Направете сам држач за високи чизми

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако живеете на село, една од грижите е отровните животни да навлезат во вашите бушотини ноќе. А особено ако сте отсутна личност која обично заборава да ги провери вашите чизми наутро и да се увери дека во нив нема гадни животни пред да ги облече. За да не ве касне пајак или змија, најдобар начин е да имате багажник каде што ќе можат да стојат наопаку. Ова ќе им отежне на животните да влезат во нив и ќе помогне да се задржи обликот на чизмата, особено ако се долги чизми. Исто така, тоа е најдобриот начин да се чуваат бунарите да се исушат. Овој организатор за багажници е многу лесен и евтин за изработка, а доколку сакате багажникот да биде порафиниран, можете да го избрусите дрвото и да го обоите. Моите ги оставив сирови бидејќи ќе се користат на фармата на моите родители за складирање на нивните валкани работни чизми.

Чекор 1: Отстранете ги ноктите

За да го изградам овој организатор на бора, ќе користам парче палета каде што имате две даски со три парчиња дрвени летви меѓу нив. Затоа, прво ќе ги отстранам сите непотребни нокти за да се осигурам дека никој не се повреди.

Чекор 2: Измерете ја поддршката за багажникот

Растојанието помеѓу секој багажник треба да биде околу 10 см. Затоа, измерете ја палетата за да видите колку парачизмите му одговараат. На моите ми одговараа 5 пара чизми, па направив 10 марки на растојание од 10 см. Можете исто така да нацртате линија по средината на дрвото за да бидете сигурни дека сите дупки се наредени во центарот.

Чекор 3: Дупчете ги дупките

Користете рамна дупчалка со иста големина (или колку што е можно поблиску) до дијаметарот на дрвените стапчиња. Дупчете дупки во палетата. Дупките треба да бидат длабоки околу 3 см. Доколку е потребно, користете парче лента за маскирање за да означите на битката колку длабоко треба да влезе во дрвото.

Исто така види: Како да поправите скршен клуч во клучалката

Чекор 4: Исечете ги штипките

Измерете ги штипките за да се вклопат во чизмите. Исеков 8 клипови од по 40 цм и 2 клипови малку подолги од тоа. Можете да ги исечете во различни големини во зависност од тоа колку високи чизмите сакате да ги чувате во оваа багажник. Само внимавајте секогаш да ги сечете во парови.

Исто така види: Како да направите торбичка за перница во само 10 чекори

Чекор 5: Залепете ги клиповите

Со помош на лепак за дрво, закачете ги клиповите на палетата и оставете ги да се исушат преку ноќ. Лепилото за дрво треба да биде доволно цврсто за да ги држи клиповите на место. Ако дупките за дупчење се премногу лабави за клиповите, додадете малку кит за дрво за да се осигурате дека се стабилни и цврсти.

Чекор 6: Како да чувате долги чизми

Ова е крајниот резултат на овој багажник и можете да го оставите на подот ичувајте ги наопаку, или можете да го прикачите држачот за чевли на ѕидот и да ги чувате хоризонтално, па дури и да ги наместите меѓу штипки за да можат да се чуваат и наопаку.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.