Како да се засади кактус со напрсток во 8 многу едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако барате растение кое:

• Лесно се одгледува

• Не бара многу наводнување

• Изгледа одлично на пладневното сонце

Тогаш можеби е време да размислите за скапа мамиларија грацилис -- или, едноставно кажано, кактус со напрсток.

Овој вид кактус е еден од најлесните и најзабавните за одгледување. Нежен, шармантен и лесен за додавање во вашиот декор, ќе ви се допадне да знаете како да се грижите за кактус со напрсток.

И размислував за сам проект за лесно градинарство, што ви го донесов чекор по чекор што ќе го украсите многу брзо.

Затоа, без да одиме понатаму, ве поканувам да видите како да направите расад од кактус од напрсток и да бидете многу среќни со ова бебе во вашата градина. Следете ме и инспирирајте се!

Чекор 1: Што да знаете за mammillaria gracilis

• Тој е дел од семејството на кактуси и е познат по малите бели боцки.

• Кактусот mammillaria е познат како бавно растечки кактус.

• Почитувајте ги неговите идеални услови за растење и за една година ќе можете да уживате во неговиот нежен бел цвет!

Совет: на напрсток кактусот не оди толку добро во висока влажност. Затоа, не го оставајте во кујната или бањата (каде што има повеќе влажност). Исто така, не ги прскајте овие растенија и држете ги подалеку од овлажнител.

Чекор 2: Обезбедете идеални услови за осветлување

Како дел од семејството на кактуси, вашата мамиларијаНа gracilis ќе му треба многу сонце за да расте.

За среќа, може да расте подеднакво добро на директна сончева светлина како и во делумна сенка (каде што ќе се прилагоди).

Само погрижете се да добива најмалку 6 часа сончева светлина на ден.

Во текот на зимата на вашето растение ќе му треба заштита бидејќи е чувствителна на студ.

Затоа не заборавајте да го преместите вашиот напрсток кактус на место подалеку од прозорецот кога температурата ќе падне.

Чекор 3: Обрнете внимание на наводнувањето

Бидејќи кактусот со напрсток складира вода во своето стебло, може да потрае некое време пред да треба да наводнете. Затоа, наводнувајте ја земјата само кога е целосно сува.

Ако кактусот е во градината, полевајте го само еднаш неделно во текот на летото и само еднаш месечно во текот на зимата.

Чекор 4: Грижа за почвата

Почвата од кактус од напрсток е песочна и добро исцедена. За ова, користете 70-80% минерален периметар, како крупен песок, пемза или перлит.

РН треба да биде помеѓу 6,1 и 6,5 за најдобри резултати.

  • Погледнете и како да одгледувате среќен бамбус.

Чекор 5: Како да се грижите за кактусот на напрсток во текот на зимата

Ова Малиот кактус меки сака да расте на температури помеѓу 21°C и 27°C, но штом ќе дојде зимата, тој заспива. Ова е местото каде што треба да понудите дополнителна заштита со тоа што ќе го однесете во затворен простор.

Штом ќе започне летото, вратете го вашиот мал кактуснадвор и почекајте да започне периодот на цветање.

Совет за цветање: Ако температурата падне помеѓу 15°C и 19°C, вашиот напрсток кактус ќе даде цвеќе.

Исто така види: Како да се ослободите од прашинските грини: лесни и домашни решенија за избегнување на алергии

Чекор 6: Како да се оплоди кактусот со напрсток

Бидејќи кактусот од напрсток е мало растение, треба да биде доволно годишно оплодување во текот на пролетта. Користете ѓубриво растворливо во вода и полевајте ја почвата.

Совет за ѓубриво: Користете ѓубриво со повеќе фосфор отколку азот (како раствор од 5-10-5). Но, правете го ова само во текот на пролетта.

Чекор 7: Создавање садници од кактус

Можно е да го размножите вашиот напрсток кактус од повторно засадување. Но, за тоа, можеби ќе треба да се почека неколку години додека мајчиното растение не порасне доволно.

• Овој процес можете да го започнете со отстранување на гранка од главната фабрика со остар (и чист) нож.

• Кога ја сечете гранката, внимавајте да ги отстраните остатоците од нечистотија од неа.

• Не засадувајте веднаш: почекајте неколку дена да формира корен.

Исто така види: 6 совети за учење како да се грижите за папрат

• Одлучете се за добро исцедена почва за вашето ново растение и не заборавајте да проверите кога почвата е доволно сува за да се напои.

Чекор 8: Како да се справите со вообичаените проблеми

Вишокот на вода може да предизвика бактериски или габични заболувања кај вашиот кактус. Овие гнили обично се гледаат како црни дамки околу основата на растението, што го прави многу важно да се следи aправилна шема за наводнување.

Покрај тоа, вашиот кактус може да биде жртва на штетници како што се:

• Пајаци

• Инсекти

• мали мувички

За среќа, можете да ги контролирате штетниците од кактусите со помош на памук натопена во алкохол или со прскање на целото растение со 70% изопропил алкохол.

Па, дали ви се допаднаа советите како да имате кактус со напрсток? Затоа, продолжете да инвестирате во знаење за вашата градина и видете како да одгледувате кралска палма дома!

Кој е вашиот омилен вид кактус?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.