Како да направите организатор за ѕидови DIY

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Влезовите се тесни во повеќето домови, што предизвикува нивно преполнување со текот на времето. Од клучеви, чадори, капи, капути и чанти, потребен ви е простор за уредно складирање за се да изгледа најдобро. Во поголемите домови или станови, шкафче или маса со фиоки на влезот помагаат да се складираат разни предмети, одржувајќи ја околината организирана. Но, во мал стан со ограничен простор, треба да барате идеи за складирање со креативни работи за мали простори за да ја оптимизирате околината. Идејата за организатор на ѕидови во ова упатство е одлична опција за мали станови или куќи со тесни ходници, бидејќи, како што имплицира името, е монтирана на ѕид. Сè што ви е потребно за да го направите овој проект за уредување на клучот за ѕидови сами за влезот е дрво, вежба, метал, рачки или копчиња, синџир, молив, линијар и шкурка. Тоа е лесен проект за обработка на дрво што дури и почетник може да го проба.

Погледнете повеќе проекти за да го направите вашиот дом убав. Научете како ефтино и брзо да декорирате кујнски кабинети и како да направите бесконечна свеќа за декорација.

Исто така види: Упатство: Декоративен синџир за колички

Чекор 1. Земете две парчиња дрво

Ви требаат две парчиња дрво за да го направите овој сам организатор за ѕидови на влезот. Поголемото парче ќе го формира задниот дел на организаторот, додека напомалото парче ќе биде полицата.

Чекор 2. Избрусете ги парчињата

Користете шкурка за да ги избрусите двете парчиња дрво за да ги отстраните грубите или назабените рабови и да ја измазнете површината.

Чекор 3. Обележете ја положбата на полицата

Поставете го помалото парче дрво каде што сакате полицата. Користете молив за да ја означите позицијата.

Чекор 4. Обележете ги точките што треба да се дупчат

Отстранете го парчето дрво и означете ги точките каде што треба да дупчите дупки за да ја прицврстите полицата на поголемата табла.

Чекор 5. Обележете ги точките за рачките

Користете го моливот за да ги означите точките каде што ќе се закачат рачките.

Исто така види: Како да ги отстраните дамките од кафе од теписите во 6 чекори

Чекор 6. Обележете ги точките за куките

Следно, означете каде треба да ги закачите куките за да ги обесувате полесните предмети, како што се клучевите или жиците на капи.

Чекор 7. Дупчете дупки

Користете ја вежбата за да дупчите дупки на сите означени точки (за полицата и рачките).

По дупчењето

Погледнете како испадна таблата откако ги дупчеше сите дупки.

Чекор 8. Обележете ги точките за металната рачка

Следно, ставете ја металната рачка на помалото парче дрво, означувајќи ги точките каде што ќе се закачи на полицата.

Чекор 9. Дупчете дупка

Дупчете мала дупка доволно длабока за да го вметнете крајот на ременот за да го одржите стабилен (види слика). Не треба да дупчите низ целото дрво.

Чекор 10. Поправете гополица

Користете завртки за да ја прицврстите полицата на основата со вметнување на завртките од задниот дел на плочата во полицата.

Чекор 11. Прицврстете ги куките

Потоа зашрафете ги куките во дупките означени на страна.

Чекор 12. Прикачете ги копчињата

Користете завртки за да ги прицврстите копчињата на избушените дупки на дното на таблата.

Организатор со полица, копчиња и рачки

Погледнете како изгледа вашиот ѕиден организатор „Направи сам“ во оваа фаза по прицврстувањето на полицата, металната рачка и рачките.

Чекор 13. Закачете го ланецот

Додадов метален синџир, провојувајќи ги завртките низ врските на ланецот од секоја страна за да го прицврстите на дрвената рамка.

Организаторот на ѕидот сам на себе

Организаторот на ѕидот „направи сам“ е подготвен. Останува само да се поправи на ѕидот.

Чекор 14. Дупчете дупки на врвот и на дното

Обележете го центарот на горниот и долниот дел од ѕидот каде што ќе ги закачите завртките за да го прицврстите организаторот на ѕидот . Дупчете дупки. Потоа користете завртки за да го прицврстите организаторот на ѕидот на ѕидот на влезот.

Како да го користите ѕидниот организатор за вашиот влез

Овде можете да видите како го користам организаторот на влезот за да ги складирам работите што ми се потребни пред да ја напуштам куќата. Страничните куки се совршени за клучеви. синџирите есовршен за моите очила за сонце, како на сликата. Металната лента ги држи мобилните телефони, паричниците или тенки предмети, спречувајќи ги да испаднат. Повлекувањето на дното на полицата може да собере потешки предмети - чадори, чанти, палта, шалови, капи и друго.

Направи сам организатор на ѕид

Еве ја конечната слика на организаторот. Зарем тоа не е една од наједноставните и најпрактични идеи за влезови за сам на себе?

Како да го приспособите Организаторот за влезови сам на себе

Го оставив дрвото во неговата природна боја за да одговара на мојот рустикален домашен декор. Но, вашиот ѕиден организатор може да се прилагоди за да одговара на која било тема или стил на декор.

Можете да го обоите или обоите дрвото во боја по ваш избор за да ја осветлите или да одговарате на палетата на бои на областа.

· Друга опција е да се тапети дрвото за да се додаде убава цветна или геометриска шема. Текстурираната позадина е уште една опција.

Организаторот на влезот може да се користи и како полица за да го подобрите изгледот на вашиот влез во домот. Ставете мали растенија во саксии или закачете вазна за да додадете освежувачки допир на зелена боја на вашиот влез.

Кажете ни како испадна вашиот организатор на ѕидови „направи сам“!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.