот. Во тој случај, идеално е одгледувањето да започне во вазни.

Чекор 4: Како да се подготви почва за Агапантус

Растеницата добро расте во добро исцедена почва богата со органска материја. Затоа изберете локацијасо овие услови и добиваат сончева светлина цел ден.

Можете да ја збогатите почвата со хумус од дождовен црв или дури и со кујнски отпад. Откако ќе ја изберете соодветната локација, ископајте ја почвата на длабочина од 8 см, поставете го растението и покријте го со земја.

Совет: одржувајте растојание од најмалку 60 сантиметри помеѓу секое растение за раст и цветање.

Чекор 5: Грижа за агапантус: идеална осветлена состојба

На агапантус му треба многу сонце за да цвета и расте. Затоа, покрај почвата, неопходно е да се земе предвид сончевата светлина пред да се засади.

Изберете локација каде растението ќе биде под директна сончева светлина поголемиот дел од денот. Избегнувајте сенка: овој вид растение може да расте дури и во сенка, но нема да цвета.

Чекор 6: Како да се напои агапантус

Растенија може да ги издржи најлошите сушни услови . Затоа, избегнувајте прекумерно наводнување.

Кога се засадени на отворено, полевајте ги растенијата еднаш неделно. Кога сте во фаза на размножување, полевајте двапати неделно додека не ги видите расадот.

Задолжително полевајте го растението само кога почвата е сува.

Совет: За да ја олесните вашата рутина, користете капачи за да го контролирате нивото на наводнување.

Чекор 7: Како да се оплоди агапантус

Африканскиот крин добро расте во добро исцедена почва богата со органска материја. и можете да користитеприродни ѓубрива за да го направат растението посилно.

Користете лушпи и друг органски отпад од овошје. Претпочитајте да ѓубрете на крајот на зимата за да постигнете подобри резултати.

Чекор 8: Како да го режеш Агапантус

Агапантус совршено расте без кастрење. Сепак, малку чистење ќе го подобри квалитетот на цвеќето.

За кастрење, соберете ги мртвите лисја, отстранете ги исушените цветови и исечете ги стеблата кога цветот ќе се исуши.

За да ги користите исечените стебла за украсување на куќата, чувајте ги во вазни со вода, подалеку од сончева светлина. Цветот ќе остане свеж неколку дена.

Чекор 9: Кога да се пресади

Агапантус е повеќегодишно растение кое може да живее долго и лесно да се размножува од својата сијалица. Меѓутоа, за да го одржите африканскиот крин здрав и да цвета во вашата градина, поделете ја сијалицата и преклопувајте ја на секои четири години.

Ако забележите жолти лисја, овенати растенија или растенија кои престанале да цветаат, тоа може да значи дека корените се премногу густи и дека е време да се подели сијалицата за да се зајакне растението.

Како овие совети? Затоа, искористете ја можноста да ги видите и овие 9 совети како да засадите цветови од крин!

Исто така види: Како да се грижите за РозаЛукаА вие, дали имате совети за одгледување агапантус?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.