Како да заковате слики со помош на вилушка чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
сидро за drywall или ѕиден приклучок.

Измерете ја локацијата на ноктот: Идеалната висина за закачување на сликата е на ниво на очите. Потоа, измерете го местото што ќе биде идеално за закачување на сликата. Можете да го измерите стоејќи пред ѕидот и приближувајќи ја висината.

Обезбедете рамномерност: држете ја сликата до ѕидот и означете ја рамката. Проверете дали сликата е исправена и рамна. Можете да ја користите апликацијата за израмнување на вашиот паметен телефон за да го направите правилно ако закачувате слики сами, без никој да ве води.

Hammer the Nail: Откако ќе ги проверите сите полиња, закачете го ноктот за да ја закачите рамката на ѕидот.

Закачете ги фотографиите: користејќи ја јамката, куката или жица за висење, закачете ја фотографијата на клинец на ѕидот.

Научете како да ги распоредите фотографиите на ѕидотправилно

Обезбедете рамката да се лизга низ вилушката и правилно да седи на ноктот. Можете да го потврдите ова со повлекување на рамката. Ова ќе осигури рамката безбедно да седи на ноктот.

Чекор 6: Отстранете ја вилушката

Откако ќе бидете сигурни дека жицата на рамката е правилно поставена во ноктот, отстранете ја вилушка од шајката. клинец што го извлекува од зад рамката.

Направи мебел

Опис

Што е толку комплицирано во тоа да закачите слика на ѕид, сам, без никој наоколу да ве води? Па, ако прашувате, веројатно не сте имале можност да закачите слика на ѕидот.

Или можеби и вие сте го научиле лесен начин за закачување слики и сте свесни за трикот за заковување слики со помош на вилушка. Што и да е, сигурен сум дека ќе се согласите со мене кога велам дека понекогаш е фрустрирачко и одзема време да се навива јамката на клинецот во ѕидот или да се исправи рамката при првиот обид.

Еден обид. од основните хакови за уредување на домот направете го тоа сами, мора да научите како сами да заковате слики. Промената на вашиот ѕиден уметник е можеби најлесниот начин да му дадете брзо преуредување на вашиот дом.

Исто така види: Како да насликате дрво со совети за сам на себе за импрегнирање на дамки

Значи, без оглед на барањата, едно е сигурно: трикот како да закачите украсна слика со вилушка ќе ви заштеди време и труд. Тоа е лесен начин за закачување слики без никаква фрустрација.

Затоа, сега ајде да преминеме во нашиот туторијал „Направи сам“ за тоа како да заковате слики со помош на вилушка и да ги распоредите сликите со рамка на ѕидот. Најдобриот дел е што не треба да трчате до продавница за да ги купите потребните материјали.

Земете шајка, чекан, вилушка и сликата што треба да ја закачите и научете го трикот за обесување слики со вилушка. Верувај ми: ти никогашќе се бори да закачи рамка за слика или било што во вашата куќа. Да го направиме ова!

Багалка за списанија за бања: Погледнете како да направите држач за списанија во 12 лесни чекори

Чекор 1: Чекајте го ноктот

Земете шајка и чекан. Најдете место на ѕидот за да ја закачите сликата. Сега, зачукајте го ноктот на саканата локација на ѕидот. Ако сакате да обесувате слики без да го дупчите ѕидот, ќе ви треба ѕид како мојот, кој веќе има простор помеѓу циглите за да собере шајка без да дупчите никакви дупки.

Чекор 2: Ставете ја вилушката на шајка

Земете вилушка од вашата кујна. Тоа може да биде било која обична кујнска шалтер вилушка. Поставете ги централните шипки на вилушката на ноктот. Ве молиме погледнете ја сликата за јасно да дознаете за чекорот. Вилушката ќе биде поставена наопаку на ѕидот над шајката.

Чекор 3: Местете ја вилушката

Длабоко турнете ја вилушката и уверете се дека ќе кликне на своето место и ќе се намести правилно на ноктот од неговите централни заби. Повторно, проверете ја сликата за јасност.

Исто така види: Како да се засадат домати од цреша

Чекор 4: Лизнете ја низата на рамката на вилушката

Држете ја рамката што сакате да ја закачите на ѕидот со слободна рака. Запомнете, вашата рака ќе ја држи вилушката над ноктот. Лизгајте го врвот на вилушката преку висечката жица на рамката.

Чекор 5: Проверете дали рамката е на своето место

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.