Како да се водоотпорни садови од глина/теракота

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали почнувате да имате растенија дома и дека глинените садови изгледаат убаво во декорот? Па, тие се навистина шармантни и му даваат друго лице на вашето мало растение, но важно е да земете предвид некои мерки на претпазливост кои мора да се преземат за нејзината благосостојба. Глинените садови апсорбираат повеќе влага во споредба со пластичните садови, па затоа ќе мора почесто да го наводнувате вашето растение. Дали знаете кои растенија сакаат глинени садови? Кактуси и сукуленти, токму затоа што се растенија на кои им треба помалку вода.

Исто така види: Како да се ослободите од детелина во вашиот двор

Покрај тоа, теракотните вазни имаат тенденција да се валкаат со текот на времето, или поради влажноста или со белузлав изглед, што не е ништо повеќе од акумулација на соли од оплодувањето. Во вториот случај, вазната мора да се фрли, бидејќи ги апсорбира сите хранливи материи од вашето растение и повеќе не е пријатен дом за негово живеење. Но не грижи се! Во овој туторијал ви го пренесувам решението за да ги имате вашите растенија во овие супер шармантни вазни без да ја загрозите нивната благосостојба, без потреба да ги полевате многу често и да гарантирате повторно изглед на вашата вазна!

Чекор 1: Избор на вазна

Не е важна само естетиката, исклучително е важно да изберете вазна со дупка на дното за да се исцеди водата! Во спротивно, шансите вашето мало растение да скапе се многу поголеми, бидејќи водата нема каде да оди.исцеди. Запомнете го овој совет: ако вазната нема дупка на дното, тоа не е вазна погодна за садење, туку кешот.

Чекор 2: Подготовка на вазната

Исчистете ја вазната со сува крпа за да ја отстраните нечистотијата што може да има внатре.

Чекор 3: Хидроизолација

Изберете четка што може да се фрли по употреба. Следете ги упатствата на производителот за употреба кога го нанесувате производот. Ќе мора добро да измешате и да ја обоите целата внатрешност на вазната со неутрална боја, внимавајќи да не се извалкате или да користите заштитни ракавици.

Чекор 4: Оставете го да се исуши

По бојадисувањето, оставете го да се исуши 72 часа.

Чекор 5: Чистење на вазната

Откако ќе се исуши, избришете ја вазната внатре со влажна крпа.

Исто така види: Како да засадите јаболкница дома: Практичен водич во 7 чекори

Чекор 6: Садење на вашето растение

Направете слој од експандирана глина на дното на вазна, додадете ја почвата и избраното растение. Наводнете го и ставете го во посебно катче за да го украсите вашиот дом!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.