Како да направите рачно изработен сапун

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некогаш сте размислувале да подготвите свој вегански природен сапун? Па, покрај тоа што е помалку штетна алтернатива за вашата кожа и околината, многу лесно се прави и можете да креирате различни комбинации на билки и ароми, според функцијата што сакате да ја исполни сапунот.

Во овој туторијал, покрај тоа што ќе ви покажам што ви е потребно за да направите домашен сапун, ќе ве научам и рецепт за рачно изработен сапун кој можете да го приспособите или модифицирате според состојките што ги имате дома. Но, да одиме чекор по чекор!

Исто така види: Како да растете и направите садници од Дипладенија: 8 скапоцени совети за градинарство

Исечете го глицеринот

Прво, ќе треба да ја исечете глицеринската основа на коцки или мали парчиња. Така побрзо ќе се стопи.

Стопете го глицеринот

Ставете го глицеринот во емајлираната тава на тивок оган и мешајте по потреба додека целосно не се стопи и изедначи.

Оставете го да одмори

Откако ќе се растопи, исклучете го огнот, покријте го садот со тенка крпа и оставете го да отстои приближно 5 минути. Идеално, глицеринот не треба да биде премногу топол кога ги додавате другите состојки, бидејќи топлината може да ги намали придобивките од некои од нив, како што е есенцијалното масло.

Додадете лаванда

Додадете 1 лажица цветови од лаванда. Добро измешајте.

Додадете ја календулата

Додадете 1 лажица цветовиод невен. Добро измешајте.

Исто така види: Како да се поддржи мобилниот полнење

Додадете камилица

Додадете 1 лажица цветови од камилица. Добро измешајте.

Додадете есенцијално масло

Додадете 50 капки есенцијално масло од лаванда. Добро измешајте.

Можете да користите кое било друго масло по ваш избор, бидејќи ќе му даде на вашиот сапун арома, како и терапевтски ефекти поврзани со ароматерапијата. Ако користите друго масло, секогаш дознајте за бројот на капки (процент на разредување) што се смета за безбеден за секое масло. Идеално е секогаш да се консултирате со доверлив ароматерапевт.

Добро измешајте

Откако ќе ги додадете сите состојки на вашиот домашен сапун, добро измешајте додека не се изедначи (секогаш користејќи ја силиконската шпатула, која не ги попречува својствата на состојките). Запомнете дека сите прибор што ги користите за да го направите вашиот сапун (тава, мувла, шпатула) мора да бидат резервирани исклучиво за оваа употреба.

Ставете во калапите

Истурете ја течноста во силиконските калапи и оставете ги многу добро да се исушат.

Отстранете го сапунот

Откако целосно ќе се исуши, внимателно отстранете го сапунот од калапите. Вашиот рачно изработен сапун е подготвен за употреба!

Спакувајте го сапунот

Дали за подарок или за складирање, пакувајте ги сапуните со проѕирна фолија и чувајте ги на ладно, воздушно место.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.