Како да се исчисти бакар

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Се случува постојано и со секого: тивко ја негувате вашата градина, ја расчистувате земјата, садите домати кога, случајно, мотиката ќе удри во нешто метално. Му давате уште една мотика, а повеќе метал едноставно излегува... Се чини дека некој патник или предок ја изгубил својата торба со пари и векови подоцна сте ја нашле.

Со ова откритие, тој сфаќа дека има сеф полн со réis, cruzeiros и крстоносци. И тоа објаснува зошто блиските растенија изгледале закржлавено: почвата била поотровна поради толку многу бакар.

Сфаќате дека имате колекција на поцрнети бакарни монети кои треба да се исчистат. Значи, се прашувате: Како да исчистите бакар? Алтернативно, вашето најмало дете вели дека можете да чистите бакарни монети користејќи оцет, кола, лимон, па дури и кечап! Вистина е, вели неговиот син, го видов на TikTok.

Исто така види: Домашни совети: Како да смените штекер

Па денес ќе ви покажам како правилно да исчистите бакарни парчиња.

Но, еве еден совет: во екстремно неверојатен случај кога ќе најдете особено стари монети, не ги чистете! Годините и изгледот се дел од нејзината привлечност. Покрај тоа, тие можат да дадат многу кул моменти и приказни кога ќе се вметнат во разговор со вашите деца.

Тука во Бразил веќе имавме монети направени од злато, сребро, никел, бронза, нерѓосувачки челик и, разбира, бакар. Севкупно,нашата земја има, од независноста, повеќе од девет размена на монетарен стандард, што резултираше со седум видови валути. Затоа, не е невообичаено да се најдат стари монети со затемнет бакар што треба да се исчистат.

Највредната бразилска монета е „Peça da Coroação“, златник вреден 6400 réis. Ова парче е направено во 1822 година, како почит на крунисувањето на Д. Педро 1. Моментално има само 64 единици од оваа монета, на која печатењето е откажано бидејќи на императорот не му се допадна сликата што е искована, на која е прикажан со гола биста.

Но, дали знаевте дека она што генерира вредност за паричката не е секогаш дали е нејзино време? Колекционерите ги оценуваат монетите врз основа на различни фактори, вклучувајќи ја реткоста на монетата, датумот, кованицата каде што е направена и, се разбира, состојбата на монетата. Меѓутоа, за да се земе предвид состојбата на монетата, се забележуваат абење и вдлабнатини, наместо површна естетика, како што е нечистотијата.

„Патина“ е името дадено на оние зелени или кафени дамки кои обично покриваат бакарни монети стари . Овие дамки се посакувани и ценети од колекционерите на монети бидејќи ја докажуваат нивната возраст. Затоа, ако имате паричка со патина, подобро е да не ја чистите бидејќи со нејзино отстранување значително ќе се намали нејзината вредност. Како резултат на тоа, повеќето колекционери на монети ретко ги чистат своите монети.

Нода претпоставиме дека само сакате да дознаете како да исчистите поцрнет бакар за да полирате некои стари монети.

Чекор-по-чекор водич за тоа како да чистите бакарни монети е едноставен и може да се користи и за чистење на кој било друг тип од бакарно парче .

Чекор 1: Соберете ги монетите

Чистењето монети е забавна задача за деца од сите возрасти.

Можеби би сакале да ги прашате вашите родители или баби и дедовци дали имаат голема тегла полна со пени или кусур кусур сместени во фиоката во нивната комода.

Иако постојат неколку методи за чистење пени и некои од нив користат средства за чистење кои содржат киселини или други опасни хемикалии, овој метод е нетоксичен и погоден за деца.

Ако се оди добро, ќе имате повеќе парички отколку што покажува оваа слика!

0>Чекор 2: Најдете соодветен контејнер

Кога користите оцет, избегнувајте да користите метален сад бидејќи киселината во смесата може да кородира метал или алуминиум.

Исто така види: Како да направите градинарски садници за почетници

Тоа рече, изборот Најочигледно е секогаш стаклото.

Оцетот е кисел. Затоа, го кородира бакарот. Ако садот од месинг, бакар, железо или калај се чува со години со храна натопена во оцет, производите ќе реагираат и ќе резултираат со контаминација на храната. Затоа конзервите се прават во стакло. Стаклото е најдобриот сад за чување оцет.

Чекор 3: Подгответе ја вашата мешавина

За да започнете,наполнете чаша со четвртина бел оцет или сок од лимон. Додадете една лажичка сол во смесата и измешајте додека не се раствори целосно. Ставете ги монетите на дното на контејнерот за да бидете сигурни дека тие не се натрупуваат една врз друга.

Чекор 4: Нечистотијата ќе почне да се раствора

Ова е најдобрата техника за чистење на вашите монети и ќе резултира со многу светла бакарно-портокалова нијанса.

Ова е затоа што патината (кафеава оксидација) на монетата се отстранува со киселата pH вредност која природно се наоѓа во оцетот и сокот од лимон.

Проверете ги вашите монети по околу пет минути.

Оставете ги монетите да отстојат уште пет минути ако сè уште не се толку сјајни колку што сакате. Можеби ќе бидат потребни до петнаесет минути за монетите да ја достигнат саканата боја.

Чекор 5: Извадете ја смесата од садот

Отстранете ја смесата од сол и оцет/сок од лимон од садот и измијте ги монетите со топла вода. Ова ќе помогне да се ослободите од киселината што останала во бакарот.

Чекор 6: Исплакнете ги монетите под млаз вода

Продолжете да ги миете монетите со сунѓер под млаз вода.

Само запомнете дека не сакате да ја отстраните природната боја на монетата. Затоа, не тријте го премногу силно.

Никогаш не користете челична волна или абразивна алатка за чистење за да ја отстраните нечистотијата, прашината или дамките од деловитенаправени од бакар, без разлика на видот.

Откако ќе исчезнат дамките, нанесете малку маслиново масло на површината за сјајна завршница.

Чекор 7: Ставете ги монетите на крпа да се исушат

Ставете ги монетите на крпа од микрофибер и оставете ги да се исушат на воздух.

Проверете ги монетите за кафени дамки. Ако сè уште ги имате, повторете го целиот процес додека не добиете совршено чисти бакарни монети.

Овој пат, свртете се кон вашето дете и кажете „Мораме да го направиме ова повторно“.

Тој ќе направете го ова повторно. тогаш тој ќе рече: ''Сакам да научам како да чистам бакар со кечап''.

И тој е во право: нерѓосувачки челик, месинг, леано железо, челик... Кечапот може да чисти трговскиот центар!

Често го поврзуваме кечапот со нечистотија и дамки. Но, всушност, сета лимонска киселина и оцет што се користат за правење кечап може да послужат како моќно средство за чистење на кујната.

За чистење на бакар со помош на кечап, исто така е едноставно: во мал сад, истурете околу четвртина чаша кечап. Потопете стара четка за заби во кечап. Користете ја старата четка за заби за да го раширите кечапот на површината на монетата со мали кружни движења, додека ја држите паричката на рамна површина.

Вашата паричка ќе се промени од досадна кафена во сјајна бакарна боја за околу една минута. Додадете сода бикарбона на паричката ако сакате да има малкуповеќе од сјај. Исушете се со чиста, мека крпа.

Ако сакате уште неколку прекрасни совети за чистење и домаќинство, погледнете ги овие проекти „Направи сам“ како да се отстрани лепилото од стакло и како да се исчистат дрвените и пластичните плочи.

имате бакарни монети дома? Дали сте користеле некој од овие трикови за да ги исчистите?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.