Како да направите лустер со вештачки цвеќиња

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали обожавате лустери? Тогаш навистина ќе ви се допадне проектот што ви го донесов денес. Ќе создадете тавански лустер со вештачко цвеќе за да создадете особено шармантна атмосфера во вашиот дом.

Без разлика дали за украсување на вашиот дом или за украсување настани, овој тип на туторијали за занаети „Направи сами“ е еден од оние кои обезбедуваат деликатес и уникатна убавина каде и да е инсталиран.

А најдоброто нешто е што овој вид цветен лустер е многу лесен за правење. Со малку внимание на главните чекори што ги донесовме, ќе видите дека резултатот ќе биде многу поубав отколку што сте можеле да замислите.

Затоа, уживајте во советите и инспирирајте се. Лустерот за свадбени цвеќиња што ќе го научите ќе изгледа неверојатно.

Исто така види: Држач за кујнски прибор DIY во 8 чекори

Чекор 1: Организирајте го работниот простор и исечете свежо цвеќе

Прво, земете крпа и покријте го просторот каде што ќе го направите вашиот DIY цветен лустер. Ова помага да се организираат цветните ливчиња, гранчиња и листови кои ќе ги исечете и додадете во лустерот.

Во однос на цвеќето, имајте на ум одредена тема пред да одите на лов на цвеќиња. Размислете за цветовите кои се во сезона, но и за видот на цветот што ќе преживее најдолго без да се полее.

Некои од најпопуларните препорачани цвеќиња вклучуваат: розови зумбули, каранфили, амаранти, хидрогени, бебешки здив, крапедија, божури и пупки од далија.

Исто така, не заборавајте даизберете и свежи листови кои можат да го надополнат изгледот и стилот на вашиот цветен лустер.

Совети:

• Ако берете цвеќиња со долги стебла, полесно ќе се закачете ги на лустерот поминувајќи ги низ основата.

• Пред да започнете со варење, дајте им на вашите цвеќиња добро да се напијат вода за да спречите пребрзо венење. Исечете ги околу еден сантиметар од стеблото на секој цвет под агол од 45° и веднаш ставете ги во вода околу еден час.

Чекор 2: Направете ја вашата рамка за цвеќе

Се разбира , за да направите соодветен цветен лустер ќе ви треба некаква рамка за држење на цвеќето.

За мојата, јас само користев обична дрвена рамка во форма на правоаголник, но можете да изберете и голем жичен венец (во кој може полесно да се залепат цвеќињата и зеленилото) како основа.

Ако не можете да ја пронајдете вистинската жичана рамка, може да работи и хула-обрачот. За да креирате хулахоп лустер, обојте го зелениот хулахоп ноќта пред да започнете со проектот.

Чекор 3: Додајте ги вашите цвеќиња во рамката

• Ако користите рамка од дрво, венец од жица или хулахоп за вашиот цветен лустер, проверете дали е правилно исчистен пред да започнете.

• Започнете со прицврстување на вашите лисја или зеленило на рамката. Свиткајте го зеленилото така што ќе ја следи кривата/дизајнот на рамката иприцврстете го со жица или тенок конец.

• Земете го следното парче папрат или зеленило и ставете го зад претходното, дозволувајќи врвот да се преклопи со основата на првото. Прицврстете ја втората со повеќе жица или канап и продолжете со следното, продолжувајќи да додавате и прикачувате зеленило и листови на рамката додека не се покрие.

• За да додадете повеќе карактер и елеганција на вашиот цветен лустер, пополнете празнините со неговите поголеми цветови. Можете да ги залепите топло на рамката ако сакате - лепете ги цвеќињата директно на рамката / жичениот венец / хула-обрачот, дозволувајќи им да се вгнездат меѓу зеленилото. Може да користите и лента за маскирање (исечете ја на ситни ленти за да „исчезне“ меѓу различните зеленило и цвеќиња).

Исто така види: Држач за салфетки за маса DIY Направен со тапи

• Случајно додадете мали и средни цвеќиња во различни видови, бои и големини.

Видете исто така: Како да направите светилка украсена со хартија и цвеќиња.

Чекор 4: Проверете го

Откако ќе додадете сè што сакате во вашата рамка, погледнете го повторно внимателно за да бидете сигурни дека сè изгледа како што треба.

Погледнете ја површината за да видите дали има празнини што можете да ги пополните со повеќе лисја или ливчиња или некои растенија за полнење.

Чекор 5: Додајте ја рамката на вашиот лустер

За да ја прикачите рамката на лустерот, обидете се да користите метални штипки или штипки. Материјали како што сегумата може да се стопи поради топлината од светилките.

Совет за осветлување: но што ако немате лустер? Можете едноставно да завиткате LED лента околу вашиот нов цветен лустер. Опцијата за трепкање исто така работи одлично.

Чекор 6: Восхитувајте се на вашиот нов цветен лустер

Без разлика дали е лустер со хулахоп или едноставно рамка за цвеќе врзана за трепкач. намигни, ти' Ќе ми се допадне резултатот!

Совет: За да ги одржувате вашите цвеќиња подолго живи, не закачувајте го вашиот цветен лустер на директна сончева светлина, во близина на отворени прозорци или во близина на отвори за греење и ладење.

Дали ви се допадна туторијалот? Погледнете сега како да украсите со макраме за Божиќ!

Дали веќе ја знаевте оваа идеја?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.